Nie żyje Bogdan Bereza-Jarociński

Nie żyje Bogdan Bereza-Jarociński
Dotarła do nas smutna wiadomość, że znany trener i jeden z prekursorów testowania w Polsce nie żyje.

Bogdan Bereza-Jarociński nie był osobą krystalicznie czystą, ale jego zasługi dla polskiego testowania są niepodważalne. W życiorysie ma epizody, które chcielibyśmy zapomnieć, ale w imię zasady "o zmarłym dobrze albo wcale" przypomnimy tylko te najjaśniejsze karty jego biografii.

Urodził się w Bejrucie (Liban) w polskiej rodzinie, a czasy przedszkolne spędził w Oslo (Norwegia). Sam przyznał, że jego ojciec był komunistą pracującym na placówkach dyplomatycznych. Czasy szkolne spędził w Warszawie i miał małe przygody z opozycją w czasie stanu wojennego. W 1983 r. zdecydował się wyjechać do Szwecji, gdzie poprosił o azyl. Podczas pobytu w Polsce studiował psychologię i filozofię, ale już w Skandynawii zainteresował się informatyką. W 2003 r. wrócił do Polski.

Zawsze szczerze opowiadał o swojej przeszłości i nie wstydził się tego, jak zaczynał swoją karierę. Oto fragment jego upublicznionego CV:

  • 1979-1983 guide for mountain hiking groups, Almatur, Poland (part time)
  • 1981-1983 helper at plumber's and painter's workshop, Poland (part time)
  • 1983-1985 farm helper, Lund, Sweden (part time)
  • ...
  • 1988-1989 programmer, Phillips Financial Systems AB, Stockholm, Sweden
  • ...
  • 1990-1994 Ellemtel AB, Stockholm, Sweden (programmer, tester, system administrator, team leader, product owner)
  • ...

 

Od 1987 r. do końca prowadził szkolenia z około 40-50 obszarów IT.

Jego przygoda z certyfikatami testerskimi zaczęła się w 1999 r. od zdobycia ISEB Foundation Certificate in Software Testing. W 2007 r. zdał poziom zaawansowany ISEB Software Testing Practitioner Certificate, by w 2008 r. uzyskać ISTQB Full Advanced Software Testing Certificate.

Miał dziesiątki wystąpień na konferencjach (np. EuroSTAR (1998-2004), BCS SIGIST (2006), itd.) oraz udziałów w komisjach programowych (IIR Test and Verification of Embedded real time Systems (2002, Swedish), SQAM (2004-2006, Polish), itp.). Samodzielnie organizował też konferencje.

Współtworzył albo pomagał zakładać takie organizacje jak SAST, 1995 (Swedish Association for Software Testing) oraz SJSI, 2003 (Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych).

Mało kto wie, że pierwsze testerskie (jakościowe) meetupy w Polsce były jego inicjatywą - SPIN Poland 2006 (Software Process Improvement Network). Udało się wtedy zorganizować kilka edycji, ale niestety wygasły z braku zainteresowania.

Dużo pisał. Jego artykuły ukazały się w COREMAG, EuroSTAR Newsletter, itmanagermag.pl, Software Development Journal, tester.pl, Computerworld (Polish), Professional Tester, Testing Experience, Businessman.pl, hakin9, Parkiet, PC Kurier, Wprost. Ma na swoim koncie również książki:

  • "Automated Testing in Daily Build", Swedish Engineereing Industries 2000 (autor)
  • Ron Patton "Software Testing" 2002 (tłumacz
  • "Theory and Practice of Software Testing" 2006 (współautor)
  • "Software Engineering: How to Improve Quality" 2009 (autor)
  • Adam Kolawa "The Next Leap in Productivity" 2010 (tłumacz)

 

W temacie ciągłej nauki był niedoścignionym wzorem. W 2014 r. zdobył certyfikaty ze Scruma, a w 2017 uczył się... jak prowadzić szkolenia.

Jest też twórcą niezapomnianych stron internetowych i slajdów prezentacji. Próbkę jego twórczości możecie znaleźć tutaj: http://www.victo.eu.

 

Całe życie kochał góry.

Nasze życiorysy przeplatały się wielokrotnie. Pierwszy raz spotkałem go podczas prowadzonego przez niego szkolenia przygotowującego do ISEB Foundation. Moje pierwsze wystąpienia publiczne były właśnie wynikiem jego zaproszeń i zachęt. Pracowałem również jako trener dla jednej z jego wielu firm szkoleniowych. Nasze ścieżki rozeszły się w okolicach 2010 r. kiedy to..., ale w zeszłym roku (2018) udało nam się znów zacząć rozmawiać. Merytorycznie nie zgadzaliśmy się zawsze, ale argumentami potrafił poszerzyć moją perspektywę. Był postacią barwną i jednocześnie trudną.

Cieszę się, że dane było mi go poznać. 

Radek Smilgin

 

 

To powinno Cię zainteresować