"Raport z Badania Społeczności IT" prowadzony jest przez Bulldogjob od 2019 roku i mamy przyjemność poinformować, że dostępne są już tegoroczne wyniki. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w udział w badaniu.
Ankietę Bulldogjob wypełniło 10 000 osób, z czego finalnie przeanalizowanych zostało 7270 ankiet, dzięki czemu można się pokusić o całkiem ciekawe wnioski i pokazać szczegóły dotyczące pracy i zarobków w poszczególnych specjalizacjach. Z liczb wynika, że w ankiecie udział wzięło 1018 testerów / QA.
Gdyby uznać, że jest to w pełni reprezentatywna grupa, to możemy stwierdzić, że na 1 testera w projekcie przypada prawie 4 programistów i 0,4 analityka.
Ciekawostką jest, że 1/5 ankietowanych to juniorzy. I ponownie, gdybyśmy uznali, że jest to w miarę bezpośrednie odwzorowania branży, to można powiedzieć, że inwestuje ona w młodych i prężnie się rozwija.
Dodatkowo warto podkreślić, że jedni z tych z najkrótszym stażem to właśnie testerzy, którzy średnio mają około 4,7 lat doświadczenia.
Ciekawe jest również to, że aż 51% pracujących w IT korzysta z umowy o pracę, a 37% to umowy B2B, czyli kontraktorzy.
Przejdźmy jednak do testerów. 40% ankietowanych stanowią testerzy manualni, a 24% testerzy automatyzujący. Dodatkowo 27% to QA, którzy tak naprawdę nie wiadomo, czym się zajmują, ale najłatwiej byłoby ich włączyć częściowo do manuali, a częściowo do automatyków. 7,6% stanowią role menadżerskie.
W zestawieniu z danymi ogólnymi widać, że w testowaniu pracuje jeszcze więcej juniorów (27%), niż wynosi średnia dla całej branży.
Zarobki na umowę o pracę kształtują się w następujący sposób:
*) UoP, UZ i UD - kwota na rękę; B2B - netto na fakturze.
Na UoP najlepiej zarabiają kierownicy i liderzy, a dopiero potem testerzy automatyzujący. Podobnie ma się to z umowami B2B.
Raport prezentuje również dane dla poszczególnych ról i obowiązków, gdzie przykładowo dla umowy o pracę:
- junior zarabia niespełna 6000 złotych
- mid zarabia niespełna 8000 złotych
- senior zarabia 11500 złotych.
Dodatkową ciekawostką będą metody używane w pracy. Zdecydowana większość testerów testuje eksploracyjnie:
Z kolei patrząc na automatyzację, warto zwrócić uwagę na to, jakie frameworki są najpopularniejsze:
Polecamy zapoznanie się z całością Raportu z Badania Społeczności IT 2023.
testerzy.pl są partnerami raportu.