Historia jednego testera

Historia jednego testera
Prezentujemy historię Mateusza i jego drogi do zawodu testera oprogramowania. Wydaje nam się ona nie tylko ciekawa, ale również inspirująca.
 

Całość historii to skrócona na potrzeby artykułu wymiana mailowa między Mateuszem a Radkiem Smilgin.

 

From: Mateusz
Sent: Tuesday, December 24, 2013 12:58 PM
To: kontakt@testerzy.pl
Subject: ISTQB Poziom Podstawowy (Foundation Level)

Witam,
proszę o podanie ceny szkolenia ISTQB Poziom Podstawowy wraz z certyfikatem ISTQB (egzaminem?). Nie posiadam żadnego doświadczenia jako Tester Oprogramowania, jednak posiadam podstawową wiedzę techniczną, czy to wystarczy, żeby dzięki zdobyciu wiedzy na szkoleniu uzyskać wymieniony wyżej certyfikat i pracować w zawodzie Testera?
Pozdrawiam
Mateusz

 

 

From: Radosław Smilgin
Sent: Friday, December 27, 2013 1:07 PM
To: Mateusz
Cc: 'testerzy.pl' <kontakt@testerzy.pl>
Subject: RE: ISTQB Poziom Podstawowy (Foundation Level)

Witam,

Koszt szkolenia ISTQB Poziom Podstawowy dla jednej osoby to 1750 PLN netto (+ 23% VAT) / 2152 PLN brutto.
Koszt egzaminu dla jednej osoby to 830 PLN netto (+23% VAT) / 1020 PLN brutto.

Jeśli ma Pan podstawy techniczne, chęć pracy w tym zawodzie oraz zapał po szkoleniu nie powinien mieć Pan kłopotu z egzaminem. Dodatkowo dla uczestników naszych szkoleń i egzaminów przygotowaliśmy platformę elektroniczną, która znacząco wspomaga przygotowanie do szkolenia i egzaminu. Na niej znajdzie Pan między innymi rekomendowane i opcjonalne materiały oraz nieskończoną ilość podejść do egzaminu próbnego.

W razie dalszych pytań służę pomocą.

Pozdrawiam,
Radek Smilgin

 

 

From: Mateusz
Sent: Tuesday, January 07, 2014 11:13 AM
To: Radosław Smilgin
Subject: Re: ISTQB Poziom Podstawowy (Foundation Level)
 
Witam,


dziękuję za szczegółowe informację. Czy możliwe jest uzyskanie rabatu jako student?

 

 

From: Radosław Smilgin
Sent: Tuesday, January 7, 2014 11:26 AM
To: Mateusz
Cc: 'testerzy.pl' <kontakt@testerzy.pl>
Subject: RE: ISTQB Poziom Podstawowy (Foundation Level)

Istnieje możliwość otrzymania rabatu. Nie jesteśmy jednak standardową organizacją i za rabat poprosimy coś w zamian. Interesuje mnie czy certyfikat będzie miał przełożenie na Pana życie zawodowe.
Jeśli zadeklaruje Pan, że napisze Pan dla nas 1-stronicową recenzję po szkoleniu, otrzyma Pan 5% rabatu.
Jeśli zadeklaruje Pan, że napisze Pan dla nas 1-stronicową informację o tym czy szkolenie zmieniło coś w Pana życiu zawodowym (po 6 miesiącach od szkolenia), otrzyma Pan kolejne 5% rabatu.
Jeśli zadeklaruje Pan, że napisze Pan dla nas 1-stronicową informację o tym czy szkolenie zmieniło coś w Pana życiu zawodowym (po 12 miesiącach od szkolenia), otrzyma Pan kolejne 5% rabatu.
 
Łącznie 15%, które dotyczą ceny szkolenia (egzamin niestety to ciągle 830 PLN netto). Rabat zostanie naliczony tylko w oparciu o deklarację.
Podkreślam, że nie zależy nam na laurce, a raczej na subiektywnej ocenie. Informacje, które otrzymamy mogą zostać opublikowane na portalu testerzy.pl
 
[...]


Pozdrawiam,
Radek Smilgin

 

 

From: Mateusz
Sent: Tuesday, January 7, 2014 12:52 PM
To: Radosław Smilgin
Subject: Re: ISTQB Poziom Podstawowy (Foundation Level)

Ok, byłbym zainteresowany opisanym maksymalnym rabatem i możecie Państwo liczyć na feedback z mojej strony.

 

[...]

 

 

From: Mateusz
Sent: Thursday, November 13, 2014 12:15 PM
To: Radosław Smilgin
Subject: Re: ISTQB Poziom Podstawowy (Foundation Level)

Panie Radosławie,

Zgodnie z uzyskanym rabatem i naszymi ustaleniami przesyłam pierwszą informację zwrotną dotycząca zmian w moim życiu zawodowym po odbyciu szkolenia i uzyskaniu certyfikatu. Szkolenie odbyło się na przełomie sierpnia/września w Warszawie.

