Praktyczny Test Manager ISTQB®

Praktyczny Test Manager ISTQB®
Czy możliwe jest skonstruowanie praktycznego szkolenia w oparciu o teoretyczny materiał ISTQB®? Nie jest to niemożliwe, ale wymaga wspólnie podjętych decyzji przez trenera i grupę.
W opinii Radka Smilgin w dniach 10-14 października we Wrocławiu udało się przeprowadzić najbardziej praktyczny kurs ISTQB® Kierownik Testów w historii dostarczania tych szkoleń.

Jak to się udało opowiada sam trener: Przed szkoleniem ISTQB® nigdy nie wiem, jak bardzo praktyczne szkolenie uda się zrobić. Decyzja, czy czas zostanie poświęcony na prezentację teorii i przygotowanie do egzaminu czy też bardziej praktyczne zajęcia zależy w dużej mierze od grupy. Pytając bezpośrednio zazwyczaj otrzymuję odpowiedź, że kluczowym tematem jest teoria, ale w toku prac nagle okazuje się, że grupa zadaje coraz więcej pytań z praktyki i pyta o doświadczenia z tematów nie do końca związanych z ISTQB®. Pod bardziej praktyczne szkolenie musi być przygotowany dobry grunt. Składają się na niego zarówno materiały szkoleniowe, jak i pewna świadomość i dojrzałość uczestników szkolenia. Na otwartym szkoleniu z podstaw ISTQB®. nie da się zorganizować praktycznego szkolenia, bo ludzie mają jeden, główny cel - zdać egzamin i otrzymać certyfikat. Zazwyczaj nie posiadają również wiedzy, aby polemizować z trenerem. Co innego na szkoleniu takim jak Kierownik Testów, gdzie uczestnicy mają już sporo wiedzy (często chaotycznej) i dużą wolę do usprawnień wokół siebie.

Czynniki, które wpływają na to, że można do szkolenia podejść bardziej praktycznie:

  • grupa musi wyrazić wolę praktycznej nauki testowania
  • grupa musi mieć wiedzę i praktykę z zakresu testowania i zarządzania
  • grupa musi być zaangażowana i chcieć rozwiązywać zaproponowane zadania (zazwyczaj mające formę otwartą)
  • grupa musi mieć świadomość, że czas zabrany przez praktykę będzie musiał być nadrobiony samodzielną pracą - zazwyczaj jest to czytanie teorii zarządzania testowaniem - w przygotowaniu do egzaminu
  • trener musi mieć wolę i umiejętności w prezentowaniu bardziej praktycznego podejścia do zarządzania testowaniem.

Moim zdaniem udało się to wszystko osiągnąć podczas tego właśnie szkolenia. Powyżej podkreślam mocno słowo GRUPA, nie wskazując na jednostki, bo ta konkretna grupa szkoleniowa stworzyła prawdziwie profesjonalny zespół niesamowicie zaangażowany w pozyskanie wiedzy. Jeszcze raz dziękuję za atmosferę i zaangażowanie!

 

O tym, że szkolenie było udane nie tylko w opinii prowadzącego świadczy podsumowanie szkolenia przez uczestników.

  • Ocena prowadzącego (zgodnie z ankietą): 5.0 (w skali 1-5)
  • Opinie uczestników: "...było super. Koledzy i koleżanki mocno aktywni, a Radek oprócz ogromnej wiedzy ma tą fantastyczną umiejętność, ze potrafi tą wiedzę w sposób niewymuszony przekazać" - Marta.
  • 3 powody, dla których warto polecić tego trenera (zgodnie z ankietą): kompetentny, charyzmatyczny, motywował do refleksji, duża wiedza i umiejętności, profesjonalizm, duże doświadczenie, poczucie humoru, ciekawe przykłady.
  • Uwagi (zgodnie z ankietą): "Dzięki prowadzącemu szkolenie naprawdę mnie ujęło. Dyskusje kosztem nawet teorii."
  • Jakie tematy były użyteczne (zgodnie z ankietą): "Prowadzący wszystkimi tematami potrafił zainspirować, przedstawić w praktyce. Generalnie rola kierownika stałą się dla mnie jasna + budowa zespołu, motywacja."

Dowiedz się więcej o ISTQB® Kierownik Testów.

To powinno Cię zainteresować