Testowanie oprogramowania dla początkujących

Testowanie oprogramowania dla początkujących
Moda na "przebranżowienie" wciąż trwa i trudno uważać, by w najbliższym czasie coś się zmieni. Branża IT zatrudnia, zapewnia godziwe zarobki, potrafi kształcić i oferuje bezstresowe warunki pracy. Nic dziwnego, że dla wielu osób jest to spokojna przystań po złych doświadczeniach poprzedniego zawodu.

Wielu na co dzień mierzy się z:

  • brudną i ciężką fizycznie pracą,
  • absurdami w urzędach,
  • wykonują niewdzięczną pracę nauczyciela,
  • zmagają się ze zmieniającymi się przepisami kadrowymi i podatkowymi,
  • i setką innych nierozwojowych prac.

Jeśli pomimo pełnego zaangażowania muszą się zastanawiać czy starczy im na ratę, do pierwszego albo czy w ogóle dostaną wypłatę, z nadzieją patrzą na branżę, która dba o swoich pracowników jak żadna inna. 

Bez względu na to jakie są przyczyny, dla których chcesz zmieniać pracę, to kiedy twój wybór pada na ścieżkę rozwoju testera oprogramowania, możesz liczyć na nasze wsparcie. Pamiętaj jednak, że nie każdy, kto próbuje dostaje pracę. Nie każdy nada się do tego zawodu i nie każdy dostaje szansę nawet by spróbować.

Dla wszystkich osób, które zastanawiają się nad spróbowaniem swoich sił w zapewnianiu jakości i testowaniu oprogramowania, przygotowaliśmy krótką listę, która może pomóc podjąć ostateczną decyzję oraz wskaże drogę i wesprze w tworzeniu planu swojego rozwoju.

Zdobycie wiedzy

Zdobycie wiedzy jest fundamentem, bez którego nie ma możliwości, by ruszyć dalej. Sposobów na jej zdobycie jest sporo i są wśród nich:

  1. Sylabusy

    Pierwszy sposób, który jednocześnie jest sposobem w najmniejszym stopniu angażującym pod względem finansowym. Sylabusy, będące zawierające dużą porcję wiedzy dla każdego testera, dostępne są bowiem całkowicie za darmo. Opcja ta polecana jest najczęściej osobom, które znają już podstawy i przygotowują się do egzaminów certyfikujących, biorąc pod uwagę to, że teoria w nich zawarta może nie przemawiać do wszystkich w jednakowo przejrzysty sposób.
  2. Książki i publikacje

    Literatura branżowa to druga opcja. Pozycji w tej dziedzinie można znaleźć całkiem sporo; książki serwują niezbędną wiedzę, przy okazji często uzupełniając ją praktycznymi przykładami, które napotkać można w  codziennej pracy. 

    Wszystkim początkującym polecamy książkę „Zawód tester”, której autorem jest Radosław Smilgin. Więcej o książce: https://ksiegarnia.pwn.pl/Zawod-tester.-Od-decyzji-do-zdobycia-doswiadczenia,743423772,p.html
  3. Kursy i szkolenia

    Trzecia opcja to udział w szkoleniach i kursach. Wiele firm proponuje zajęcia dla osób początkujących, podczas których wyposaża ich w niezbędną wiedzę dotyczącą testowania oprogramowania. Część kursów przygotowuje także do zdawania egzaminów certyfikujących ISTQB®.

Spośród dostępnych w testerzy.pl szkoleń, my proponujemy trzy, które dedykowane są początkującym testerom:

Zawód tester

Jest to dobra propozycja dla tych, którzy chcą wejść w branżę i testować, ale nie posiadają żadnego przygotowania zawodowego. Szkolenie skierowane jest do osób, które nie mają wiedzy i doświadczenia, a ich cechą szczególną jest duża ilość praktyki, z którą zmierzą się uczestnicy. 4 dni szkolenia pozwolą na przyswojenie dobrych praktyk testowania oprogramowania, a także teorii z sylabusa ISTQB®. Osoby chętne będą miały możliwość wzięcia  również udziału w 3-tygodniowej praktyce zdalnej, dzięki której wykorzystają zdobytą wiedzę w praktyce oraz uzupełnią swoje doświadczenie w testowaniu oprogramowania.

Więcej o szkoleniu.

Zapisy na najbliższy termin szkolenia 26-29 kwietnia (Warszawa)
>> tutaj <<

ISTQB® Poziom Podstawowy

Druga opcja to 3-dniowe szkolenie dla osób, które posiadają już praktyczne podstawy albo pracują jako tester i jednocześnie szukają sposobu na uporządkowanie posiadanej wiedzy. Szkolenie jest przygotowaniem do egzaminu ISTQB® i jest dobrym pomysłem dla tych, którzy ukierunkowani są na zdobycie międzynarodowego certyfikatu ISTQB®. 

Więcej o szkoleniu.

Zapisy na najbliższy termin szkolenia 25-27 kwietnia (Kraków)
>> tutaj << 

Praktyka testowania dla początkujących testerów

Ostatnie proponowane przez nas szkolenie jest propozycją dla osób, które znają już teorię zawartą w sylabusie ISTQB® Poziomu Podstawowego bądź w książce „Zawód tester”, ale chcą jeszcze bardziej wyszlifować swoje umiejętności dotyczące testowania. Trwający 90-dniowy kurs online, na który składa się 30 lekcji wraz z ćwiczeniami, wykorzystujących prawdziwe narzędzia i aplikacje, pozwoli na zmierzenie się z testerskimi zadaniami pod czujnym okiem fachowców. Po zakończeniu warsztatów uczestnicy otrzymają certyfikat wykonania praktyki testowania, pod warunkiem wykonania każdej z dostępnych lekcji.

Więcej o szkoleniu.

Najbliższe szkolenie startuje już 21 marca (online)
Zapisy >> tutaj <<

Nie wiesz, jakie szkolenie wybrać? Spójrz na poniższą grafikę:

wybor-szkolenia.jpg

Staże / praktyki

Wystarczy przejrzeć portale z ogłoszeniami o pracę, aby natrafić na te, które zachęcają młodych testerów propozycjami stażu albo praktyk. Jest to często całkiem dobra okazja, aby wykorzystać zdobyte do tej pory umiejętności, ale także nabrać nowych, które z pewnością przydadzą się na dalszej ścieżce rozwoju. A jeśli zrobicie wystarczająco dobre wrażenie, być może staż zaowocuje dłuższą współpracą z firmą. 

Konferencje, meetupy, grupy testerskie

Ostatnia opcja to propozycja idealna zwłaszcza dla większych pasjonatów testowania. Co roku w naszym kraju (a także poza nim) organizowanych jest mnóstwo konferencji i spotkań branżowych, na których prócz zdobycia porcji nowej wiedzy, zawrzeć można wiele ciekawych i inspirujących znajomości. Pandemia zmusiła większość organizatorów do przeniesienia swoich wydarzeń do świata wirtualnego, dzięki czemu dostęp do nich jest jeszcze łatwiejszy. 

Ponadto warto dołączyć też do różnego rodzaju grup testerskich (np. na Facebooku), w których na bieżąco publikowane są ogłoszenia o najbliższych, większych i mniejszych wydarzeniach, a także znaleźć można przydatne porady testujących osób, z którymi warto wymieniać się cennym doświadczeniem.

Szukacie spotkania lub wydarzenia testerskiego? Zajrzyjcie do naszego kalendarza.

Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszamy tutaj.

Czekamy też na Wasze komentarze. O czymś zapomnieliśmy? Jeśli chcecie podzielić się tym, jak wyglądał Wasz start w branży testerskiej, napiszcie do nas!

To powinno Cię zainteresować