Znalezienie pracy w IT wymaga inwestycji

Znalezienie pracy w IT wymaga inwestycji
Edukacja w szkole czy trenowanie sportów wymaga czasu i pieniędzy. Podobnie jest w rozwinięciu umiejętności pod konkretny cel, jakim może być otrzymanie pierwszej pracy w testowaniu czy programowaniu. Musisz coś poświęcić, aby coś zdobyć.

Nie każdy z nas rodzi się z umiejętnościami gwarantującymi otrzymanie wymarzonej pracy. Część z nas musi na to ciężko zapracować, poświęcając swój czas i pieniądze. Jeśli więc zdecydujecie się na karierę w IT, musicie od początku założyć, że bez wysiłku się nie obędzie. Czasami jednak sytuacja zawodowa kandydata do IT nie jest taka łatwa. Może on nie dysponować środkami na szkolenia, ale za to może mieć dużo wolnego czasu. Z innej perspektywy, może on mieć odłożone zaskórniaki na realizację celów, ale jego obecna praca zawodowa czy też obowiązki rodzinne zbyt mocno go angażują. Jakie są w tych sytuacjach opcje? 

byocv-wykres-zaangażowanie.jpg

Przedstawiony "wykres" jest owocem przygotowania do spotkań BYOCV, w których Radek Smilgin pomaga młodym junior testerom nie tylko w skonstruowaniu swojego CV, ale również w przygotowaniu się do pierwszej pracy. Bazuje on na dwóch wymiarach: inwestycji czasu i inwestycji pieniędzy. Jeśli nie masz ani jednego, ani drugiego, ciężko cokolwiek poradzić. Możesz liczyć jedynie na szczęście, że ktoś da Ci wymarzoną pracę. Czy bez poświecenia czasu na studiowanie darmowych źródeł wiedzy jesteśmy w stanie osiągnąć cel? Mało prawdopodobne, ale nie jest to niemożliwe. 

Gdy posiadasz środki i liczysz, że ktoś przekaże Ci wiedzę w możliwie najprzyjaźniejszej formie i w najkrótszym czasie, możesz zainwestować w kurs lub warsztat. Dobrej jakości szkolenie, mądrze przez Ciebie wykorzystane (z zaangażowaniem) może być akceleratorem Twojego rozwoju. "Może" oznacza, że wcale tak nie musi być, bo wiele zależy od obecnej sytuacji rynkowej. 

Gdy brakuje Ci środków, ale za to masz trochę czasu, to rozwiązaniem może być zaangażowanie się w wolontariat. Różnych opcji na wolontariat jest wiele, a każda potencjalnie zwiększa Twoje szanse na zatrudnienie. Może to być bezpłatna praca w Internecie jako aktywny członek grup IT (twórca / moderator / komentator), jako wolontariusz meetupów dla pracowników branży IT, czy jako osoba pracująca w projektach open source. To pozwala zdobywać wiedzę, doświadczenie, znajomości i składać się na ciekawe wpisy do CV.

Na koniec załóżmy, że nie możesz sobie pozwolić na pełnoetatowe zaangażowanie bez otrzymania wynagrodzenia (lub bardzo niewielkie zarobki). Rozwiązaniem będzie w takim przypadku staż, gdzie pracodawca poświęca czas, aby Cię edukować w obszarze IT, a Ty poświęcasz swój czas, aby się uczyć, a może przy okazji dostarczasz pewną wartość swoją pracą. Taka inwestycja to prawdziwa nauka przez wykonywanie obowiązków na danym stanowisku i już realne doświadczenie, jakie możesz wpisać do swojego CV. 

Oczywiście powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich opcji na inwestycję czasu i pieniędzy. Koncentruje się ona jedynie na tych najważniejszych i najskuteczniejszych, pomijając edukację z książek czy studiowanie na publicznych lub prywatnych uczelniach. 

To powinno Cię zainteresować