VI Konferencja: Jakość Systemów Informatycznych

VI Konferencja: Jakość Systemów Informatycznych
Zorganizowana po raz szósty konferencja Computerworld i SJSI okazała się dużo lepsza niż się spodziewano. Pomimo skrócenia konferencji do jednego dnia i wyboru tematów mniej praktycznych uczestnicy nie mieli powodów do narzekań.
Nie ma co recenzować miejsca, kawy i ciastek ważne są prezentacja. A było kilka naprawdę dobrych.

 

Nie rozczarowali goście z zagranicy. Vipul Kocher choć zaczął swoją prezentację o obecnych problemach i przyszłych rozwiązaniach w testowaniu niesamowicie ciekawie to w pewnym momencie slajdy przestały układać się w całość. Widzowie spodziewali się nowatorskich rozwiązań na przyszłość a otrzymaliśmy jedynie średnio ciekawy proces testowy, który można znaleźć już teraz w kilku korporacjach. Na szczęście Vipul uratował całość swoją lekkością opowiadania i całkiem dobrym dowcipem. Następnie na podium wyszedł Stephen Walters, który opowiedział o Agile, jednak nie takim jakie znamy je z książek, a o takim jaki żyje w świecie IT. Borland, gdzie prelegent jest zatrudniony zdecydował się na przeprowadzenie dużych badań odnośnie metodyk miękkich w projektach informatycznych. Nie będę opowiadał o całości ponieważ sama zawartość merytoryczna jest w sieci. Dodatkowo Stephen zaprezentował coś co nie jest typowe dla polskich prezenterów: umiejętności aktorskie i przerysowane gesty obrazujące słowa. Te elementy spowodowały, że prezentacja jeszcze bardziej przykuwała uwagę.

Rozczarowali niektórzy prezenterzy z Polski. Choć nie oczekiwaliśmy wodotrysków, wielu z nas chętnie posłuchałoby dobrze zrobionej prezentacji i kilku ciekawych informacji. W zamian dostaliśmy powtórkę z wcześniej znanych pokazów, reklamowy bełkot lub co najgorsze ludzi, którzy nie powinni brać się za prezentowanie czegokolwiek. Zamiast jednak narzekać pokażmy co było najlepsze.

Najlepszą  prezentacją konferencji była Radosława Hofmana "Jakość widziana oczami użytkownika oprogramowania". Choć mówiła jedynie o pewnym wycinku rzeczywistości, to poparta badaniami udowadniała, że mówiąc jakość tak naprawdę nie wiemy o czym mówimy. Podstawowa myśl to - jakość jest niemierzalna i zależy od kontekstu. Takie postawienie sprawy prowadzi do wniosku, że jakość można klientowi wmówić. Radek oprócz niezmiernie interesującego badania świetnie również całą prezentację poprowadził udowadniając, że jest świetnym mówcą.

Warto również wspomnieć o dwóch pozytywnych zaskoczeniach: wypowiadający 100 słów na minuntę Grzegorz Pośpieszalski, który przyniósł dość ciekawą prezentację o prowadzeniu projektów oraz Magdalena Kowalska z prawem w inżynierii wymagań. Pan Grzegorz choć nie zaprezentował niczego bardzo odkrywczego to pozostawił po sobie wrażenie dobrego mówcy i dobrego PM-a. Z kolei Pani Magdalena przyniosła zagadnienia prawne między informatyków i dyskusja uniemożliwiła jej samodzielne prowadzenie prezentacji. Każdy na sali chciał wrzucić swoje dwa grosze.

Podsumowując nie była to konferencja dla testerów. Była to konferencja dla kierowników projektów, menedżerów i marketingowców, ale i tester z testerzy.pl znalazł tam coś dla siebie.

 

Materiały konferencyjne dostępne na stronie: http://konferencje.computerworld.pl/konferencje/jakosc2009/program_materialy.html

To powinno Cię zainteresować