W matrycy umiejętności możemy wyróżnić różne kształty, które obrazują jaką wiedzę posiadasz. jeśli zajmujesz się tylko jedną dziedziną, Twoja wiedza jest głęboka (ang. depth), a umiejętności przyjmują kształt litery "I". jeśli dodatkowo posiadasz wiedzę z obszarów, które są powiązane z Twoją dziedziną, to mówimy, że masz wiedzę rozległą (ang. breadth), a umiejętności przyjmują kształt litery "T". gdy z kolei posiadasz ekspercką wiedzę w wielu obszarach, to z "T" ewoluujesz do "M". Pokażemy to na przykładzie rozwoju testera.
Kiedy już osiągnąłeś ekspercką wiedzę w dziedzinie testowania, umiejętności formują się w kształt "I". O takim zestawie kompetencji mówi się, że jest to tradycyjne podejście do rynku pracy.
Choć do niedawna taki zestaw umiejętności zupełnie wystarczał pracodawcom, to wraz z nastaniem ery zwinności, pożądane jest posiadanie przynajmniej pobieżnej wiedzy z wielu obszarów IT.
Gdy do już posiadanej wiedzy z testowania dołożysz umiejętności z innych obszarów powiązanych z inżynierią oprogramowania, Twój kształt w matrycy umiejętności zmienia się w "T".
W dzisiejszych czasach to właśnie tacy specjaliści są bardzo silnie pożądani. Nie zamykają się oni tylko na swoją dziedzinę, ale świetnie wiedzą co dzieje się w innych i mogą wykonywać prostsze zadania w innych obszarów.
Po tym jak staniemy się ekspertami w większej liczbie domen to nasz kształt ewoluuje do "M".
Osiągnięcie prawdziwie specjalistycznej wiedzy w wielu obszarach może być niezmiernie trudne i niekoniecznie możliwe do osiągnięcia. jednak osoby o kształcie "M" to już szczególni i rzadko spotykani eksperci w IT.
Istnieją jeszcze inne kształty, które rysują się na matrycy umiejętności od kształtu pi, przez formy nieopisane, a na pełnym pokolorowaniu matrycy kończąc.
Opisany powyżej przypadek odnosi się tylko do indywidualnych osób i ich umiejętności. kiedy analizujemy zespoły, a szczególnie ich wersję wielofunkcyjną (ang. cross functional), umiejętności w kształcie "T" pożądane są dla każdego członka zespołu, tak więc tester może znać się w pewnym zakresie i na analizie i na kodowaniu, analityk biznesowy musi mieć kompetencje z obszaru testerskiego i programistycznego, a programista nie może unikać testowania i analizy. Tak zbudowany zespół będzie elastyczny w wykonywaniu zadań, ale również będzie się silnie wspierał w rozwiązywaniu problemów.
Inspirowane: