Sytuacja na rynku pracy testowania. Październik 2022

Sytuacja na rynku pracy testowania. Październik 2022
Aktualna trudna sytuacja juniorów oraz pracodawców ma swoje korzenie w kryzysowym otoczeniu, oraz czasie wyczekiwania na to, jak klienci wytwórców oprogramowania zareagują na rosnącą inflację, niestabilność rynkową oraz sytuację międzynarodową.

Z naszych obserwacji rynku oraz rozmów wyłania się stan stagnacji i wyczekiwania zarówno po stronie pracodawców, jak i pracowników. W tych okolicznościach możemy mówić o dużych problemach dla dużej grupy osób, które czekają dopiero na swoją szansę w kolejce do testowania. 

Junior tester na rynku pracy 2022

Liczba ofert dla testerów oprogramowania jest niewielka, więc i szanse na zatrudnienie w obecnej sytuacji są niewielkie. Pogłębiło się zjawisko braku zaufania pracodawców dla młodych adeptów testów. Junior tester nie może sobie pozwolić na wybrzydzanie, więc weźmie dowolną ofertę bez względu na to, czy widzi się w niej w przyszłości, czy też nie – byle tylko się "zaczepić". Z drugiej strony pracodawcy boleśnie odczuli już tę sytuację, gdy przyszło im kilku/wielokrotnie poświecić czas i budżet na początkujących, by stracić ich, zanim inwestycja się zwróciła. 

Wielu pracodawców ma otwarte stanowiska dedykowane mid-om oraz seniorom i do ich decyzji zostaje, czy braki będą próbować wypełnić osobami bez doświadczenia. W tej sytuacji juniorom zostaje próba zapewnienia potencjalnego pracodawcy, że nie są skoczkami i wiążą z danym pracodawcą więcej niż 3 miesiące.

[Mamy jeszcze kilka dobrych (darmowych) rad dla juniorów dopasowanych do obecnej sytuacji, więc dajcie nam znać w reakcjach i komentarzach, jeśli uważacie, że temat ten powinniśmy rozszerzyć.]

Sytuacja testerów mid-ów na rynku pracy 2022

W bardzo dobrej sytuacji znajdują się osoby z doświadczeniem 2 – 5 lat. Rynek próbuje ich zatrudnić, ale nie są oni skłonni do zmiany pracy. Wydaje się, że aktualnie doceniają stabilność projektów w jakich pracują oraz zostały zaspokojone ich potrzeby na poziomie finansowym i pracy zdalnej. W obecnej sytuacji rynkowej postawili oni na może nie w pełni satysfakcjonujący, ale zapewne gwarantujący długie zatrudnienie projekt, w którym już pracują. Raty kredytów czy też inne zobowiązania są tutaj znaczącym motywatorem. 

Pracodawcy rozglądają się jednak za midami, a wiele z prowadzonych rekrutacji kończy się niesatysfakcjonującym spływem CV (często zerowym). Mając do wyboru zwrócenie się w kierunku juniorów czy też w kierunku seniorów, wybierają tych drugich. 

Sytuacja seniorów testów na rynku pracy 2022

Seniorzy prezentują jeszcze bardziej pogłębioną postawę cechującą mid-ów na rynku pracy. Komfortowo czują się w obecnych projektach i nie mają ochoty na zmiany. Wydaje się, że nic im nie brakuje, więc nie pojawią się zbyt szybko ponownie na rynku. 

Z drugiej strony mamy pracodawców, którzy woleliby swoje projekty budować wokół doświadczonych i gotowych do szybkich wdrożeń specjalistów. Do tego stopnia manifestują swoją chęć zatrudnienia, że ogłoszenia na seniorów praktycznie cały czas są prezentowane na stronach głównych i w ogłoszeniach o pracę. Zdają się one mówić – "przyjdź do nas, kiedy będziesz gotowy, poczekamy".
 
W najbliższym czasie nikt nie spodziewa się zmian. Zakłada się, że taki stan będzie obowiązywał na rynku przynajmniej do końca roku. 

To powinno Cię zainteresować