Radek Smilgin

Radek Smilgin

Twórca portalu testerzy.pl

Wszystkie artykuły autora

Meetupy. Amerykańska inspiracja + ankieta

Po kilkutygodniowych odwiedzinach w Stanach Zjednoczonych na pewno nie mam wystarczającej wiedzy, by w pełni zrozumieć i scharakteryzować amerykańskie meetupy, ale przywiozę ze sobą inspiracje i nowe pomysły na spotkania w Polsce – pisze Radek Smilgin.

Testerzy odpowiadają testerom 44. Czym jest metryka testów eksploracyjnych "Procent realizacji idei"?

W przesłanym do Redakcji pytaniu pojawia się dość popularna wątpliwość odnośnie do tego, czym jest metryka znana z testowania eksploracyjnego opartego na sesjach - CHARTER VS. OPPORTUNITY, zmodyfikowana przez Radka Smilgin na "procent realizacji idei".

Czas juniorów

Przy braku doświadczonych osób na stanowiskach mid i senior, branża IT musi przestać ignorować fakt, że jest wielu juniorów, których trzeba przygotować do pracy i dać im szansę.

Kiedy testerzy będą zarabiać więcej niż programiści?

Radek Smilgin próbuje ocenić, w jakich przypadkach tester zarabia mniej, tyle samo i więcej niż programista. Na dokładkę próba odpowiedzi na pytanie, kiedy w testowaniu oprogramowania będzie się zarabiać najwięcej?

"Informatyka w ogólnym zarysie". Recenzja

"Każdy, kto uważa, że bycie testerem nie wymaga wiedzy informatycznej, ma częściowo rację, a każdy, kto uważa, że wiedza ta nie zaszkodzi, a nawet znacząco pomoże, ma jeszcze więcej racji" – pisze Radek Smilgin w swojej recenzji.

W praktyce wszystko działa, w teorii nic nie działa

"Na jednej ze swoich prezentacji przerobiłem słynnego mema, by trochę przybliżyć słuchaczom teorię i praktykę testowania" – pisze Radek Smilgin.

Mniej testowania znaczy lepsze testowanie

Niekoniecznie problemy jakości trzeba rozwiązywać przez komplikowanie procesów, a budżety wykorzystywać do ostatniej złotówki. Testowanie jest lepsze, jeśli dostarcza przemyślaną wartość, a nie komplikuje projekt i tak już poplątany niczym węzeł gordyjski – pisze Radek Smilgin.

Testowanie ISTQB®

Czy coś takiego, jak testy ISTQB® istnieje? Co to znaczy, że testujemy oprogramowanie zgodnie z ISTQB®? Odpowiada i tłumaczy Radek Smilgin.

Częste dostawy miarą jakości oprogramowania

Jakość oprogramowania można zmierzyć na wiele sposobów, ale liczbowe wartości kodu niewiele powiedzą nam na temat wartości końcowego produktu. Dużo więcej dowiemy się na temat jakości, jeśli zmierzymy efektywność i skuteczność zespołu wytwórczego w dostarczaniu.

"Współczesne metody zapewniania jakości oprogramowania. Od klasyki do zwinności" Jarosław Kuchta. Recenzja

Zapewnienie jakości oprogramowania (ang. Software Quality Assurance) to temat, który szczególnie mnie interesuje. Na książkę poświęconą w całości temu tematowi czekałem długo. Czy warto było czekać? – pisze Radek Smilgin.