Jędrzej Osiński "Przebiegłe maszyny". Polskie tłumaczenie [Aktualizacja]

Jędrzej Osiński "Przebiegłe maszyny". Polskie tłumaczenie [Aktualizacja]
Książka Jędrzeja wpada w doskonałym momencie, gdy sztuczna inteligencja pojawia się w wielu kanałach, odmienia się ją przez wszystkie przypadki i mówi się o niej niestworzone bzdury.

Wydana właśnie przez PWN książka jest tłumaczeniem "Cunning Machines" wydanej w 2020 roku. Jeśli ktoś chciałby poczytać tamtą recenzję, to znajdziecie ją tutaj

Pewną rekomendacją do sięgnięcia po tamten artykuł jest to, że jeden z cytatów trafił na okładkę tego tłumaczenia książki.

Jest to ta sama książka, tylko w języku polskim i jako osobie, której lepiej czyta się po polsku niż po angielsku, tłumaczenie pozwoliło mi wychwycić kilka nowych smaczków. Ten zbiór nowych rzeczy oraz upływający od premiery czas pozwala mi też z zupełnie innej perspektywy spojrzeć na tę książkę. Co prawda parę fragmentów ze wstępu zdezaktualizowało się w ostatnim roku wraz z pojawieniem się ChatGPT, ale przy tak rozgrzanym postępie to nic dziwnego. 

Z innych ciekawostek można dodać, że książka dostała nową okładkę. Wcześniejsza mogła być ilustracją do "smart cities" albo "IoT", a nie do książki o sztucznej inteligencji. Obecna rzeczywiście wygląda jak wygenerowana przez sztuczną inteligencję na hasło "/imagine  prompt sztuczna inteligencja jako robot w stylu dr_Hawaii".

W momencie, w którym wszyscy wokół rozmawiają o sztucznej inteligencji generującej deep fake i realistyczne (mogące kompromitować) zdjęcia, o oszukiwaniu uczniów generujących rozwiązania do swoich prac domowych i dziennikarzach, którzy już nie piszą, a jedynie kopiują wygenerowane teksty, warto wiedzieć lub przypomnieć sobie o czym dokładnie mówimy. A mówimy o sztucznej inteligencji, jak ludzie pełni obaw o etykę i swoje miejsca pracy. Warto na nią spojrzeć z perspektywy Jędrzeja Osińskiego, który twierdzi, że wszyscy możemy być naukowcami i wszyscy możemy poznać różnicę między słabą i silną sztuczną inteligencją, czy między algorytmami i heurystykami. Krótko i na temat.

Książka do nabycia tutaj: https://ksiegarnia.pwn.pl/Przebiegle-maszyny,1003006469,p.html

Konkurs!

Mamy dla was (niestety tylko) jeden egzemplarz książki "Przebiegłe maszyny". Aby go zdobyć, wystarczy do 27 marca 2023 na media społecznościowe - pod naszymi wpisami - lub w komentarzach do tego artykułu wrzucić zdjęcia, memy, zrzuty obrazu, filmy, teksty, które obrazują Waszą obawę lub brak obaw co do AI

Komisja konkursowa wybierze najbardziej oryginalną i poruszającą pracę, i nagrodzi ją książką.

Regulamin konkursu:

  1. Konkurs trwa od 22 marca 2023 do 27 marca 2023, godz. 23.59.
  2. Zdjęcia należy umieszczać na portalach społecznościowych Facebook, Twitter lub w komentarzach do niniejszego artykułu.
  3. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na łamach testerzy.pl do dnia 31 marca 2023.
  4. Organizator konkursu skontaktuje się ze zwycięzcą w ciągu 3 dni roboczych od momentu opublikowania wyników. Zwycięzca poproszony zostanie o podanie danych do przesyłki nagrody. W przypadku braku kontaktu we wspomnianym terminie, organizator wyłoni innego zwycięzcę.
  5. W celu otrzymania nagrody zwycięzca powinien podać swoje dane osobowe (imię, nazwisko oraz adres do wysyłki).
  6. Uczestnicy konkursu wyrażają zgodę na publikację na stronie testerzy.pl informacji o wygranej i/lub treści nadesłanej odpowiedzi.
  7. Organizator zastrzega sobie prawo do publikacji wybranych zdjęć oraz do nieprzyznania nagrody w przypadkach, które nie spełniają wytycznych konkursu.
  8. Konkurs prowadzony jest tylko dla osób pełnoletnich.
  9. Nie ma możliwości wymiany nagrody na ekwiwalent pieniężny.
  10. Uczestnicy konkursu, poprzez swoją aktywność, akceptują postanowienia powyższych zasad.

Wyniki konkursu:

Po trwającym kilka dni konkursie, w czasie których otrzymaliśmy od Was wiele zdjęć i memów, przyszedł czas na wyłonienie zwycięzcy. Ogromnie dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli podzielić się z nami swoją kreatywnością. Dla przypomnienia, konkurs polegał na tym, abyście na nasze media społecznościowe wrzucali zdjęcia, memy, zrzuty obrazu, filmy, teksty, które obrazują Waszą obawę lub brak obaw co do AI.

Najbardziej przypadł nam do gustu mem, którym podzielił się z nami na Twitterze użytkownik o nazwie K.Wu.

kwu-konkurs-ai-wyniki.jpg

Książka "Przebiegłe maszyny" wędruje zatem w jego ręce.

Gratulujemy zwycięzcy konkursu i życzymy niezapomnianej lektury!

To powinno Cię zainteresować