Oprócz osób ze spektrum są jeszcze ich rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że autyzm dotyczy nawet 3 mln osób w Polsce. Każda z nich prowadzi codzienne życie jak każdy z nas. Korzysta z miejsc publicznych, robi zakupy w pobliskich sklepach. Fundacja JiM prowadzi akcję zachęcającą, aby wyjść im naprzeciw, wprowadzając "Ciche Godziny". Polega to na wprowadzeniu takich rozwiązań, aby w danym obiekcie osoby z autyzmem miały komfortowe warunki do przebywania.
Wymaga to zrozumienia tego, z jakimi trudnościami mierzą się osoby ze spektrum autyzmu oraz jak można ułatwić im pobyt w obiekcie. W wielu przypadkach ustala się konkretny dzień/dni oraz godziny "Cichych Godzin". W trakcie ich trwania wprowadza się udogodnienia dla osób z autyzmem, zmniejsza się natężenie hałasu i światła. Dzięki ograniczeniu nadmiaru bodźców dźwiękowych i świetlnych redukuje się poczucie dyskomfortu i ryzyko złego samopoczucia takich osób. Zmniejszenie natężenia dźwięków oraz światła to komfort robienia np. zakupów.
W niektórych obiektach udostępnia się kasę uprzywilejowaną dla osób z autyzmem, aby uniknęły tłoku i związanego z nim stresu. Dalszym krokiem jest stworzenie mapy placówki, uwzględniającej warunki panujące na jej terenie. Zaznacza się na niej miejsca, w których jest chłodniej, unosi się intensywny zapach, panuje hałas, którego nie da się ograniczyć. Oznacza się również ruchliwe przejście do zaplecza, miejsca o ułatwionej dostępności do takich produktów, jak alkohole, detergenty czy chemia gospodarcza.
Mapę placówek z cichymi godzinami znajdziesz na https://jim.org/ciche-godziny/