Analiza zarobków testerów - 2018. Część III.

Analiza zarobków testerów - 2018. Część III.
W części trzeciej naszej analizy przyjrzymy się jak wygląda korelacja między zarobkami, a umowami jakie mamy z naszymi klientami i pracodawcami.

*) Wszystkie zarobki podawane są w kwotach netto.

 

Kolejny raz widać, że wszyscy (po wyeliminowaniu błędów statystycznych) zarabiają więcej. Dodatkowo osoby pracujące na umowach firma-firma mają szanse na znacznie większe przychody, a ci, którzy realizuję projekty krótkoterminowe zarabiają najwięcej.

Skąd wynikają różnice w zarobkach między pracą na umowie a pracą w rozliczeniu firma-firma? Przede wszystkim tester na kontrakcie bierze na siebie ryzyko utraty pracy (które przy obecnej sytuacji na rynku nie jest wysokie). Dodatkowo nie ma on świadczeń urlopowych, a jego świadczenia chorobowe są głodowe (wypłacane przez ZUS). Kompensuje to sobie średnio dwukrotonie wyższymi dochodami. Trzeba pamiętać też, że pracownik - firma zatrzymuje w kieszeni część z tego, co zabiera Państwo w podatkach od pracy.

PRÓBKA 2018

umowa krótkoterminowa / firma-firma / freelancer: 16 odpowiedzi
umowa długoterminowa / firma-firma / kontraktor: 288 odpowiedzi
umowa o pracę: 1003 odpowiedzi
umowa o dzieło / zlecenie: 116 odpowiedzi
brak odpowiedzi: 4

 

Gdy przyjrzymy się zarobkom w zależności od miasta, wygrywa stolica. Oczywiście trzeba pamiętać, że praca w dużych aglomeracjach wiąże się również z wyższymi kosztami życia. Pensja za granicami kraju zostawia wszystkie polskie miasta daleko w tyle.   

Pensje rosną w całym kraju za wyjątkiem... Białegostoku, gdzie zarobki z roku na rok maleją. Największy wzrost zanotował Rzeszów, który w ostatnim czasie stał się popularnym miejscem otwierania oddziałów kolejnych firm IT. Wśród liderów metropolii IT największe podwyżki otrzymali testerzy z Trójmiasta i Krakowa. 

PRÓBKA 2018

zagranica: 21 odpowiedzi 
Szczecin: 38 odpowiedzi
Łódź: 74 odpowiedzi
Góry Śląsk i Zagłębie: 109 odpowiedzi
Kraków: 180 odpowiedzi
Warszawa: 306 odpowiedzi
Wrocław: 236 odpowiedzi
Poznań: 93 odpowiedzi
Trójmiasto: 145 odpowiedzi
inne: 74 odpowiedzi
Rzeszów: 27 odpowiedzi
Białystok: 32 odpowiedzi
Lublin: 89 odpowiedzi
brak odpowiedzi: 3

 

W podsumowaniu widać dobry czas dla testerów niemal w całym kraju, na wszystkich stanowiskach i o dowolnym doświadczeniu. Tam, gdzie próbka jest bardzo duża postaramy się wykonać jeszcze bardziej pogłębioną analizę danych i przedstawić Wam pełniejsze wyniki.

 

SPRAWDŹ TAKŻE
Analiza zarobków testerów - 2018. Część I. 
Analiza zarobków testerów - 2018. Część II. 

 

 

 

To powinno Cię zainteresować