Test Well 2015 - relacja

Test Well 2015 - relacja
W tym roku organizatorzy Test Well zorganizowali swoje cykliczne wydarzenie w znamienitej lokalizacji - Centrum Kongresowym ICE w Krakowie.

Po sprawnej rejestracji uczestnicy w otoczeniu nowoczesnej aranżacji mogli posilić się przygotowanymi napojami oraz przekąskami. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem na uczestników czekała nie lada gratka - dron. Po takim wstępie można było przejść do oficjalnego przywitania i informacji o tym, co będzie nas czekało podczas konferencji.

Na początek główny mówca - Tom Gilb, który jest autorem dziewięciu książek i wielu publikacji na tematy związane z inżynierią oprogramowania. Jego prezentacja to: Lean QA: "The ‘Real Quality Assurance’ Manifesto: are you ready for the next generation QA? – a genuine software engineering approach". Tom prezentował w dużej sali konferencyjnej, liczącej około 260 miejsc, która szczelnie wypełniona była uczestnikami. Główny prelegent był obecny na konferencji do samego końca, dzięki czemu w przerwach pomiędzy wykładami uczestnicy mogli skorzystać z jego wiedzy, porozmawiać, wymienić się doświadczeniami.

Tuż po jego wykładzie sala została podzielona na dwie mniejsze - Grey Room oraz Green Room. Mogliśmy wybrać interesujący nas temat z pośród dwóch jednocześnie odbywających się sesji. Rozłożenie na sali sugerowało, że uczestnicy mniej więcej równomiernie podzielili się między dwa “nurty”. Powodowało to też konieczność dokonania wyboru. Po każdym z wykładów uczestnicy mogli przekazać swoją opinię dotyczącą prelekcji w postaci przygotowanych karteczek: zielona - DOBRZE, żółta - TAK SOBIE, czerwona - ŹLE.

Po 15-minutowej przerwie po pierwszym wystąpieniu na uczestników czekał Tomasz Borem z tematem: "Seeing through smoke". Z pewnością w przypadku tego tematu 45-minutowa sesja była za krótka. W drugiej sali czekali Adam Jagocki oraz Agnieszka Gutowska z tematem: "Automatyzacja środowisk testowych, czyli jak uprościć sobie życie za pomocą TFS Lab Management". Celem prezentacji było przedstawienie możliwości, jakie daje narzędziowa automatyzacja zarządzania środowiskami testowymi oraz wirtualizacja.

Kolejnymi tematami były: w sali Grey Room - “Jestę Test Developerę” (Tomasz Bonior), a w sali Green Room - prof. Macej Sysło z tematem: “Testowanie algorytmów”. Pan profesor, autor blisko 200 prac naukowych i kilkunastu książek, podzielił się z uczestnikami swoim długoletnim doświadczeniem.

Po obiedzie kolejnymi sesjami tematycznymi były: “Nietypowe podejście do automatyzacji w systemie rozproszonym” - podczas tego wystąpienia Daniel Dec, doświadczony tester i inżynier jakości, przedstawił autorskie narzędzie ATF, służące do testów w rzeczywistym systemie o architekturze zbliżonej do koncepcji microservices. Jak zapewnił autor narzędzie to ma być dostępne jako open-source. W sali obok toczyły się rozważania na temat “Quality in Clouds”, prowadzone przez Michała Deca. Po kolejnej 15-minutowej przerwie Adam Roman opowiedział w sposób bardzo jasny i przejrzysty o metodach przewidywania jakości produktu, rozumianej jako liczba/gęstość defektów. Wykład został odebrany bardzo pozytywnie, o czym świadczy chociażby feedback od uczestników. Zainteresowani tematem bezpieczeństwa mogli skorzystać z wiedzy, jaką dzielił się Mateusz Olejarka (trener w testerzy.pl).

Po tych prelekcjach na uczestników czekała słodka niespodzianka - tort i chwila odpoczynku, podczas którego można było wymienić opinie po prelekcjach.

I na koniec Michał Węgrzyn z ABB Polska przedstawił temat: “Framework do testów automatycznych CodedUI!? Dlaczego nikt mi nie powiedział!”. Równocześnie w sali obok uczestnicy byli przekonywani, że mniej zadań w sprincie równa się większa efektywność. Temat prezentacji brzmiał: “Jak znaleźć czas na jakość? Teoria kolejek w praktyce”. Wiktor Żołnowski z typową dla siebie wprawą przekonywał uczestników do zwiększenia swojej efektywności i znajdywania czasu na jakość. Przy okazji zaapelował do stosowania technik optymalizacji również na krakowskich drogach i rozładowania ruchu na skrzyżowaniach.

Jak zapewnili Organizatorzy prezentacje będą umieszczone na stronie Test Well - zachęcamy do zapoznania się z nimi.

 

Podsumowując, mieliśmy okazję wziąć udział w bardzo dobrze zorganizowanym i stojącym na wysokim merytorycznie poziomie spotkaniu testerów. Patrząc na skalę przedsięwzięcia, w tym na jedną z najdroższych i najmodniejszych lokalizacji w Krakowie, liczbę uczestników (300), których organizatorzy zaprosili na całodniowy poczęstunek, kawę obiad i jeszcze deser (tort), i w końcu na znamienitych prelegentów, w tym gwiazdę jakości jaką niewątpliwie jest Tom Gilb należy oddać pełen szacunek organizatorom. Pamiętajmy, że udział w wydarzeniu był całkowicie darmowy, a koszty przygotowania i przeprowadzenia wydarzenia zostały w 100% pokryte przez firmę ABB. Dziękujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To powinno Cię zainteresować