Tester nieodłącznym kompanem programisty XXI wieku

Tester nieodłącznym kompanem programisty XXI wieku
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego, komputera, Internetu czy samochodu. Korzystamy z ich możliwości w sposób bardzo naturalny, bo przyzwyczailiśmy się do tego, że są.

Z drugiej jednak strony załóżmy, że właśnie otrzymaliśmy w prezencie nowy telefon. Ponieważ wydawał nam się bardziej nowoczesny, a jednocześnie o bardziej przystępnym designie od naszego obecnego modelu, postanowiliśmy, że warto z niego skorzystać.

Na początku nowy telefon cieszył oko, radował kieszeń (był zdecydowanie lżejszy od poprzedniego), aż do czasu… Okazało się, że kilka niezbędnych funkcji naszego nowego telefonu nie działa tak jak oczekiwaliśmy, a do tego część z pozostałych funkcji jest bardzo nieintuicyjna. Jeśli już wyobraziłeś sobie taką sytuację Drogi Czytelniku, to teraz spróbuj wyobrazić sobie uczucia, które towarzyszyłyby Ci przy zaistniałej sytuacji. Z całą pewnością byłoby to oburzenie czy zdenerwowanie. Właśnie dlatego, by uniknąć podobnej sytuacji testowanie systemów oprogramowania jest nieodłącznym elementem jego wdrażania.

Dlaczego pisząc kod bardzo często zdarza nam się popełnić błąd? Na początku naszego doświadczenia jako programisty przyczyną błędów jest po prostu niewiedza. Niejednokrotnie przyczynami błędów są również: praca ze złożonym kodem, presja czasu oraz to, że jesteśmy po prostu ludźmi i zdarza nam się popełnić błąd. Jeśli jesteś choć trochę związany z działem IT, z pewnością niejednokrotnie próbowałeś stworzyć jakiś skrypt, zaprogramować prostą funkcję – na studiach, w pracy, z konieczności lub z potrzeby rozwoju. Jeśli nawet był to prosty kalkulator wykonujący podstawowe działania matematyczne, być może nie uwzględniłeś sytuacji, w której użytkownik spróbuje podzielić przez zero.

Brzmi znajomo? – Właśnie. Każde oprogramowanie jest tworzone przez człowieka, który zawsze może popełnić pomyłkę, która spowoduje błąd w funkcjonowaniu oprogramowania. Trudno wyobrazić sobie, że praca nad jakością oprogramowania obejmuje wyłącznie hipotetyczne sytuacje, które potencjalny użytkownik będzie próbował wykonać. Zawsze warto sprawdzić również takie scenariusze, których na pierwszy rzut oka użytkownik by nie wykonał. 

Na szczęście z tego czy innego powodu współcześni deweloperzy coraz bardziej zdają sobie sprawę z potrzeby pracy nad jakością oprogramowania, wierząc, że pomoże ona znaleźć defekty, uzyskać zaufanie do produktu i uzyskać potencjalnych klientów.

 

Autor: Marta Markiewicz

 

 

Od redakcji

Zapraszamy do redakcji testerzy.pl!

Jeśli chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi testerami, czekamy na Twój artykuł, film, komentarz, pracę dyplomową czy inną formę treści, jaką chcesz opublikować na naszych łamach. Piszcie do nas na adresredakcja@testerzy.pl.