Najlepsze benefity pozapłacowe

Najlepsze benefity pozapłacowe
Czym są - na przykładach - benefity dla pracowników, które wykraczają poza standardową płacę? Oto zbiór nowoczesnych dodatków w obecnych, pandemicznych czasach.

Płaca to już nie wszystko. Pracownicy oczekują coraz więcej, a pracodawcy są gotowi oferować coraz więcej. Stąd też duże zainteresowanie benefitami pracowniczymi już na etapie poszukiwania nowej pracy. 
Pracodawcy również osiągają dzięki temu swoje cele, ponieważ oprócz oczywistej motywacji zyskują również wpływ na to, co pracownicy robią poza godzinami pracy, ukierunkowując ich na zdrowy tryb życia i pomagając im w codziennych problemach.

Czym są benefity pracownicze?

Benefity pracownicze są bezgotówkowymi dodatkami do wynagrodzenia. Co ważne, dodatki te są dla pracodawcy nieobowiązkowe; przyznawane są najczęściej w celu motywowania, dodatkowego wynagrodzenia oraz budowania lojalności pracowników wobec szefa. Benefity zazwyczaj finansowane są przez firmę, choć dość często stosowanym kompromisem jest współfinansowanie (częściowe opłacanie) przez pracownika. Rodzaje i zasady przyznawania benefitów pracowniczych zależą od samej firmy, a wpływ na nie ma wiele różnych czynników (takich jak dział, stanowisko, staż pracy, wysokość wynagrodzenia, czy nawet realizacja celów).
 
Poniżej prezentujemy najlepsze w naszej opinii i najważniejsze benefity pracownicze na obecne czasy pandemii, które sprawdzą się już w okresie postpandemicznym.

10. Infrastruktura komunikacyjna

Biura w atrakcyjnych lokalizacjach, z dobrym dojazdem to jedno, ale już posiadanie miejsca parkingowego czy nawet wiatki na rowery to już niekiedy luksus. Pracownicy doceniają, że nie muszą krążyć po okolicy w oczekiwaniu miejsc do pozostawienia swojego pojazdu.

9. Szkolenia

Nie tylko szkolenia zawodowe, ale też wszelkiego rodzaju formy dokształcania są postrzegane jako inwestycja w pracownika. Są to narzędzia rozwoju zarówno firmowego, jak i osobistego. Pracownicy szczególnie korzystają z opcji nauki języków obcych.

8. Posiłki pracownicze

Owocowe czwartki, piwne piątki, czy płatki śniadaniowe i mleko bez limitu to w wielu firmach standard. Do darmowej kawy i herbaty większość z nas już się przyzwyczaiła, ale darmowe lunche to nie tak bardzo rozpowszechniony benefit. Szczególnie że trzeba od niego odprowadzać podatek. 

7. Bony zakupowe

Może nie jest to faworyt, ale na pewno jest to lepszy prezent niż kupiony przez firmę ciuch lub sprzęt. Pracownik ma możliwość samodzielnego wyboru swojego prezentu. 

6. Sprzęt służbowy do użytku

Minęły już czasy, kiedy służbowe komputery czy telefony mogły być używane jedynie do pracy. Dziś, tak długo, jak korzystamy z nich bezpiecznie, możemy ich używać również do naszych codziennych spraw. To znaczne ułatwienie i doceniany benefit.

5. Karty sportowe

Jest to sygnał, że pracodawca nie tylko ma pracownikowi coś do zaoferowania, ale również dba o jego zdrowie. Byleby siłownie i obiekty sportowe nie były zamknięte.

4. Darmowy dojazd do pracy

Kiedy jednak trzeba się dostać do firmy, warto zrobić to szybko i najlepiej za darmo. Niektóre benefity oferują darmową komunikację miejską, carsharing, rowery miejskie i hulajnogi oraz wiele innych środków transportu.

3. Pan złota rączka

Pracujecie zdalnie i dom stał się waszym biurem? Niektóre firmy oferują pomoc specjalistów od elektryki, hydrauliki, sprzętu gospodarstwa domowego, a nawet drobne prace remontowe. Wszystko, aby warunki do pracy były korzystne.

2. Pakiet medyczny 

Przy obecnej zapaści służby zdrowia pakiety medyczne to znaczący benefit. Wiadomo, że problemy z dostaniem się do specjalistów czy nawet na teleporady to już chleb powszedni. Zapewnienie dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej to nie tylko okazja do pomocy, ale również korzyść w postaci np. skrócenia L4 przez lepszą diagnozę i leczenie.

1. Praca zdalna

Wynegocjowanie gwarantowanej pracy zdalnej to nowy benefit, który został mocno wzmocniony covidem. To, co na początku było przymusem, teraz staje się pożądaną korzyścią. Pokochaliśmy pracę zdalną, bez korków na dojeździe czy tłoku w komunikacji. Poczuliśmy, że zyskujemy ekstra godziny dla siebie. Praca zdalna może być oferowana w zakresie procentowym, np. 3 dni w tygodniu na zdalnym, a najlepsi mogą liczyć nawet na 100% pracy zdalnej.

A co Waszym zdaniem jest najlepszym pozapłacowym benefitem pracowniczym?

Czego zabrakło na liście? Dajcie znać w komentarzach.

To powinno Cię zainteresować