Nowe egzaminy ISTQB Poziomu Podstawowego - harmonogram wdrożenia [aktualizacja]

istqb
Dwie organizacje w Polsce dostarczające egzaminy ISTQB Poziom Podstawowy mają różne plany wdrożenia nowej wersji egzaminów. Oto zaktualizowany plan działań.

Mamy dwie organizacje dostarczające egzaminy certyfikujące „ISTQB Certyfikowany Tester – Poziom Podstawowy”. Są to SJSI i GASQ, którego jako testerzy.pl jesteśmy przedstawicielstwem. Obie organizacje inaczej wprowadzają egzaminy ISTQB PP.

 

SJSI

Stowarzyszenie zdecydowało się na następujący harmonogram wdrożenia nowej wersji:

  • od 1 stycznia 2019 r. egzaminy po angielsku są prowadzone w SJSI według nowego sylabusa, ale kandydat ma ciągle prawo wyboru wersji sylabusa,
  • od 1 stycznia 2019 r. rozpoczęła się akredytacji materiałów przygotowanych według nowego sylabusa przez Komisję Akredytacyjną SJSI,
  • ok. marca/kwietnia 2019 r. nastąpi korekta wersji angielskiej, planowana przez ISTQB [czekamy],
  • 26 kwietnia 2019 r. będzie publikacja materiałów po polsku, opracowanych przez SJSI
  • ok. maja 2019 r. rozpoczną się szkolenia według nowego sylabusa
  • od 17 czerwca 2019 r. wszystkie egzaminy w SJSI będą prowadzone TYLKO według nowego sylabusa.

Warto zauważyć, że dla egzaminów w j. polskim nie będzie okresu przejściowego, kiedy równolegle dostarczane będą egzaminy w wersji 2011 i 2018, poza wyjątkowymi i uzasadnionymi przypadkami. Do 17 czerwca 2019 r. egzaminy certyfikujące odbywać się będą zgodnie z sylabusem 2011, po tej dacie zgodnie z sylabusem 2018.

 

GASQ (testerzy.pl)

Inaczej sprawa wygląda dla egzaminów organizowanych przez GASQ, którego testerzy.pl są przedstawicielem na Polskę.

  • do 03.06.2019 r. testerzy.pl będą oferowali wszystkie egzaminy w języku angielskim dla sylabusa w wersji 2011; po tej dacie zostaną one wycofane i zastąpione przez egzaminy dla CTFL 2018.
  • do 03.12.2019 r. testerzy.pl będą oferowali wszystkie egzaminy w języku polskim dla sylabusa w wersji 2011; po tej dacie zastąpione one zostaną przez egzaminy dla CTFL 2018.

W okresie przejściowym będziemy oferowali egzaminy po polsku zarówno dla wersji 2011, jak i 2018. Wybór wersji będzie należał do uczestnika egzaminu.

 

Więcej o nowym sylabusie >> 

Więcej informacji o naszych egzaminach znajdziesz na stronie edu.ittraining.pl/egzaminy.

 

UWAGA! Certyfikaty uzyskane na podstawie poprzednich wersji sylabusa nie tracą ważności. Dla „starych” certyfikatów nie jest wymagana ponowna certyfikacja.