Zrozumieć potrzeby użytkownika z niepełnosprawnościami

Zrozumieć potrzeby użytkownika z niepełnosprawnościami
W ramach GAAD (Światowy Dzień Świadomości Dostępności) w Gdańskiej Galerii Zmysłów mieliśmy okazję wziąć udział w wydarzeniu, które pomaga lepiej zrozumieć problemy osób niewidzących i niedowidzących.

Wydarzenie było podzielone na 3 części. Pierwsza to zwiedzanie wystawy stałej w ciemności. Jest to unikalna możliwość spojrzenia na świat swoimi zmysłami. Dostrzeganie niezauważalnego, poznanie zmysłowości ciemności, zapachu i dźwięku, by zrozumieć ograniczenia osób niewidomych. Wejście do całkowitej ciemności z zupełnie nieznanymi Ci osobami to doświadczenie, które "otwiera oczy" a raczej inne zmysły.  

Druga część to praktyczne aspekty dostępności stron internetowych, dokumentów L-Braille oraz przykładowe programy mówione. Jak przy pomocy komputera z obsługą Braille "przeglądać" strony internetowe i oglądać filmy? Można! Widzieliśmy na własne oczy i słyszeliśmy na własne uszy. Dodatkowo do testów użyta była szczególnie nam bliska strona 35mm.online. Nie jest ona doskonała, ale udało się odpalić film "Miś" z audiodeskrypcją.

dostepnosc-mis-audiodeskrypcja.jpgTrzecia część to dostępność aplikacji i stron w systemach iOS oraz Android w obsłudze bezwzrokowej. I tu kolejne zaskoczenie dotyczące tego, jak (nie dostępne) jest Allegro. Okazało się, że w aplikacje natywne łatwiejsze są w Androidzie niż w iOS-ie. 

dostepnosc-aplikacje.jpgNic tak pomaga zrozumieć użytkowników tworzonego przez nas oprogramowania, jak wejście w ich buty. Uświadomiliśmy sobie mocniej, że sprawna osoba nigdy nie będzie w stanie reprezentować potrzeb osoby z niepełnosprawnościami, więc zamiast próbować testować, jak osoba niewidoma, lepiej poprosić osobę niewidomą o testy. 

Dziękujemy Gdańskiej Galerii Zmysłów i A11y z Objectivity za to unikalne doświadczenie!

dostepnosc-wydarzenie.jpg

Źródła:
https://gdanskagaleriazmyslow.pl/#aktualnosci

To powinno Cię zainteresować