Tak wygląda analiza ryzyka w Agile

Tak wygląda analiza ryzyka w Agile
Jak zarządzać ryzykiem w projektach zwinnych, gdzie wymagania zastępują user stories, a komunikacja staje się mniej sformalizowana?
 

Na pytanie to odpowiada Jędrzej Osiński i szuka optymalnych metod walki z ryzykiem w Agile.

 

Analiza ryzyka należy do jednego z podstawowych zadań każdego QA. Z drugiej strony metodologie zwinne charakteryzują się dużą zmiennością, mało szczegółową dokumentacją i niejednokrotnie brakiem dedykowanej fazy na precyzyjną analizę ryzyka. Jak więc monitorować ryzyko i co za tym idzie efektywnie testować user story w projektach zwinnych?

Prezentacja zawiera podstawowe tematy, takie jak różnica między ryzykiem projektowym i produktowym. Przywołamy też koncepcję samego ryzyka jako iloczynu wpływu i prawdopodobieństwa. Na tej bazie opowiemy o tym, jak szacować składowe ryzyka w trakcie spotkań projektowych (np. w trakcie 3 Amigos): omówimy Cynefin - framework pozwalający na klasyfikowanie problemów/zadań w zależności od poziomu ich skomplikowania. Pokażemy jak obserwacje te przełożyć właśnie na wyznaczenie poziomu ryzyka dla konkretnego user story.

Znając już poziom ryzyka wiążącego się z danym zadaniem (user story), możemy sprawniej nim zarządzać. W szczególności możemy powiązać zdefiniowane poziomy ryzyka z różnymi listami DoD (Definition of Done) lub modyfikacjami samego procesu dostarczenia funkcjonalności. Od poziomu ryzyka można również uzależnić reguły pracy z repozytoriami (np. git flow). Tematy te omówimy na przykładach.

 

Pełny opis prezentacji >>

 

Wybrane punkty i komentarze od naszej Redakcji:

  • Ciekawa analiza Git Flow i branchy w zależności od ryzyka.

 

 

Więcej prezentacji z TestingCup dostępnych na naszym kanale testerzy.pl na YouTube >>

 

 

To powinno Cię zainteresować