Testowanie dostępności na Androida

Testowanie dostępności na Androida
Aplikacje natywne Androida można dość łatwo badać na symulatorach i przy pomocy rozwiązań desktopowych. Co jednak jeśli chcemy badać je bezpośrednio na urządzeniu? Z pomocą przychodzi nam pakiet narzędzi od Google.

Ułatwiając dostęp do aplikacji, przeciwdziałasz wykluczeniu cyfrowemu i możesz dotrzeć do większej grupy odbiorców, w tym zwłaszcza do użytkowników z niepełnosprawnościami. Często pozwala to zwiększyć poziom zadowolenia użytkowników, utrzymać ich, a także uzyskać wyższe oceny aplikacji.

Oto lista aplikacji, które wspierają testerów podczas prowadzenia testów dostępności. 

Tryb czytania

tryb-czytania-logo.png

tryb-czytania-aplikacja.png

Jest to aplikacja z obszaru asystujących użytkownikom z niepełnosprawnościami. Dzięki jej użyciu możesz sprawdzić „podatność” Twojej strony i aplikacji na technologie wspomagające. 

Tryb czytania powstał z myślą o osobach niedowidzących, niewidomych i z dysleksją – oraz, co ważne, przy współpracy takich osób. Usprawnia odczytywanie treści wyświetlanych na ekranie, umożliwia dostosowania kontrastu, rozmiaru tekstu, ustawień zamiany tekstu na mowę oraz porządkowania treści i typów czcionek. Po pobraniu „Tryb czytania” łączy się bezpośrednio z „Szybkimi ustawieniami” urządzenia, dzięki czemu użytkownik ma do niego łatwy dostęp w aplikacjach i na stronach internetowych.

Aby rozpocząć:

  1. Pobierz Tryb czytania ze Sklepu Play i zainstaluj tę aplikację.
  2. Znajdź Tryb czytania na ekranie głównym i kliknij, aby go otworzyć.
  3. Przeczytaj samouczek. Na końcu nastąpi przekierowanie do ustawień.
  4. W Ustawieniach kliknij „Tryb czytania” i włącz „Skrót Trybu czytania”, aby zezwolić aplikacji na dostęp do urządzenia.
  5. Na stronie https://support.google.com/accessibility/android/answer/7650693  dowiesz się, jak skonfigurować różne punkty wejścia do Trybu czytania.

Najważniejsze funkcje:

  • Widok do czytania: Tryb czytania umożliwia dostosowanie widoku do czytania przez odfiltrowanie niepotrzebnych treści. Dzięki temu najważniejszy tekst jest lepiej widoczny i łatwiej się na nim skupić.
  • Zamiana tekstu na mowę: po kliknięciu przycisku możesz odsłuchać odczytany na głos tekst. Masz do wyboru kilka wysokiej jakości głosów przeznaczonych do dłuższego słuchania. Łatwo dostępne elementy sterowania dźwiękiem pozwalają w prosty sposób przewijać do przodu i do tyłu oraz zmieniać szybkość czytania.
  • Dostosowywanie rozmiaru i typu czcionki: możesz szybko zmienić rozmiar, styl i kolor czcionki oraz odstępy między wierszami, aby dostosować wygląd tekstu do swoich potrzeb.
  • Szybki dostęp: po pobraniu Tryb czytania łączy się bezpośrednio z interfejsem telefonu, dzięki czemu masz do niego szybki dostęp.
  • Obsługa wielu języków: Tryb czytania działa w językach angielskim, francuskim, hiszpańskim i włoskim, a w przyszłości planowane jest dodanie kolejnych.
  • Zgodność z TalkBack: możesz w łatwy sposób używać Trybu czytania, gdy korzystasz z czytnika ekranu.

Źródło: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.accessibility.reader

Ułatwienia dostępu na Androida 

ulatwienia-dostepu-na-androida-logo.png

ulatwienia-dostepu-na-androida-aplikacja.png

Ułatwienia dostępu na Androida to zbiór aplikacji ułatwień dostępu, które umożliwiają bezwzrokową obsługę urządzeń z Androidem. Jest to ponownie aplikacja asystująca i jak poprzednio, jest to popularne środowisko osób z ograniczeniem postrzegania wzrokowego, w związku z czym chcesz testować swoje aplikację w trybie ułatwień dostępu. 

Ułatwienia dostępu na Androida obejmują te funkcje:

  • Menu ułatwień dostępu: duże menu ekranowe, które pozwala zablokować telefon, sterować głośnością i jasnością, robić zrzuty ekranu i wykonywać inne czynności.
  • Przeczytaj na głos: odczytywanie nazw elementów zaznaczonych na ekranie.
  • Czytnik ekranu TalkBack: komunikaty głosowe, sterowanie urządzeniem przy pomocy gestów i pisanie za pomocą ekranowej klawiatury brajlowskiej.

Na początek:

  1. Na urządzeniu otwórz aplikację Ustawienia.
  2. Wybierz Ułatwienia dostępu.
  3. Wybierz Menu ułatwień dostępu, Przeczytaj na głos lub TalkBack.

Aplikację znajdziemy w sklepie: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.marvin.talkback

Accessibility Scanner

accessibility-scaner-logo.png

accessibility-scaner-aplikacja.png

Accessibility Scanner to narzędzie, które skanuje interfejs aplikacji, aby podpowiedzieć, jakie ulepszenia związane z dostępem można do niej wprowadzić w zakresie ułatwień dostępu, takich jak powiększenie niewielkich docelowych obiektów dotykowych, wzmocnienie kontrastu tekstu i obrazów czy dodanie opisów tekstowych do elementów graficznych.

Ulepszenia proponowane przez Accessibility Scanner można łatwo udostępnić zespołowi programistów, który ustali sposób ich dodania do aplikacji.

Aby rozpocząć korzystanie z Accessibility Scanner:

  1. Otwórz aplikację i postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami, aby włączyć usługę Accessibility Scanner.
  2. Przejdź do aplikacji, którą chcesz przeskanować i kliknij pływający przycisk Accessibility Scanner.
  3. Wybierz pojedyncze skanowanie lub zapisz wszystkie doświadczenia użytkownika z uwzględnieniem wielu interfejsów.
  4. Bardziej szczegółowe instrukcje znajdziesz w tym przewodniku dla początkujących https://g.co/android/accessibility-scanner-help  

Aplikację znajdziesz w sklepie Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.accessibility.auditor

Powiązane usługi

To powinno Cię zainteresować