Transformacja od formalizmu do eksploracji

Transformacja od formalizmu do eksploracji
Kiedy decydujesz się na transformację od testowania formalnego do eksploracyjnego to wiedz, że stajesz na krętej drodze z wieloma wybojami. Jeśli zmiana ma dotyczyć jedynie tego jak sam testujesz oprogramowanie to powinno pójść w miarę gładko, ale jeśli chcesz aby organizacja zrozumiała konieczność transformacji to zmierzysz się z oporem testerów wychowanych na ISTQB, klientów, którzy kochają dokumentację oraz z managamentem, dla którego rozwiązania eksploracji mogą być niezrozumiałe.

Najważniejsze w transformacji jest zrozumienie, że nic nie może być robione na siłę i musi wynikać z konkretnej potrzeby optymalizacji. Dzięki wsłuchiwaniu się w swojego wewnętrznego marudę, ale również w narzekania Twoich projektowych kolegów i przełożonych możesz stać się siłą napędową zmiany. Zdiagnozujesz konieczne zmiany.

Przejście do eksploracji nigdy nie będzie nagłe i skokowe. Musisz wyjść od swojej obecnej koncepcji weryfikacji jakości i ewoluować w kierunku na eksplorację. Z biegiem czasu coraz więcej weryfikatorów będzie wykonywanych przez eksperymenty, a coraz mniej uwagi poświęcisz na formalną specyfikację.

Eksploracja jest uproszeniem codziennych czynności i formą ograniczenia niepotrzebnej pracy przy maksymalizacji efektu końcowego. W swoim obecnym projekcie i procesie musisz zdiagnozować:

- Co jest zbędne? - można to zredukować

- Co jest niezbędne, ale nudne, męczące  i powtarzalne? - trzeba to zmienić

- Co jest konieczne?  - musi zostać.

Może okazać się, że znany i stosowany przez Ciebie proces nagle zredukuje się do niezbędnych, ale też przynoszących realne korzyści elementów.

Nie twierdzę jednak, że eksploracja jest jedynym i ostatecznym rozwiązaniem. Opcji jest naprawdę wiele, ale eksploracja będzie prawdopodobnie najlepszym punktem startowym przy pierwszym kontakcie z softwarem. Potem możesz podejmować wiele decyzji od pozostania przy eksploracji przez automatyzację po wdrożenie testów opartych na uczeniu maszynowym. Wszystko zależy od kontekstu projektu, produktu czy całej organizacji rozwoju i utrzymania oprogramowania.

O swojej transformacji opowiem podczas konferencji PTaQ Day One – 30.03.2019, 10:45 - 11:30. Pokój: CW8, 1p. >> http://dayone.ptaq.org/

Serdecznie zapraszam

Radek Smilgin

To powinno Cię zainteresować