TOP 5 trudnych języków programowania

TOP 5 trudnych języków programowania
Języki Java i Python mogą stwarzać problemy, ale istnieją ludzie, którzy tworzą języki, które są nieużywalne. Przedstawiamy 5 z nich, które spędzają sen z oczu programistom.

Esolangi, czyli "ezoteryczne języki programowania", bo o nich mowa, pełnią bardziej funkcję żartu niż rzeczywiście przyczyniają się do rozwoju oprogramowania.

  1. Malbolge – uważany za jeden z najbardziej skomplikowanych języków programowania, którego twórcą jest Ben Olmstead, powstał w 1998 roku. Skomplikowany do tego stopnia, że nawet sam twórca za jego pomocą nie napisał nigdy żadnego programu. 
  2. Intercal – stworzony jako parodia innych języków programowania w latach 70., pod początkową nazwą "Język kompilujący bez możliwego do wymówienia akronimu". Język korzysta m.in. z modyfikatorów takich, jak PLEASE. W przypadku, gdy PLEASE nie będzie używane wystarczająco często, kompilator może odrzucić kod, uznając jednocześnie program za "niewystarczająco grzeczny". Jeśli zaś PLEASE będzie pojawiało się za często, kompilator określi program jako "zbyt grzeczny". Takie funkcje użyte w Intercal sprawiają, że programowanie za jego pomocą może przyprawiać o ból głowy.
  3. Brainfuck – w 1993 roku Urban Miller stworzył język, który miał służyć jako źródło rozrywki dla programistów. Liczący zaledwie 8 unikalnych znaków, za pomocą których implementowane są kody, Brainfuck stanowi twardy orzech do zgryzienia dla developerów.
  4. COW – język, który swoje początki odnotowuje w 2003 roku, a jego twórcą jest Sean Herber. Sam zapis kodu wykonany w tym języku idealnie odzwierciedla jego nazwę. Poziomem trudności COW zbliżony jest do Brainfuck, posiada on jednak o 4 unikalne komendy więcej niż jego poprzednik. 
  5. Whitespace – stworzony dokładnie w Prima Aprilis w 2003 roku na University of Durham przez Chrisa Morrisa i Edwina Brady. Język Whitespacje opiera się na spacjach, tabulatorze i znaku końca linii, jeśli chodzi o pisanie jakiegokolwiek programu, a znaki, które nie są dla niego charakterystyczne, są przez jego interpreter uznawane jedynie jako komentarze dla kodu.
Źródła:
https://levelup.gitconnected.com/5-most-difficult-programming-languages-in-the-world-549c3cf91b23
https://esolangs.org/wiki/Main_Page
https://esolangs.org/wiki/Malbolge
https://esolangs.org/wiki/INTERCAL
https://esolangs.org/wiki/Brainfuck
https://esolangs.org/wiki/COW
https://esolangs.org/wiki/Whitespace

To powinno Cię zainteresować