A. Roman, L. Stapp, "Certyfikowany tester ISTQB®. Poziom podstawowy"

A. Roman, L. Stapp, "Certyfikowany tester ISTQB®. Poziom podstawowy"
Jeśli do egzaminu na poziomie podstawowym, mielibyście się przygotowywać z książką, to powinna być to właśnie TA książka.

PROSTO

Pozytywna rekomendacja jest o tyle łatwa, że opracowanie A. Romana i L. Stappa to aktualnie jedyna pozycja przygotowująca do egzaminu ISTQB®, wg najnowszej wersji sylabusa z 2018 roku.  Z drugiej strony zawiera wszystko, czego można oczekiwać od takiej książki. Przyswojenie i zrozumienie zawartej w niej treści pozwoli Wam poczuć się pewnie w trakcie egzaminu. Autorzy zebrali w jednym miejscu wszystko co na egzaminie jest ważne: sylabus, dokumenty towarzyszące sylabusowi (jak np. rozkład pytań), słownik oraz przykładowe egzaminy. I kiedy piszę "wszystko" to naprawdę mam na myśli WSZYSTKO. Można więc śmiało stwierdzić, iż materiał jest kompletny. 

TRUDNO

Recenzowanie tej książki nie będzie jednak dla mnie łatwe. Z jednej bowiem strony próbuję ocenić publikację bazującą na sylabusie, którego jestem współautorem, z drugiej zaś recenzuję pracę osób, które znam od wielu lat, z którymi współpracuję i cenię ich pracę. Książkę dostałem od Lucjana z osobistą dedykacją, więc jak pozostać tu bezstronnym?!

RECENZJA WŁAŚCIWA

Aby zdać egzamin ISTQB® na poziomie podstawowym wystarczą ogólnodostępne materiały i trochę silnej woli do samokształcenia. Jest to podejście, które wymaga od Ciebie poznania teorii i nauczenia się w jaki sposób zdawać egzamin. Inwestycją jest trochę własnego czasu.
Na drugim biegunie znajduje się szkolenie przygotowujące do egzaminu, prowadzone przez doświadczonego trenera. Ta ścieżka pozwoli Ci na bezpośredni kontakt z ekspertem, który (jeśli dobrze wybrałeś szkolenie) jest prawdziwym testerem. Niejednokrotnie będą to właśnie albo Adam, albo Lucjan. Każdy, nawet najtrudniejszy aspekt ISTQB® zostanie wytłumaczony na szkoleniu, a trener zakotwiczy teorię w praktyce. To podejście wymaga od Ciebie zarówno inwestycji czasowej jak i finansowej, często dość poważnej. 

Gdzieś pomiędzy są e-learningi i kursy wideo.

Bliżej samodzielnej edukacji jest sięgnięcie po opracowanie „Certyfikowany tester ISTQB®”. Jest to opcja, dzięki której zaoszczędzisz czas na samodzielne poszukiwania materiałów – zwłaszcza jeśli chodzi o wyjaśnienie tych elementów ISTQB®, których nie opisuje sylabus, a są wymagane podczas egzaminu. Ta książka nie da Ci wprawdzie praktycznych umiejętności testowania oprogramowania ani nie przygotuje Cię do pracy, przygotuje Cię natomiast do egzaminu ISTQB®. I zrobi to w sposób całościowy. 

Oceniam, że 60% treści książki to informacje, które możecie znaleźć w sieci. Jednak o jej wartości świadczą te pozostałe 40%. Jest to materiał, którego w Internecie nie znajdziecie. Publikacja A. Romana i L. Stappa stanowi solidny, choć w mojej opinii niepozbawiony wad, opis materiału ISTQB®, dokonany przed dwóch ekspertów, którzy na tym zagadnieniu zęby zjedli. Obaj doktoryzowali się w niemalże podobnych tematach. Dla Adama będzie to kolejna książka, która jest wynikiem jego dogłębnych analiz testowania z perspektywy ISTQB®. Dla Lucjana to natomiast następny etap jego pracy nad sylabusami, których jest współautorem, tłumaczem i korektorem. Silniejszego zespołu w Polsce, do napisania tej książki, nie można by było sobie wyobrazić. 

Wróćmy jeszcze do wspomnianych wcześniej niedociągnięć. Są to realnie moje własne bolączki w walce z sylabusem. Wymieniając:

  • Autorzy nie polemizują z treściami ISTQB®. Materiał pozbawiony jest komentarza wartościującego, tego co znajduje się w sylabusie. 
  • Autorzy nie komentują błędów sylabusa. Tylko niezwykle dociekliwi testerzy dostrzegają te drobne nieścisłości. Przykładem jest jedna z zasad testowania, wg której „przekonanie o braku błędów jest błędem”.
  • Autorzy polegli na tłumaczeniu pojęć, które w sylabusie są niewytłumaczone czy wręcz niewytłumaczalne. Przykładowo różnica między modelem iteracyjnym i przyrostowym. 

Nie przesądza to jednak o wartości omawianej publikacji. Poruszenie tych problemów mogłoby co najwyżej pozwolić na, niewiele wnoszące, dywagacje akademickie. 

Podsumowując, można stwierdzić, iż autorzy prowadzą czytelnika po prostej linii, bezpośrednio do zdanego certyfikatu ISTQB®.
 
PODSUMOWANIE

Jeśli masz w planach egzamin Certyfikowany Tester ISTQB® na poziomie podstawowym, a po opłaceniu jego kosztów zostało Ci w portfelu jeszcze parę złotych, to kupienie tej książki będzie rozsądną inwestycją. Aby zdać egzamin polecam nie tylko ją nabyć, ale również przeczytać. To na pewno pomoże. 

 
Więcej o książce znajdziecie na stronie wydawcy.  
 

To powinno Cię zainteresować