W ostatnim numerze Quale dość całościowo opisałem koncepcję piramidy potrzeb użytkowników, definiując funkcję oprogramowania jako jej kluczową charakterystykę i największą wartość dla użytkownika.
Nie jest to jednak koncepcja wyczerpująca potrzeby implementacji oprogramowania. W rzeczywistym świecie funkcja musi zostać odpowiednio "opakowana" szeregiem dodatkowych charakterystyk, aby stworzyć produkt wartościowy dla klienta.
Koncept ten najlepiej opisuje metodyka Lean Startup, w której Eric Rise definiuje produkt o minimalnej koniecznej funkcjonalności (MVP). Nie jest metodyka tworzenia oprogramowania pasująca do każdego typu produktu. Jest zorientowana przede wszystkim na produkty innowacyjne i tworzone przez przedsiębiorców o ograniczonych środkach na ich definicję i stworzenie - startupy. W koncepcji tej widoczne jest jednak, że pierwszą dostawą jest funkcja. W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że ten pierwszy produkt o minimalnej koniecznej funkcjonalności jest oprogramowaniem, które nie zostało przetestowane pod kątem bezpieczeństwa, wydajności czy użyteczności. Prawdopodobnie wcale nie zostało formalnie zweryfikowane.
I tu pojawia się koncept, o którym nie wiedziałem, kiedy pisałem artykuł dla Quale, a który również dotyka kluczowości funkcji. Jest to zaproponowana przez Jusi'ego Pasanena wizualizacja dla produktu o minimalnej koniecznej funkcjonalności (MVP) nałożona na podobną do mojej piramidę.
Minimum Viable Product: Build a slice across, instead of one layer at a time. #mvp /cc @aarron @benhyphenrowe pic.twitter.com/0koefYMrpf
— Jussi Pasanen (@jopas) September 26, 2014
Bezpośredni link to grafiki >>
Próbując zmapować MVP na piramidę potrzeb użytownika i rozszerzając zakres do większej liczby metodyk otrzymamy koncept, w którym dostarczamy niewielką funkcję, która jest:
- dostępna dla użytkowników
- niezawodna, czyli działająca kiedy jest potrzebna
- wystarczająco bezpieczna dla tego użytkownika
- działająca wydajnie
- rozpoznawalna, czyli dostarczana przez zaufaną firmę
- użyteczna, czyli łatwa i atrakcyjna dla odbiorców.
Mówimy więc o wdrożeniu piramidy w cykl życia prawdziwego projektu z zastrzeżeniem, że tylko funkcja musi być dostępna, a przedstawione charakterystyki pojawią się w zależności od kontekstu użycia produktu.
Radek Smilgin
Opis piramidy potrzeb użytkownika w magazynie Quale >>
Więcej o produkcie o minimalnej koniecznej funkcjonalności [o dziwo w... gazeta.pl] >>