W dalszym ciągu pracuje [u tego samego pracodawcy - na stanowisku niezwiązanym z testowaniem], od czasu odbycia szkolenia i uzyskania certyfikatu nie szukałem pracy, oraz nie wysyłałem CV. Aktualnie jestem bardzo zadowolony z rozwoju w obecnej organizacji, w związku z tym w ciągu najbliższych miesięcy nie planuje zmian organizacji. W ciągu ostatniego miesiąca kontaktowały się jednak ze mną osoby, które chciały porozmawiać ze mną odnośnie ewentualnej zmiany miejsca pracy. Uważam, że uzyskanie certyfikatu ISTQB nie mając doświadczenia w tym obszarze wskazuje na posiadanie przeze mnie umiejętności technicznych potrzebnych przy sprzedaży usług z sektora IT, co sprawia, że uważam iż były to dobrze zainwestowane pieniądze. Samo szkolenie było ciekawe, duża część zajęło przerobienie sylabusa, który sam przerobiłem przed szkoleniem. Dla mnie takie podejście było okej, bo pozwalało mi usystematyzować wiedzę i kilka rzeczy, których nie zrozumiałem podczas czytania sylabusa rozjaśniło się nagle podczas szkolenia. Ćwiczenie technika biało skrzynkowych pozwoliło zrozumieć potrzebne mechanizmy.

Samo szkolenie polecam, dzięki niemu jako osoba nie mająca żadnego doświadczenia w testowaniu uzyskałem na egzaminie ISTQB 32 pkt na 40 możliwych oraz uzyskałem certyfikat. Dzięki temu uzyskałem certyfikat szanowany na rynku pracy, potwierdzenie umiejętności technicznych oraz większa szansę na ciekawą pracę w przyszłości. Formuła szkolenia sprawia, że nie trzeba posiadać kompletnie żadnego doświadczenia i przy pilnej nauce opanować podstawy oraz uzyskać certyfikat.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz


 

From:Mateusz
Sent: Friday, October 28, 2016 10:31 AM
To: Radosław Smilgin
Subject: Re: ISTQB Poziom Podstawowy (Foundation Level)

 

Panie Radosławie,

Zgodnie z naszą umową wracam z feedbackiem po odbytym szkoleniu. Przepraszam, że nie do końca w takim czasie, jak się umawialiśmy, jednak wcześniej w moim życiu nic się nie działo w temacie testowania oprogramowania i trochę mi nasza umowa uciekła:

Po zdaniu certyfikatu przez następne dwa lata pracowałem [u dotychczasowego pracodawcy - na stanowisku niezwiązanym z testowaniem], przez dobre warunki zatrudnienia i przyjazne środowisko pracy na jakiś czas odłożyłem na bok chęci dotyczące zmiany profesji na Testera Oprogramowania. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze i pół roku temu stwierdziłem, że trzeba sprawdzić się w nowej roli. Kolega pracujący w jednej ze znanych firm technologicznych wspomniał, że w jego firmie jest rekrutacja na stanowisko Testera Oprogramowania, więc od razu poprosiłem o polecenie mojego CV. Miałem szczęście zostać zaproszony na rozmowę rekrutacyjną. Do rozmowy intensywnie się przygotowywałem czytając książki branżowe (między innymi Pana - "Zawód Tester", która w pierwszej kolejności pozwoliła mi odświeżyć najważniejsze kwestie, dziękuję za nią). Po odbytej rozmowie rekrutacyjnej dostałem informację, że zostaje zaproszony do współpracy. Nie zastanawiając się długo zrezygnowałem z dobrze płatnej dotychczasowej pracy i przyjąłem zaproponowaną ofertę.

Przez pierwsze trzy tygodnie pracy miałem możliwość zadawania bardzo wielu pytań koleżance - testerce, która odchodziła z projektu. Następnie stanąłem przed dużym wyzwaniem bycia jedynym testerem na projekcie. Pierwsze 2-3 miesiące były szczególnie trudne, ponieważ trzeba było nauczyć się przekładać wiedzę zdobytą z książek, internetu, szkoleń ect. na praktykę i bieżącą pracę, a także nauczyć sposobu działania systemu.

Po dziś dzień bardzo dużo się uczę, cały czas doszkalając swoje umiejętności. Nie wiem, jak jest w innych firmach, natomiast u mojego obecnego pracodawcy bardzo ważne są umiejętności techniczne na stanowisku, które zajmuję. Na start umiałem poruszać się po środowisku bazy danych (podstawowa wiedza o relacyjnych BD, średnio zaawansowany SQL), jednak do skutecznej pracy potrzeba dużo więcej, rozbudowanej znajomości SQL, zdolności analizy danych i skutecznego szukania informacji w specyfikacjach/dokumentach projektowych. Dużo czasu poświeciłem też na dokształcaniu się z zakresu Web Service, sposobów wykorzystania narzędzi typu SoapUI do testów. W najbliższym czasie planuje naukę testów automatycznych, po tym jak udało mi się opanować bieżące obowiązki. Oceniając z perspektywy czasu ostatnie miesiące, na pewno miałem szczęście trafić do fajnego Zespołu, gdzie Team Lider i koledzy programiści wskazywali mi, co powinienem  opanować najszybciej z kwestii technicznych, żebym mógł dobrze wykonywać swoją pracę.

Podsumowując cieszę się ze swojej decyzji o zmianie branży. Samo przejście jest bardzo wymagające, od paru miesięcy skupiam się głównie na pracy i poświęcam jej też mnóstwo czasu wieczorami i w dni wolne, jednak warto. Poczucie rozwoju jest bardzo budujące, satysfakcja na testach akceptacyjnych ogromna - kiedy Klientowi nie udaje się znaleźć praktycznie żadnych błędów w dostarczonej przez nas aplikacji :)

Pozdrawiam,

Mateusz

 

 

Ta historia jak i wiele podobnych zachęciła nas do stworzenia specjalnych rabatów dla uczestników naszych szkoleń. Dowiedz się więcej >>

 

 

To powinno Cię zainteresować