Wycena testowania. Procent z kosztów projektu.

Wycena testowania. Procent z kosztów projektu.
Jedną z najprostszych metod wyceny kosztów testów jest wyliczenie pewnego procentu z kosztów całego projektu. Przyjęło się od zawsze zakładać, że powinno to być nie mniej niż 20%. Czy są na to jakieś statystyki i dowody?

"20%" pojawia się w wielu badaniach i analizach. W wielu przypadkach bez podania wartościowego źródła.

Wskazanie dowodów w postaci niezaprzeczalnego i szeroko rozpoznawalnego źródła nie jest możliwe. Warto więc przyjrzeć się tym pomniejszym lub też niezbyt szeroko rozpoznawalnym.

Australijski Plan IT próbuje benchmarkować lokalny rynek. Jedne z badań czytelnie wskazują na "20%"

Widać czytelnie, że koszt testowania jest w okolicach 20%, co ważne jest to nie mniej niż połowa kosztów wytworzenia oprogramowania. Relacja testerów do programistów to 1:2 lub 2:3.

Źródło: https://www.planit.net.au/resource/industry-stats-budget-allocations-in-depth-2012/

 

Ciekawą publikacją, jaką można zacytować to World Quality Report stworzony przez Capgemini. Nie jest to jednak raport badawczy, a prywatna analiza firmy, która sama dostarcza testowanie. Wyniki mogą być więc wypaczone przez subiektywny punkt widzenia. Raport wskazuje, że budżet na kontrolę jakości w 2013 roku to 21%, a do 2015 roku ma wzrosnąć do 25% (dane dla Europy Wschodniej i Centralnej).

Żródło http://www.pl.capgemini.com/aktualnosci/world-quality-report-2013-14

 

W tych źródłach jednoznacznie wskazuje się, że 20% jest nie tylko uzasadnione, ale również zaniżone względem statystyk rynkowych. 

To powinno Cię zainteresować