ISTQB Poziom Podstawowy - NIEREKOMENDOWANE dla osób bez doświadczenia

ISTQB Poziom Podstawowy - NIEREKOMENDOWANE dla osób bez doświadczenia
Pojawia się coraz więcej opinii na temat jakości i wartości certyfikacji ISTQB Poziomu Podstawowego. Należy więc przypomnieć, że certyfikat ten nie jest rekomendowany dla osób bez doświadczenia.
 

W ostatnim latach wartość certyfikacji ISTQB Poziomu Podstawowego znacząco się zdewaluowała. Wpływają na to następujące czynniki:

  1. Wiele osób nieposiadających żadnej wiedzy z testowania zdecydowało się go zdobyć (często z sukcesem). Oznacza to, że jest to relatywnie prosty egzamin, a próg jego zdania jest niewielki.
  2. Certyfikat nie zwiększa już znacząco szans na zatrudnienie. Jeszcze w 2014 roku zdobycie certyfikatu praktycznie gwarantowało zdobycie pracy. Ponieważ jednak liczba osób posiadających certyfikat gwałtownie wzrosła, to dziś nie jest to już silna karta przetargowa podczas rozmów kwalifikacyjnych.
  3. Certyfikat nie zmienił się znacząco od 2007 roku. Choć w 2011 roku opublikowana została aktualizacja, to patrząc na starą wersję różnice można uznać za "kosmetyczne". Co więcej, obecny sylabus silnie bazuje na ISEB Software Testing Foundation Syllabus z 1999 roku. Oznacza to, że w ciągu ostatnich dwóch dekad sylabus praktycznie się nie zmienił. W tym samym czasie świat IT przeszedł praktycznie rewolucję z rozpowszechnieniem się metod zwinnych i automatyzacji. Pozytywem można uznać to, że również polski rynek IT zmienia się raczej powoli i część zapisów sylabusa ciągle jest aplikowalna.
  4. Coraz głośniej mówi się również o defektach zarówno sylabusa, jak i przykładowego oraz właściwego egzaminu. Nie da się ukryć, że w nawet eksperci prowadzący szkolenia z ISTQB Poziomu Podstawowego różnią się w interpretacji reguł i definicji. [AKTUALIZACJA Z DNIA 6.12.2019 r.] 

Od 6 grudnia 2019 r. na rynku polskim obowiązuje nowy syllabus ISTQB Poziom Podstawowy z 2018 roku. Tutaj znajdziesz aktualne informacje na temat zmian w sylabusie.

 

Taki stan rzeczy wprowadza coraz więcej zamieszania w głowach osób, które swoją przygodę z testowaniem dopiero rozpoczynają. Wystarczy jednak zastosować się do samych rekomendacji ISTQB, aby problemów uniknąć. W dokumencie Certified Tester. Foundation Level Overview jest napisane: To receive Foundation Level certification it is recommended that candidates have 6 months of IT experience. Sama organizacja dostrzega więc, że nie jest dobrym pomysłem rozpoczynanie swojej przygody ze światem testowania i projektami IT od samej certyfikacji.

Nie ma więc sensu robić certyfikacji jeśli nie ma się choć podstawowego zrozumienia dla funkcjonowania IT lub gdy nie ma się praktyki w testowaniu. Nie należy też czytać sylabusa ISTQB Poziomu Podstawowego jak Biblii. Nie jest to jedyna słuszna prawda o testowaniu i warto podchodzić do tego materiału jako do jednego z wielu opisów. Radek Smilgin w jednym z wielu pytań o certyfikację w grupie Testowanie Oprogramowania na Facebooku odpowiedział: Nie rób certyfikacji. Przeczytaj, zrozum i wyrób sobie własne zdanie o sylabusie Poziomu Podstawowego ISTQB. Wpisz sobie w CV, że go znasz. Bądź w stanie odpowiadać na pytania z jego zakresu. Jak Cię zapytają czemu nie masz certyfikatu to powiedz, że egzamin jest drogi i wolałeś środki zainwestować w książki i kursy z testowania.

Jeśli decydujecie się na udział w szkoleniu, również zalecamy ostrożność. Są trenerzy, którzy beznamiętnie wykładają materiał sylabusa ISTQB bez słowa komentarza odnośnie jego defektów czy jakości. Każą Wam bezkrytycznie wkuwać formułki i zdania z sylabusa. Są i tacy, którzy podczas szkolenia opowiedzą Wam o kontrowersjach związanych z certyfikacją oraz postarają się wyjaśnić niuanse ISTQB. Piszemy o tym więcej w artykule "Jak wybrać szkolenie z testowania" >>

 

Osobom, które chcą rozpocząć przygodę z testowaniem rekomendujemy jedną ze ścieżek:

 

 

To powinno Cię zainteresować