Sylabus ISTQB Foundation Level 2018!

Sylabus ISTQB Foundation Level 2018!
ISTQB właśnie opublikowało aktualizację do najważniejszego testerskiego sylabusa poziomu podstawowego (Foundation Level). Obowiązuje ona od 4.06.2018 r.
 

Jak czytamy w nocie wydania, jest to pierwsza duża zmiana od 2011 roku i wynika ona z przeobrażania się rynku, który wpływa na to, jak projektujemy, wykonujemy, zarządzamy i automatyzujmy testowanie. Wersja 2018 odświeża terminologię i standardy w testowaniu, by stać się jeszcze bardziej praktycznym poradnikiem. Jak pisze Rex Black, podręcznik adaptuje się do nowych metod wytwarzania oprogramowania (w tym Agile), Continuous Integration/Continuous Delivery, delivery pipelines i IoT. Dalej czytamy, że sylabus to produkt tysięcy przepracowanych godzin w grupie ekspertów testowania z całego świata.

Nowy sylabus bardziej koncentruje się na przeglądach, a mniej na zarządzaniu testami. Liczba celów nauczania (LO) poziomu K1 została zredukowana z 27 do 15. Z sylabusa zniknęła analiza statyczna w oparciu o narzędzia, a dla technik białoskrzynkowych zredukowano poziom ważności z K4 do K3.

Dodatkowo:

  • ISO/IEC/IEEE 29119 zastąpił standard IEEE 829
  • ISO/IEC 25010 zastąpił standard ISO 9126
  • ISO/IEC 20246 zastąpił standard IEEE 1028.

Aspekty etyczne zostały usunięte z sylabusa i przeniesione na stronę ISTQB.ORG.

Razem z sylabusem pojawił się kalendarz wdrażania zmian.

  • W ciągu 12 miesięcy, poczynając od 4.06.2018, wszystkie materiały szkoleniowe po angielsku muszą zostać reakredytowane.
  • W ciągu 18 miesięcy, poczynając od 4.06.2018, wszystkie materiały szkoleniowe w języku nie angielskim muszą zostać reakredytowane.
  • Do 03.06.2019 wszystkie egzaminy w języku angielskim dla sylabusa w wersji 2011 muszą zostać wycofane i zastąpione przez egzaminy dla CTFL 2018.
  • Do 03.12.2019 wszystkie egzaminy w języku innym niż angielski dla sylabusa w wersji 2011 muszą zostać wycofane i zastąpione przez egzaminy dla CTFL 2018.

Pytania, które mogą się pojawić, a na które od razu odpowiadamy.

Jeśli posiadam certyfikat ISTQB Poziomu Podstawowego po polsku lub Foundation Level zdany na wcześniejszej wersji sylabusa, czy będę musiał zdawać go ponownie?

NIE.

Skąd będę wiedział, jaki sylabus ISTQB Poziomu Podstawowego po polsku lub Foundation Level będzie obowiązywał na moim egzaminie?

Informację o tym będzie dostarczał dostawca egzaminu.

Czy jeśli mam ukończony kurs, ale nie podchodziłem do egzaminu, to obowiązuje mnie stary czy nowy sylabus?

Wszystko zależy od tego, kiedy zdecydujesz się na podejście do egzaminu. Obowiązuje powyższy kalendarz, ale informacje w oparciu o który sylabus oparty jest egzamin dostarczy dostawca kursu lub egzaminu.

Czy zmiany w sylabusie 2018 są znaczące?

Jeśli pojawia się wymóg reakredytacji materiałów szkoleniowych dla dostawców kursów, to zakres zmian jest znaczący. Wkrótce na naszych łamach znajdziecie recenzję nowego sylabusa.

Czy zmieni się długość kursu lub egzaminu?

NIE.

 

Materiały dodatkowe [EN]

 

Miło nam poinformować, że sylabus ISTQB powstał jako wynik pracy Foundation Level Working Group 2018, w skład której wchodził Radek Smilgin z testerzy.pl.

Od 27 kwietnia 2020 roku egzaminy ISTQB są dostępne w formie zdalnej. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

 

 

 

To powinno Cię zainteresować