Analiza zarobków testerów - 2022. Część III

Analiza zarobków testerów - 2022. Część III
Wiemy już, jak przedstawiają się zarobki testerów w zależności od roli i doświadczenia. Jaki wpływ na wysokość wynagrodzenia ma lokalizacja i rodzaj umowy?

Zarobki a rodzaj umowy

Podobnie jak w roku 2019 na czele pod względem wysokości zarobków znalazły się umowy krótkoterminowe, a więc takie z najmniejszą gwarancją pracy i niosące największe ryzyko dla pracownika. Różnica między taką formą współpracy, a standardową umową o pracę jest ponad dwukrotna. 

zarobki-w-zaleznosci-od-umowy.png

Porównując dane z poprzednich lat dostrzegamy wzrost przy każdym z rodzajów umów. To dowodzi obserwowanej od kilku lat stabilizacji na rynku, wskazując jednocześnie to, która z form zatrudnienia jest najbardziej preferowana.

srednie-zarobki-a-umowa.png

mediana-zarobkow-a-umowa.png

Zarobki a lokalizacja

Równie zaskakującym, co niekwestionowanym liderem tegorocznych ankiet okazał się Rzeszów, który w swoich wynikach zdołał zepchnąć na trzecie miejsce lidera poprzednich lat, którym był Kraków (jako jedyny Kraków zdołał utrzymać się na podium). Warszawa oraz Wrocław znalazły się w tym roku na dalszych pozycjach. Nie pakujcie się jednak i nie przeprowadzajcie do tych miast tak szybko. Na taki wynik mogły wpłynąć mniejsze próbki - 10 ankiet Szczecina i 11 Rzeszowa, przy 122 Krakowa oraz 180 Warszawy. 
Uwagę zwracają także średnie zarobki osiągane zagranicą. Z ponad 18 000 zł w roku 2019, w tym roku pozostało niecałe 17 000 zł. 

zarobki-w-zaleznosci-od-lokalizacji.png

Porównajmy dane z zeszłych lat:

srednie-zarobki-a-lokalizacja.png

mediana-zarobkow-a-lokalizacja.png

Duży wzrost zarobków w każdym z miast Polski sugeruje, że większość pracowników wybiera jednak pracę w firmach krajowych, porzucając jednocześnie te zagraniczne. W niektórych miastach wzrosty średnich miesięcznych wynagrodzeń netto są niemalże dwukrotne. W czołowych miastach Polski takich jak Warszawa, Wrocław średnie miesięczne wynagrodzenia zbliżają się do pułapu 10 000 PLN netto, natomiast w Krakowie został on (zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami) już przekroczony. 

Przypominamy o jakie dane prosiliśmy w ankiecie:

  • ci z Was, którzy pracują na umowach proszeni byli o podanie zarobków w kwotach netto (lub na rękę),
  • prowadzący JDG podawali zysk netto (po odliczeniu składek ubezpieczeniowych, podatku dochodowego i innych kosztów prowadzenia działalności).

Naszą poprzednią analizę z 2019 roku znajdziecie tutaj:

Analiza zarobków testerów - 2019. Część III.

Poprzednie części analizy zarobków z 2022 roku znajdziecie poniżej:

Część I

Część II


 

To powinno Cię zainteresować