Listopad był kolejnym czasem spadku liczby zwolnień w USA. Dane z serwisu layoffs nie pozwalają może jeszcze na optymizm, ale trend się utrzymuje.
Z kolejnych źródeł docierają potwierdzenia, że zwolnienia mogły być planem dużych firm informatycznych na ograniczenie pensji pracowniczych terapią wstrząsową. Pisaliśmy o tym tutaj. Po głębszej analizie okazuje się, że firmy z sektora IT uzyskały wszystkie zakładane dla siebie korzyści:
- ograniczyły koszty funkcjonowania
- zredukowały niedochodowe lub nisko dochodowe projekty
- pozbyły się nadmiarowej i nieefektywnej kadry
- podbiły wartość swoich akcji.
Nie możemy jednak zapomnieć, że zwolnienia ciągle trwają u tych, którzy nie zdecydowali się na redukcje na początku fali. Niedawne zwolnienia, w tym w LinkedIn, Cisco Systems i Epic Games mogą wskazywać na kontynuację trendu w nadchodzącym roku. W miarę jak firmy dążą do efektywności operacyjnej i redukcji kosztów, narracja o „odpowiednim doborze” poziomu personelu odbija się echem w branżach technologicznych. Jednak mamy światełko w tunelu. Widoczna szansa na odbicie nie jest ulokowana w głównych firmach IT. Handel detaliczny i energetyka przechodzą znaczące ulepszenia technologiczne, tworząc zapotrzebowanie na specjalistów ds. technologii. Sztuczna inteligencja napędza ekspansję w różnych sektorach, otwierając możliwości wykraczające poza tradycyjne firmy technologiczne.
Rynek 2023 / 2024
W nadchodzącym roku spodziewane jest spore obicie. Co prawda nie pojawi się ono tuż po nowym roku, ale wszystko wskazuje na to, że rynek polski dostanie mocnego kopa. Widać to w optymizmie rynku po oddaniu przez PiS władzy, w odbiciach na giełdzie, wzmocnieniu złotówki czy odblokowaniu środków z KPO. Patrząc całościowo na rynek stopa bezrobocia w bogatym świecie wynosi mniej niż 5%, i jest historycznie najniższa. „Wskaźnik zatrudnienia w wieku produkcyjnym” jest najwyższy w historii w około połowie krajów OECD. Nawet w krajach kojarzących się z wysokim bezrobociem, takich jak Włochy i Portugalia, wskaźniki zatrudnienia są rekordowe. Rynki pracy w większym stopniu niż kiedykolwiek w najnowszej historii gospodarczej sprzyjają pracownikom, zwłaszcza tym o niskich dochodach i słabych kwalifikacjach. Ta sytuacja będzie miała swoje przełożenie również na rynek pracowników wykształconych i o wysokich dochodach. Analitycy wierzą we wzrosty w IT, ale prawdziwe odbicie spodziewane jest na III kwartał 2024. Mówimy tu o sytuacji, gdzie wszyscy posiadający pracę będą mogli odetchnąć, a osoby wchodzące do branży będą dostawały szanse na wiele otwartych procesów rekrutacyjnych.
Role 2023 / 2024
W tym zmieniającym się krajobrazie profesjonaliści chcący zabezpieczyć swoją karierę na przyszłość muszą koncentrować się na specjalistycznych umiejętnościach na stanowiskach zorientowanych na danych, sztucznej inteligencji i związanych z bezpieczeństwem. Obszary te szybko stają się nie tylko popularne, ale także niezbędne do utrzymania istotnej pozycji na rynku pracy. Należy pamiętać, że na rynku nie ma znaczenia rola. Tester czy programista to mało znaczący wpis w umowie o pracę. Role takie jak konsultant SAP czy specjalista do rozwiązań chmurowych do niedawna były silnie pożądane na rynku pracy. Teraz, gdy trendy się odwróciły a rynek się nasycił, zapotrzebowania na nich spada, w jednych przypadkach mniej, a w innych wyraźniej. Warto mieć otwartą głowę i wolę nauki nowych, ekscytujących zawodów i co za tym idzie, wyzwania będą już na Was czekały. Spójrzcie na to, gdzie aktualnie pojawiają się oferty z dużymi widełkami i rozpocznijcie szybki marsz w tym kierunku. Startując jako junior w nowej roli, ale mając już kilka dobrych lat w IT, rynek daje Ci szansę skakać po zawodach aż do momentu, gdy znajdziesz spokojniejszą przystań na kolejne lata.