[Prima aprilis] Tester przed i po kawie

[Prima aprilis] Tester przed i po kawie
To, że zawód testera oprogramowania związany jest z koniecznością posiadania ogromnej dozy koncentracji i dokładności, jest jasne. Natomiast to, w jaki sposób tester może sobie w tym pomóc, starali się opisać amerykańscy naukowcy.

Mowa o badaniach przeprowadzonych pod koniec zeszłego roku przez organizację "Caffeine Lab" ze Stanów Zjednoczonych. Poproszeni o zbadanie tego, czy i w jaki sposób napoje zawierające w sobie kofeinę mogą mieć wpływ na sposób i szybkość, a także jakość pracy osób z wybranych branż IT, postanowili przeprowadzić kilka być może kontrowersyjnych, ale jednocześnie dość ciekawych eksperymentów i doszli na ich podstawie do całkiem interesujących wniosków.

Przeprowadzone na grupie 100 testerów badanie obejmowało spożywanie kilku rodzajów napojów (kawa czarna, kawa biała, kawa latte, herbata), z których każdy zawierał w sobie odgórnie określoną dawkę kofeiny na poziomie 200 mg, co odpowiada średniej ilości kofeiny zawartej w dwóch standardowych filiżankach kawy. Każdy z uczestników badania został poproszony o wykonanie serii testów w godzinach między 8:00 a 16:00 przed i po spożyciu jednego z czterech dostępnych napojów. W trakcie całego badania czas trwania testów i ilość błędów były mierzone, a następnie analizowane statystycznie.

Analiza wyników wykazała, że przyjęcie każdego z badanych w trakcie eksperymentu napojów z kofeiną za każdym razem wpłynęło pozytywnie na wydajność i dokładność pracy testerów. Średni czas potrzebny na wykonanie testów przed spożyciem napoju wynosił 30 minut, natomiast po jego spożyciu skrócił się do zaledwie 20 minut. Spożycie kawy czarnej, kawy białej, kawy latte i herbaty nie tylko znacznie skróciło więc czas trwania testów, ale także dodatkowo zmniejszyło liczbę popełnianych w ich trakcie błędów. 

To, w jaki sposób spożycie spożywanie poszczególnych rodzajów napojów z zawartością kofeiny wpływa na wydajność, obrazuje poniższy wykres, na którym widoczny jest trend rosnący dla wszystkich napojów sygnalizujący, że bez względu na porę przyjęcia napoju efektywność rośnie, przy czym im później go wypijano, tym większy przyrost wydajności pracy zmierzono: 

Zwiększenie skuteczności prowadzenia testów w zależności od momentu przyjęcia pierwszego napoju pobudzającego (1).jpgDla nas zwłaszcza ciekawy jest efekt godziny 13:00, gdzie wypity napój podwyższał znacząco efektywność pracy. W przypadku kawy jest to największy pozytywny wpływ w ciągu całego dnia.

Wniosek z przeprowadzonego badania jest więc prosty: testerze, jeśli chcesz pracować lepiej i wydajniej, przed rozpoczęciem testów nie zapomnij sięgnąć po czarną kawę. Już 200 mg kofeiny może pomóc Ci nie tylko zaoszczędzić czas, ale również zminimalizować ryzyko popełnienia przez Ciebie błędów.*

*) Żart primaarilisowy. Wszystkie dane wyssane z palca :)
 

To powinno Cię zainteresować