Jakiś czas temu zaprosiliśmy Was do zabawy w porównanie dwóch obrazków.
Różnice były widoczne na pierwszy rzut oka, jednak nie zmienia to faktu, że zadanie porównywania obrazów jest jednym z mniej ciekawych w zakresie obowiązków testerów oprogramowania. Zazwyczaj przychodzi nam porównywać zmiany w wyświetlaniu się na różnych konfiguracjach i w różnych wersjach ekranów. Czynność tą, jak każdą nudną i podatną na popełnienie zwykłej ludzkiej pomyłki, można łatwo zautomatyzować.
Przyjrzymy się 3 małym i ciekawym narzędziom o podobnych funkcjach do pojedynczego i wizualnego porównywania obrazków. Mamy tu na myśli narzędzia, które nie są bibliotekami automatycznego porównywania plików, których nie można wpiąć w proces automatyzacji weryfikacji oprogramowania. Nie służą też do masowego porównywania wielu plików. Jest to proste, przeglądarkowe, mobilne lub desktopowe porównanie dwóch zdjęć.
Diffchecker
https://www.diffchecker.com/image-compare/
To darmowe narzędzie online, które ma też swoją wersję płatną. Do załadowaniu dwóch obrazów pozwalana na:
- podejrzenie ich obok siebie (split)
- nałożenie jednego na drugi z przenikaniem (fade)
- nałożenie jednego na drugi z możliwością przesunięcia obszaru wyświetlania (slider)
- określanie różnic poprzez zestawienia barw na obu obrazkach (difference)
- oznaczenie różnic jednym kolorem (highlight)
- porównanie informacji o plikach.
Wyniki porównania można wyeksportować jedynie do pliku PNG. Jest to bardzo proste narzędzie, które sprawdzi się w 90% przypadków.
Bardzo podobną alternatywą jest https://www.textcompare.org/image/
Image compare
https://www.robots.ox.ac.uk/~vgg/software/image-compare/#features
Ciekawym rozwiązaniem, dostępnym zarówno jako aplikacja online, ale również działająca w trybie offline (PWA), jest darmowe narzędzie Image Compare. Jest też ono lepiej przystosowane do rozwiązań mobilnych.
Aplikacja ma bardzo podobne funkcje, jak wcześniej wspomniane narzędzia, ale dodatkowo znajdziemy w niej algorytm dopasowujący do siebie zdjęcia lub obrazy w przypadku, gdy są one względem siebie przesunięte. Są to trzy opcje, które możemy ustawić na ekranie „transform”.
Wyniki można wyeksportować do pliku JPG oraz GIF.
Image Comparison & Analysis Tool (ICAT)
https://www.nvidia.com/en-us/geforce/technologies/icat/
Narzędzie desktopowe i pochodzące z zaufanego źródła (nvidia). Ma mniej funkcji niż wcześniej wspomniane narzędzia, ale ma również coś, czego nie rozważaliśmy do tej pory, czyli porównywanie również filmów.
Niestety aplikacja pozwala jedynie zestawić ze sobą dwa obrazki albo nałożyć je w funkcji slider. Ma za to więcej opcji zapisywania plików wynikowych porównania.
To oczywiście tylko kilka przykładów narzędzi porównania, ale przydatnych w prostych zadaniach testerskich.
Jeśli masz jakieś swoje, ulubione rozwiązanie do porównywania daj nam znać w komentarzach.