Zagadka testerska I

Zagadka testerska I
Jaki test ma największą zdolność do znalezienie defektu w X? Za X podstaw dowolny element, od zapałki po najbardziej złożone systemy informatyczne. To jedno z typowych pytań w biurach firm informatycznych. Chcemy Was zaprosić do rozwiązania takiej właśnie zagadki z testowania.

Każdego dnia znajdywane są miliony defektów i pisanych jest miliony testów. Doskonalenie rzemiosła testerskiego powinno prowadzić nas do miejsca, w którym tworzone przez nas testy będą najefektywniej wykrywały defekty. Dlatego też zapraszamy Was do rozwiązania zagadki testerskiej. Polega ona na tym, że prezentujemy Wam założenia prawdziwego projektu informatycznego i pytamy, jaki test lub zestaw danych testowych ma największe prawdopodobieństwo wykrycia problemu jakościowego. Ponieważ ten projekt już się odbył, to po 7 dniach napiszemy jakie defekty pojawiły się w rzeczywistości.

Projekt: system do głosowania na budżet obywatelski.

System umożliwia głosowanie na propozycje inwestycji finansowanych z tzw. budżetu obywatelskiego. Głosować mogą wszyscy mieszkańcy miasta bez względu na wiek posługujący się PESELem, który jest w systemie. Jeśli PESEL nie zostanie znaleziony w bazie można użyć numeru karty mieszkańca. PESEL jest wymagany, karta mieszkańca jest opcjonalna. Oba numery są walidowane pod kątem obecności w bazie. W przypadku osób małoletnich rodzice lub opiekunowie muszą wyrazić zgodę na udział w głosowaniu. Dodatkowo użytkownik musi podać następujące dane:

  • imię i nazwisko - pola tekstowe, które nie są walidowane i nie są powiązane z PESELem;
  • dzielnicę miasta w której mieszka – lista wyboru.

W formularzu dokonuje się wyboru metody autoryzacji w systemie. Może to być jedna z dwóch ścieżek:

  1. podawany dwukrotnie adres e-mail (podaj adres i powtórz adres e-mail) – walidowany za zgodność z formatem,
  2. podawany numer telefonu.

W przypadku ścieżki 1. na adres mailowy przesyłany jest link aktywacyjny, którego kliknięcie pozwala na kontynuowanie ścieżki i przejście do głosowania.

W przypadku ścieżki 2. na numer telefonu przychodzi 6 znakowy kod, który należy podać w na stronie systemu.

Następnie ścieżki łączą się i wyglądają identycznie. Dokonujemy głosowania na projekt. Ta część nie jest obszarem do testów.

Dodatkowe założenia testów:

  • system został przetestowany na poprawnych danych i działa bez zarzutu,
  • wszystkie komunikaty walidacyjne są poprawne i czytelne,
  • wszystkie występujące defekty nie zależą od środowiska testowego (w tym od przeglądarki),
  • w ramach testów koncentrujemy się na funkcjonalnych problemach oprogramowania bez testowania wydajności, niezawodności i bezpieczeństwa.

Pytanie brzmi: jaki test lub zestaw danych testowych ma największe prawdopodobieństwo wykrycia defektu?

Swoje propozycje rozwiązań możecie przekazywać przez komentarze do artykułu bądź też w komentarzach w mediach społecznościowych. Wśród osób, które w swoich odpowiedziach wskażą testy, które doprowadziły do wykrycia prawdziwych defektów w tym systemie rozlosujemy upominek od testerzy.pl.

Zadanie trwa do końca dnia 10.09.2019.

Czekamy na Wasze propozycje, a jeśli zagadki testerskie przypadną Wam do gustu, to wkrótce pojawią się następne.

To powinno Cię zainteresować