Dostępność oprogramowania prawem człowieka

Dostępność oprogramowania prawem człowieka
Często bagatelizujemy dostępność, uznając ją jako coś ważnego jedynie dla osób z niepełnosprawnościami. A co, jeśli i Ty możesz potrzebować dostępności mimo tego, że jesteś w pełni zdrowy? Pomyśl o sytuacji, gdzie możesz być pozbawiony dostępu do smartfona, prądu, sieci internetowej, a od źle działającego oprogramowania może zależeć Twoje życie. Opisujemy taką sytuację na przykładzie aplikacji CBP.

Migranci, zmuszeni przez wojny lub sytuację gospodarczą, do ucieczki ze swoich krajów i poszukiwania nowego miejsca do życia, często borykają się z wieloma problemami, takimi jak ciągły strach o swoje bezpieczeństwo, głód czy choroby. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebują, jest uzależnienie ich przyszłości od oprogramowania, a do tego jeszcze niedziałającego. 

Aplikacja mobilna CBP One™ została udostępniona przez Urząd Celny i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych (U.S. Customs and Border Protection, CBP) w sklepach Apple App i Google Play. Jest to aplikacja, która służy jako portal do różnych usług CBP. Za pomocą serii pytań z przewodnikiem, aplikacja kieruje użytkownika do odpowiednich obszarów, w zależności od jego potrzeb. Jedną z jej nowych funkcji jest umawianie na spotkania z funkcjonariuszem służby granicznej celem ubiegania się o azyl. Niestety, wiele raportów wskazuje, że nie działa ona poprawnie. 

cbp-one.png

Od 18 stycznia, każdego ranka o godzinie 9:00 migranci są proszeni o zalogowanie się do aplikacji w nadziei na zapewnienie sobie miejsca na spotkanie, które oferowane jest w jednym z ośmiu tzw. portów wjazdowych wzdłuż granicy z Meksykiem. Funkcje aplikacji są dodatkowo "ograniczone geograficznie". Osoby ubiegające się o azyl są zmuszone do zainstalowania aplikacji na swoich urządzeniach mobilnych, co umożliwia US Customs and Border Protection zbieranie danych o ich lokalizacji poprzez „pingowanie” ich telefonów - informuje Erika Guevara-Rosas, dyrektor Amnesty International na Amerykę. Pewne funkcje dostępne są tylko, jeżeli migrant znajduje się w danym obszarze geograficznym.

Do czwartku ponad 62 000 osób złożyło wniosek o pierwsze 1000 terminów dostępnych na 24 maja. Ponieważ jest znacznie więcej osób chcących się umówić na spotkanie, niż możliwych terminów spotkań, zaczęto nazywać aplikację ticketmasterem dla azylantów. Dlaczego? Ticketmaster to największa w Stanach aplikacja do zakupu biletów i tak, jak w jej przypadku, również w CBP popyt znacznie przewyższa podaż. Ludzie używali automatycznych kliknięć i BOTÓW, by zdobyć bilety na trasę koncertową Taylor Swift, podobnie też zaczynają pisać skrypty, by umówić się na spotkanie w celu rozpoczęcia procesu azylowego. Amnesty International wskazuje, że obowiązkowe korzystanie z aplikacji mobilnej CBP One™ jako jedynego sposobu na wjazd do Stanów Zjednoczonych w celu ubiegania się o ochronę międzynarodową, jest wyraźnym naruszeniem międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka. 

Azylanci wskazują na mnóstwo problemów z aplikacją, które podważają jej wiarygodność. Aplikacja często zawiesza się, gdy migranci próbują się po niej poruszać, a funkcja porównywania twarzy, która wymaga od migrantów przesłania zdjęcia na żywo w celu zweryfikowania ich tożsamości, czasami ma trudności z uchwyceniem osób o ciemniejszej karnacji. Doprowadziło to do tego, że w niektórych ośrodkach dla azylantów zakupiono silne lampy budowlane tak, by doświetlać osoby robiące sobie selfie na potrzeby rozpoznawania twarzy w aplikacji. Ten problem funkcjonalny określany jest jako rasistowski. 

Pracownicy organizacji non-profit, którzy wspierają migrantów, mają również problem z funkcjami aplikacji, które określają jako dodatkowe bariery dostępności. - Jest wiele rzeczy, z których ludzie korzystają i uważają je za oczywiste, a które tutaj, na granicy, były dużo bardzo skomplikowane – powiedział Williams z Kino. Aplikacja wymaga od każdej osoby ubiegającej się o azyl lub każdej rodziny dostępu do smartfona i sieci Wi-Fi, co stanowi wyzwanie dla migrantów przebywających w zatłoczonych schroniskach. Muszą również mieć adres e-mail, aby utworzyć konto, który nie wszyscy mają.

Jeśli nie masz naprawdę dobrej usługi internetowej, nie będzie działać – powiedziała Erika Pinheiro, dyrektor wykonawcza organizacji Al Otro Lado. Uchodźca, który ma środki na znalezienie hotelu z bardzo silnym dostępem do Internetu, zostanie umówiony na spotkanie – powiedział Pinheiro. Uchodźca przebywający w schronisku, w którym tysiąc osób korzysta z jednego łącza internetowego, takiej możliwości będzie pozbawiony.

Ponadto aplikacja jest dostępna tylko w języku angielskim lub hiszpańskim, pomijając migrantów mówiących po francusku, haitańsku lub w innych językach.

Według wielu pracowników organizacji non-profit, nawet w formacie języka hiszpańskiego rozwijane menu często zawierają wyniki wyświetlane w języku angielskim. Na jednym ekranie aplikacja pyta o „color de los ojos” (kolor oczu) w języku hiszpańskim, a następnie wyświetla listę możliwych kolorów w języku angielskim. Na innym prośba o „estado civil” lub stan cywilny zawiera listę opcji w języku angielskim.

Urzędnik CBP, który opowiadał anonimowo o aplikacji, powiedział, że pewne problemy techniczne z aplikacją mogą się pojawiać, gdy wiele osób próbuje uzyskać do niej dostęp w tym samym czasie, czyli gdy stają się dostępne spotkania. Zapewnił on także, że agencja pracuje nad zwiększeniem liczby serwerów dla aplikacji. 

Na długiej liście zarzutów znajduje się wiele defektów funkcjonalnych, wydajnościowych czy dostępnościowych, a dla ludzi, którzy są zmuszeni do używania tego oprogramowania, jego poprawne działanie oznacza być albo nie być. To kolejny przykład, który podkreśla odpowiedzialność roli testera oprogramowania i jest najgorszym wzorcem, z którego możemy wyciągnąć cenne lekcje dla siebie. 

Źródła:
https://www.cbp.gov/about/mobile-apps-directory/cbpone
https://www.newyorker.com/news/q-and-a/are-bidens-immigration-policies-stuck-in-the-trump-era
https://rollcall.com/2023/01/31/migrants-grapple-with-government-app-to-make-asylum-appointments/
https://www.amnesty.org/en/latest/news/2023/05/usa-mandatory-cbp-one-violates-right-asylum/
https://apps.apple.com/pl/app/cbp-one/id1466940099?l=pl&platform=iphone

To powinno Cię zainteresować