O tym, że pochodzący z Finlandii autor wziął na warsztat edukację najmłodszych testerów pisaliśmy już w ubiegłym roku. W tym roku doczekaliśmy się polskiej wersji książki "Dragons Out! – a book about dragons, knights and software testing" i nie mogliśmy dłużej zwlekać, aby Was o tym poinformować.
"Smoki, fora ze dwora!" to świetna pozycja, z której dzieci mogą korzystać zarówno samodzielnie, jak i wspólnie z rodzicami. Może być ona też wykorzystywana jako lektura dodatkowa w szkołach, które zamierzają wprowadzić najmłodszych w świat testowania.
Książka w zabawny sposób opowiada o testowaniu oprogramowania poprzez historie o smokach i rycerzach. Motywem głównym są w niej przygody dwojga dzieci – Laury i Toma - które podróżując po różnych wioskach (programach komputerowych) napotykają na smoki (którymi są wady i błędy w oprogramowaniu), zdobywając przy tym wiedzę o różnych ich rodzajach, a także o tym, jak można je pokonać z pomocą rycerzy (testerów i programistów).
Marcin Szeliga, Członek Rady Programowej Redakcji Nauk Informatycznych Wydawnictwa Naukowego PWN, na temat tej książki mówi: "Książka o smokach, rycerzach i testowaniu oprogramowania" to niebagatelna forma. Problemy i usterki przedstawione są jako różne smoki — poznajemy więc irytującego, czerwonego smoka (reprezentującego wycieki pamięci), brązowego smoka podziemnego (defekt sprzętowy) czy szybkiego, purpurowego smoka (usterkę wpływającą na wydajność). Bohaterowie - para dzieci Laura i Tom, uczą się wykrywać i usuwać różnego rodzaju usterki oprogramowania, by na końcu udać się do szkoły rycerskiej (to znaczy testerskiej) i zostać profesjonalnymi testerami oprogramowania.
Warte podkreślania jest również to, że na końcu każdego rozdziału znajdziemy ćwiczenia do samodzielnego wykonania oraz krótką charakterystykę przedstawionego w rozdziale problemu z której dowiemy się, jakie są typowe objawy i przyczyny defektu, oraz jakie techniki pozwolą go wykryć i usunąć".
"Smoki, fora ze dwora!" to książka, która w mądry, ale także zabawny sposób wprowadza w świat testowania i to nie tylko tych najmłodszych czytelników. Premiera publikacji, której patronem są testerzy.pl, zaplanowana jest na 23 sierpnia 2022, a znaleźć ją można już teraz w oficjalnej księgarni PWN.