Ludzie testowania 2019

Ludzie testowania 2019
Zapytaliśmy najaktywniejszych i najbardziej rozpoznawalnych testerów w Polsce jakie są ich plany i co będą robić w rozpoczętym już 2019 r.
 

MARTA FIRLEJ

Zaczynamy od dobrze znanej Wam organizatorki test:fest. Marta Firlej rok 2018 zakończyła jako prelegentka wielu polskich i zagranicznych konferencji. Doświadczenia z tych wydarzeń nie tylko przenosi na swoją wrocławską konferencję, ale również na inne wydarzenia, która współorganizuje. Warto podkreślić, że Marta intensywnie pracuje i pomaga wielu początkującym mówcom, którzy dopiero planują wystąpić na konferencjach.

"2019 zaczynam od organizacji test:fest i na to poświęcam w zasadzie cały czas. Bardzo się cieszę z tego ile osób będę mogła spotkać i porozmawiać. Już tworzę w głowie listę pomysłów, inspiracji itd.

Nie mogę jednak zapomnieć o kilku "call for papers", które kończą się już niedługo. Postanowiłam w tym roku, że chciałabym wystąpić na jednej zagranicznej konferencji. Mój plan wymaga odrobinę wsparcia więc próbuję już teraz je znaleźć. Niestety USA nadal poza zasięgiem.

To nie wszystko. Pod koniec marca spotykamy się z paroma reprezentantami świata testerskiego na weekendowy test retreat. Miałam przyjemność uczestniczyć w europejskim spotkaniu we wrześniu (https://djdegrood.wordpress.com/2018/09/27/the-23nd-testing-retreat-was-awesome/) i mam nadzieję, że w 2019 roku uda mi się nie tylko ponownie uczestniczyć, ale także zainspirować i podtrzymać zdziwienie o tym jakimi świetnymi specjalistami jesteśmy w Polsce."

 

KAROLINA ZMITROWICZ

Nikt nie zaprzeczy, że testersko rok 2018 należał do Karoliny (http://testerzy.pl/baza-wiedzy/ludzie-testowania-2018-podsumowanie).

Po niespodziewanej rezygnacji Gualtiero Bazzana, w jawnym głosowaniu ISTQB wybrało Karolinę na Prezydenta. Jest to jednak wybór na dokończenie prezydentury Gualtiero Bazzana, dlatego w 2019 r. przyjdzie jej "obronić" stanowisko. Mamy nadzieję, że to się uda. 

O planach Karoliny wiadomo niewiele, ale wiele zapoczątkowanych w 2018 r. inicjatyw powinno kiełkować i wzrastać. Wśród nich inicjatywy, które poszerzają testowanie o całą działkę zapewnienia jakości (jak Quality3D). Do tego dochodzi wiele konferencji i otwartych spotkań, które odwiedziła w 2018 r. i, jak patrzymy na jej kalendarz, odwiedzi w 2019.

 

MICHAŁ BUCZKO

Michał rok 2018 zakończył imponującą listą wydarzeń i meetupów, na których wystąpił. Tych polskich (test:fest, Quality Excites, TestWarez, BiałQA, WarszawQA, Akademia Jakości plus AgileByExample) oraz zagranicznych (TestCon Moskwa, TestCon Wilno, TAPOST Ryga, TesenaFest Praga, HUSTEF Budapeszt, QAFest Kijów, Testing United Bratysława, Belgrade Test Conference).

Zaczął również mocniej działać w personalnym marketingu na LinkedInie (https://www.linkedin.com/in/buczkomichal/) oraz facebooku (https://web.facebook.com/buczkomichal), gdzie wrzuca posty z konferencji i opisuje swoje wystąpienia.

O swoich planach na 2019 r. napisał tak:

"Niestety konferencje w USA na razie wypadły z zakresu. Koncentruję się na Polskę i na Europę Zachodnią.

W tej chwili mam potwierdzony kolejny rok TestFestu z testami niefunkcjonalnymi, czyli jak co roku od pierwszej edycji. W kwietniu Agile-Lean Ireland, gdzie próbuję pokazać zwinnym trenerom cele technicznych pracowników delivery. Jest kilka CFP, na których wyniki czekam na rynku DACH oraz UK. 

Na pewno planuję kontynuować projekt testerskich map kariery (po Wrocławiu, Gliwicach i Białymstoku - mam kilka zaproszeń zakolejkowanych na meetupy na północy i wschodzie). W miarę możliwości liczę też na więcej wystąpień na zwinnych konferencjach."

 

BARTOSZ SZULC

Bart Szulc to jedna z tych osób w środowisku testerskim, która stale balansuje na granicy pomiędzy światem QA i programowania. Mówca ważnych polskich i zagranicznych konferencji (testerskich i deweloperskich). Ze swoich podróży przywozi wiedzę o nowych trendach i branżowych nowinkach, a także świeże spojrzenie. Dzieli się tym w swoich prezentacjach i jako szef programowy konferencji Agile & Automation Days, tworząc jej docenianą agendę.

Bart tak opisuje swoje plany: 

"Rok 2019 będzie dla mnie rokiem przełomowym, pełnym niepewności, nowych możliwości, sprawdzenia się z nowym paradygmatem. Tymczasowo zawieszam bycie gościem od jakości i staram się zostać pełnowartościowym Product Engineer. 

Mam szczęście pracować w organizacji, gdzie zawsze odpowiedzialność za dostarczanie wysokiej jakości rozwiązań spoczywała na całym zespole, nie na wybranych jednostkach. 

Do tej pory moim zadaniem było asystowanie zespołom przy testowaniu, analizowaniu potrzeb, proponowaniu strategii jakościowych. Natomiast w połowie poprzedniego roku postanowiliśmy coś zmienić. Usprawnić naszą kulturę wytwarzania oprogramowania. Pozbyć się asysty i w całości przejąć odpowiedzialność, w myśl zasady You build it, you own it. Przestajemy być Software Engineer i Quality Engineer, stajemy się Product Engineer. Osobami w pełni odpowiedzialnymi za produkt. Od momentu wygenerowania idei, dostarczenia i przetestowania rozwiązania, wdrożenia i potwierdzenia zasadności, po utrzymanie. Będzie to na pewno ciekawy eksperyment, pokazujący możliwości jednostki w przejęciu wielu odpowiedzialności, do tej pory rozbitych pomiędzy wyspecjalizowane role. Mam nadzieję, że udany. Ale na pewno ciekawie będzie obserwować samą transformację z wewnątrz.

Mam nadzieję, żę 2019 rok będzie też rokiem w którym uda mi się skończyć warsztaty z TDD i eksploracji dla deweloperów. Chciałbym też zacząć pracować nad czymś co nie do końca mam jeszcze zdefiniowane, ale idea zamyka się w trzech słowach, Experiment Driven Development. Wdrażanie minimalnych instrumentalizowanych rozwiązań i wyciągania wniosków odnośnie poziomu ich jakości na podstawie analizy danych produkcyjnych.

Oczywiście będzie to kolejny rok, w którym będę starał się brać czynny udział w różnych konferencjach. W większości tych związanych z testowaniem, ale nie tylko. Mam również nadzieję, że w tym roku uda się podnieść o stopień lub dwa podnieść poziom Agile & Automation Days... więc spodziewajcie się wielkich rzeczy."

W 2019 r. Bart planuje nadal występować na wielu polskich i zagranicznych konferencjach.

 

To tych ludzi zapytaliśmy, których testerów będzie warto obserwować w 2019 roku. Oto ich wspólna lista pretendentów: http://testerzy.pl/wiesci-ze-swiata-testerow/ludzie-testowania-2019-pretendenci