Konferencje jako informacje o rynku pracy

Konferencje jako informacje o rynku pracy
Ciągle jeszcze jesteśmy pod wrażeniem tegorocznego Infoshare i rozmachu imprezy. Nie zmienia to faktu, że oprócz samej wartości bycia na niej, z samego wydarzenia, jak i podobnych, można wyciągnąć interesujące informacje i wnioski o sytuacji na rynku pracy.

O wydarzeniu pisaliśmy jeszcze w jego trakcie i zachęcamy Was do zapoznania się z gorącym podsumowaniem po pierwszym dniu.

20230524_120539.jpgJeśli nie było Cię na tym wydarzeniu, to już tego nie naprawisz, ale przed Tobą jeszcze wiele innych konferencji. Przedstawione w poprzednim artykule wskazówki odnosiły się do uczestnictwa w wydarzeniach, a przedstawione poniżej to analizowanie wydarzeń. Dedykujemy je tym, którzy szukają pracy.

Zacznijmy od analizy tego, kto był obecny na wydarzeniu. Jeśli zapoznacie się z listą firm, które się wystawiają, to od razu dowiecie się, kto ma budżety konferencyjne, kto buduje emloyer branding i kto rekrutuje. Nie ma znaku równości między obecnością na wydarzeniu a otwartymi rekrutacjami, ale podczas samego wydarzenia pytanie o otwarte lub planowane zatrudnianie zawsze można zadać. My zadaliśmy je prawie wszystkim wystawcom.

  • 80% firm zadeklarowało, że zatrudnia,
  • 10% powiedziało nam, że będą zatrudniali w tym roku,
  • pozostałe 10% było na wydarzeniu jedynie z powodów wizerunkowych.

Spośród tych, które zatrudniają, około 60% firm zadeklarowało, że zatrudnia testerów, a około 15% zadeklarowało zatrudnianie juniorów. Najbardziej pożądani są mid+ oraz seniorzy.

Do samych liczb należy podchodzić z dużym dystansem i uznać spory margines błędu. Rozmowy nie zawsze toczyły się z najlepiej poinformowanymi osobami z działu HR. Dane można potraktować jako pewien obraz sytuacji i wylistować sobie firmy, na stronach których można poszukać informacji o otwartych rekrutacjach lub od razu wysłać CV.

Kolejnym punktem jest sprawdzenie, kogo nie było, a do tej pory z reguły uczestniczył w danym wydarzeniu. Jeśli Twój wymarzony pracodawca w tym roku wyjątkowo nie był obecny, może to oznaczać, że ma zamrożone rekrutacje lub aktualnie nie potrzebuje ludzi. Jest to więc uzasadnienie, dlaczego nie dostajesz zwrotki po swojej aplikacji.

20230524_131816.jpgPapierkiem lakmusowym są standy portali z ogłoszeniami o pracę - przede wszystkim to, czy obecne są firmy takie jak Just Join, Bulldogjob czy the:protocol. Jeśli są, oznacza to, że jest praca. Przy okazji można zagadać, jak aktualnie wygląda liczba ogłoszeń i jaki jest trend. Z naszych rozmów wynika, że pojawił się kilkunastoprocentowy spadek liczby ogłoszeń, ale zapowiada się odbicie w III kwartale roku.

konferencje-infoshare-zdjecia.jpgRóżnych wniosków można wyciągnąć dużo więcej analizując to, co znajdziemy w przestrzeni wydarzenia, agendzie lub w doniesieniach prasowych:

  • tematy na prezentacjach pokazują to, co aktualnie jest HOT, w tym jakich technologii warto się uczyć
  • "rekordowa liczba uczestników" na targach pracy może oznaczać, że jest dużo kandydatów, z którymi musisz konkurować
  • liczba konkursów i wartość nagród pokazuje determinację do przyciągnięcia uwagi przez daną firmę
  • liczba wydarzeń towarzyszących i rozmach organizacji oznacza sytuację na rynku IT, jeśli tylko uznamy, że nie jest to bal na Titanicu
  •  itd.

Świat konferencji jest lustrzanym odbiciem sytuacji w IT i można z niego czytać, jak z otwartej księgi.

20230525_111229.jpg

To powinno Cię zainteresować