Przyczynkiem do tego artykułu jest publikacja Radka Smilgin w najnowszym numerze czasopisma Programista: "To nie jest zawód dla starych ludzi".
Choć artykuł szeroko opisuje grupę zawodową pracowników IT z naciskiem na ich pracę w korporacji, to my postaramy się przenieść tę historię na grunt pracy testerów oprogramowania.
Na naszym portalu, pisząc o pracy w testowaniu, często najwięcej uwagi poświęcamy młodym ludziom, którzy swoją przygodę z IT dopiero zaczynają. Dość często zdarza nam się pisać również o technikach i narzędziach bardziej zaawansowanych i docieramy do testerów, którzy ciągle jeszcze się uczą. A co z tymi testerami, którzy tę wiedzę mają już w małym palcu? Po kilkunastu latach pracy w IT mają już ugruntowaną wiedzę i umiejętności, i na pracę oraz na życie patrzą z zupełnie innej perspektywy.
To właśnie tę część grupy opisuje autor wspomnianego artykułu. Już sam tytuł wskazuje, że praca w testowaniu może nie być na całe życie. Pisze o tym z perspektywy doświadczenia, ponieważ sam pracę zaczynał na początku XXI wieku. W publikacji najdziemy wiele problemów, z którymi muszą radzić sobie seniorzy w testowaniu.
-
Testerzy widzą, że przy obecnej szybkości rozwoju sztucznej inteligencji czy automatyzacji pracy mogą nie dotrwać na swoim stanowisku do emerytury.
-
Po piętach depczą im młodsi i tańsi testerzy. Kwestią czasu jest, gdy seniorzy zostaną wymienieni przez ludzi z bardziej aktualną wiedzą lub ludzi pracujących za mniejsze pieniądze.
-
Nie wytrzymują już gonitwy narzędziowej i metodycznej. Z wiekiem tracą umiejętność szybkiego przyswajania nowej wiedzy i adaptowania się do dynamicznie zmieniających się metod dostarczania oprogramowania.
-
Pojawiają się u nich ograniczenia fizyczne i problemy z własnym ciałem, wynikające z siedzącej pracy przy komputerze.
-
Pojawia się niechęć do marnowania czasu, która może być odbierana jako niechęć do zmian.
-
Spada entuzjazm do nowych pomysłów przełożonych, co może być traktowane jako brak proaktywności.
-
Wzrosty pensji są procentowo nieznaczne w porównaniu do młodszych i mniej doświadczonych testerów.
- Następuje wypalenie zawodowe.
W tym ostatnim punkcie my - testerzy możemy przodować ze względu na dużą powtarzalność zadań i wymóg silnej koncentracji na testowaniu ważnych rzeczy. Autor opisuje kilka dróg, które pozwolą nam uratować się przed wypaleniem, ale większość z nich wiąże się z poważnymi zmianami w życiu zawodowym. Pokazuje również, że wiele osób szuka ucieczki od problemów spoza testowania i IT.
Więcej znajdziecie w artykule w Magazynie Programista >>