Pierwszy (ty)dzień w pracy testera oprogramowania

Jako junior zapewne zadajesz sobie pytanie, co czeka Cię, kiedy po raz pierwszy przekroczysz próg biura. Nie Ty jeden.

Niezawodna grupa FB z "Testowania oprogramowania" dostarcza bardzo ciekawych treści. Niestety, giną one na czasowym wallu, a wujek Google z uporem maniaka nie indeksuje treści swojego konkurenta na rynku internetowym. Dlatego czasami przedrukowujemy to, co wartościowe.

Cytaty są "obrobione" redakcyjnie.

Sylwia zapytała: "Czy mógłby ktoś opisać w skrócie jak może wyglądać pierwszy tydzień testera juniora w nowej pracy?"

Posypały się odpowiedzi.

Piotr: "W każdej inaczej, przyjdziesz to się dowiesz. Poznasz nowych kolegów (i może koleżanki), przejdziesz szkolenia bhp (bardzo ważne, notuj wszystko), wdrożenie na projekt, pierwsze zadania pod mentoringiem, a potem z zaskoczenia niewykonalne zadanie którego nikt nie chce tykać."

Kalina dodała:  "szkoda tylko, że zdalnie mało kogo poznasz"

Artur [oczywiste!]: "Onboarding."

Marta [klasyk]: "Oczekiwanie na dostępy."

Radosław [na głębokiej wodzie]: "Ja w pierwszej pracy po dwóch dniach onboardingu dostałem instrukcję konfiguracji baz danych i miałem szukać w logach błędów, w jakich logach i jakich błędów musiałem już sam się dowiedzieć"

Tomek [priorytety]: "Najważniejsze to obczaić, gdzie jest ekspres do kawy, łazienka. Może kadry, z resztą jakąś będzie"

Paweł [poklikane]: "W moim przypadku odebranie sprzętu, szybki onboarding, a później weź tam poklikaj"

Piotrek [czy to jest naprawdę praca?]: "Masz tu dokumentacje siedź i czytaj. Ewentualnie niech mu ktoś coś pokaże xd. Przez jakiś czas się zastanawiałem, za co oni mi właściwie płacą, skoro mam wrażenie, że nic nie robię xd. Korpolife."

Roman [ze świeżym doświadczeniem]: "Ja pracuję już dwa tygodnie. U mnie to wygląda tak, że najpierw czekałem dwa na sprzęt, później tydzień na dostępy. Ogarnięcie podstawowej dokumentacji o systemie, czyli gdzie co jest. Ciśnięcie helpdesku, żeby mi do reszty sprzęt ustawil. Cały czas się uczę projektu i wszystko mi pokazują.
Także spokojnie, nie ma się czego bać. A sam byłem zestresowany, spodziewałem się nie wiadomo czego. W firmie wiedzą, że jesteś świeża.
I jak ktoś wyżej wspomniał, nie bój się pytać, bo dzięki pytaniom się uczysz"

Maciej [drogi]: "Są 2 drogi:
1. Korporacyjna - pranie mózgu + oczekiwanie na dostępy.
2. Startupowa - wrzucenie na głęboką wodę, bo pożar w bur....
Cała reszta przypadków to stan pośredni między punktem 1 i 2"

Podsumowanie:

Przede wszystkim pamiętajcie, żeby nie stresować się pierwszym dniem. Nikt nie będzie od Was niczego szczególnego wymagał, a oczekiwania kończą się na tym, abyście okazali odrobinę zainteresowania tym, co będzie Wam mówione i pokazywane. Z każdym kolejnym dniem dowiecie się więcej, aż rozpoczną się zadania do zrobienia.

Pierwszego dnia zacznie się onboarding, czyli przyjęcie na pokład. Będzie trwał nawet do miesiąca. W skład tego wchodzi lub też może wchodzić:

  • poznanie osoby, która Cię wdroży /  będzie Twoim mentorem,
  • szkolenie BHP,
  • szkolenie HR,
  • szkolenia z firmy, struktury, celów itp.,
  • wskazanie biurka,
  • przekazanie komputera, monitora, myszy, klawiatury,
  • pierwsze konto,
  • ustawianie uprawnień do intranetu, narzędzi projektowych itp.,
  • wskazanie kuchni i przekazanie reguł (gdzie jest woda, czy jest mleko, jak działa ekspres, dlaczego nie odgrzewamy ryby w mikrofalówce etc.),
  • poznanie przełożonego i zespołu.

Jeśli zaczynasz zdalnie, część powyższego nie obowiązuje.

Często pojawią się już pierwsze zadania projektowe:

  • poznanie projektu,
  • zapoznanie się ze specyfikacja projektową (jeśli istnieje),
  • poklikaj po systemie,
  • przejrzyj otwarte tickety w systemie raportowania,
  • szkolenie z narzędzi w projekcie,
  • itd.

Inne pytania, jakie możecie mieć:

  • jak się ubrać na pierwszy dzień pracy?
    • Jeśli dress code nie został wyjaśniony wcześniej, pewnie nie ma żadnego, ale jeśli jest, to dowiecie się tego pierwszego dnia. Ubierzcie się casualowo, tak by było Wam wygodnie i nie zbyt agresywnie. Dobrą robotę robi czystość.
  • co ze sobą zabrać na pierwszy dzień?
    • Jeśli nie było powiedziane to nie musicie zabierać niczego, a wszystko dostaniecie. Trzeba się jednak ubrać. Warto mieć kanapki na drugie śniadanie i/lub parę złotych na lunch.
  • ile potrwa pierwszy dzień?
    • Zaczynacie nową pracę, więc jak nic 8h minimum.

Powodzenia!

Źródła:

To powinno Cię zainteresować