Zarobki a rodzaj umowy
Podobnie jak w roku 2019 na czele pod względem wysokości zarobków znalazły się umowy krótkoterminowe, a więc takie z najmniejszą gwarancją pracy i niosące największe ryzyko dla pracownika. Różnica między taką formą współpracy, a standardową umową o pracę jest ponad dwukrotna.
Porównując dane z poprzednich lat dostrzegamy wzrost przy każdym z rodzajów umów. To dowodzi obserwowanej od kilku lat stabilizacji na rynku, wskazując jednocześnie to, która z form zatrudnienia jest najbardziej preferowana.
Zarobki a lokalizacja
Równie zaskakującym, co niekwestionowanym liderem tegorocznych ankiet okazał się Rzeszów, który w swoich wynikach zdołał zepchnąć na trzecie miejsce lidera poprzednich lat, którym był Kraków (jako jedyny Kraków zdołał utrzymać się na podium). Warszawa oraz Wrocław znalazły się w tym roku na dalszych pozycjach. Nie pakujcie się jednak i nie przeprowadzajcie do tych miast tak szybko. Na taki wynik mogły wpłynąć mniejsze próbki - 10 ankiet Szczecina i 11 Rzeszowa, przy 122 Krakowa oraz 180 Warszawy.
Uwagę zwracają także średnie zarobki osiągane zagranicą. Z ponad 18 000 zł w roku 2019, w tym roku pozostało niecałe 17 000 zł.
Porównajmy dane z zeszłych lat:
Duży wzrost zarobków w każdym z miast Polski sugeruje, że większość pracowników wybiera jednak pracę w firmach krajowych, porzucając jednocześnie te zagraniczne. W niektórych miastach wzrosty średnich miesięcznych wynagrodzeń netto są niemalże dwukrotne. W czołowych miastach Polski takich jak Warszawa, Wrocław średnie miesięczne wynagrodzenia zbliżają się do pułapu 10 000 PLN netto, natomiast w Krakowie został on (zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami) już przekroczony.
Przypominamy o jakie dane prosiliśmy w ankiecie:
- ci z Was, którzy pracują na umowach proszeni byli o podanie zarobków w kwotach netto (lub na rękę),
- prowadzący JDG podawali zysk netto (po odliczeniu składek ubezpieczeniowych, podatku dochodowego i innych kosztów prowadzenia działalności).
Naszą poprzednią analizę z 2019 roku znajdziecie tutaj:
Analiza zarobków testerów - 2019. Część III.
Poprzednie części analizy zarobków z 2022 roku znajdziecie poniżej: