Cieszy nas, gdy domena gov dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami, szczególnie w obszarze jakości i testowania oprogramowania. Przyjrzymy się wynikom testów użyteczności prowadzonym przez COI.
Cel projektu: „Chcemy, aby rozwijana przez nas porównywarka opału jak najlepiej wspierała użytkowników w znalezieniu tańszego surowca w dogodnej dla nich lokalizacji”.
Cel testowanej usługi: „Strona powstała po to, aby osoby, które samodzielnie ogrzewają swoje domy czy mieszkania, mogły szybko i łatwo porównać ceny opału i znaleźć dogodne dla siebie składy.”
Warto pamiętać, że rok 2022, kiedy wprowadzono projekt, to czas problemów z dostępnością opału spowodowanego wojną na Ukrainie i sankcjami nałożonymi na Rosję.
Informacje o grupie i metodzie badawczej
Makiety projektu wciąż dostępne są w sieci (15.02.2025): https://8zrskp.axshare.com/#id=07k13y&p=ux01j_-_strona_g__wna&view=default&sc=3&g=1
Oznaczenia wyników testów
Prowadzenie testów
Oto zadania dla użytkowników:
Wyniki testów
„Co pokazały testy użyteczności. Użytkownicy z grupy docelowej strony cieplo.gov.pl dużo wiedzą na temat opału. Oczekują szczegółowych parametrów surowca i możliwości zakupu lub chociaż rezerwacji przez Internet. Na głównej stronie zabrakło im informacji, do czego służy portal. Za to swoją rolę dobrze spełnił odpowiednio umieszczony przycisk „Sprawdź ceny”. Prowadzi on do najważniejszej funkcji strony, czyli porównywarki cen.”
Respondenci pozytywnie ocenili prostotę samej wyszukiwarki. Większość z nich nie miała problemów, żeby się nią posługiwać.
Uczestnikom testów brakowało informacji na temat kaloryczności oferowanego opału, możliwości dostawy i odległości do wybranego punktu sprzedaży.
Wnioski końcowe
Dodatkową ciekawostką jest sprawdzenie tego, jak projekt wygląda i radzi sobie dziś.
Makieta strony głównej kontra rzeczywista strona 1.
Makieta wyszukiwarki kontra rzeczywista wyszukiwarka:
Ceny produktów są ciągle aktualizowane, więc wydaje się, że projekt żyje.