Skalowanie testowania - metoda / proces

Skalowanie testowania - metoda / proces
W odpowiedzi na pozytywne komentarze o "Skalowaniu testowania" otwieramy cykl skierowany do tych, którzy sami zarządzają i planują swoje testowanie. Zaczynamy od doboru metody pracy oraz procesu do prowadzenia projektu testerskiego. Jak minimalizując nakłady, uzyskać maksymalizację korzyści?


Tych z Was, którzy przegapili nasze wprowadzenie do skalowania testowania zapraszamy do lektury prologu >>

Analizę skalowania oprzemy o proces testowy znany z ISTQB. Dlaczego? Ponieważ jest to najbardziej sformalizowany i rozbudowany proces testowy. Można go więc łatwo redukować i dopasowywać do swoich potrzeb.

 

Pierwszym etapem redukcji procesu będzie to, co niestety nie występuje w naturalnym środowisku IT, czyli... specyfikacja. Brak specyfikacji zmusza nas do usunięcia "analizy" rozumianej jako testowanie statyczne specyfikacji połączone z przygotowaniem założeń do testów. Te czynności, które służą do definiowania funkcji podlegających weryfikacji przesuniemy do planowania (gdzie i tak w praktyce się to wykonuje). Z drugiej strony mamy "czynności zamykające testy", których w normalnym projekcie nikt nie realizuje z powodu braku czasu, wypalenia projektem lub brakiem wiedzy o wartości retrospektywy. Mało kto rozumie również różnicę między projektowaniem i implementacją testów. W związku z tym w procesie pozostanie jedynie "projektowanie", które jest wymyśleniem testu i opisaniem go specyfikacją.

 

 

Pewną specyfiką skalowanego testowania będzie redukcja ról. W standardzie jest to lider i testerzy. W małych projektach zostanie to ograniczone do pojedynczego testera oprogramowania bez lidera / kierownika / managera. Innym rozwiązaniem jest planowanie, które realizowane jest bez konsultacji z testerem / testerami (lub też z ich ograniczonym wpływem). Czynności zarządcze stają się więc zbędne, ponieważ tester nie będzie kontrolował samego siebie. Kontrola menedżerska w takim przypadkach sprowadza się do przyjęcia raportu z testów. Pozostanie nam proste monitorowanie jakości. Z drugiej strony zredukowane planowanie nie uwzględni końca testowania jako kryterium jakości. Zadowolimy się więc wypuszczeniem oprogramowania, kiedy będzie "wystarczająco dobre".

 

 

Ostatnim etapem redukowania procesu testowego będzie zejście do testowania eksploracyjnego, gdzie pozostają tylko te czynności, które są wymaganym przez projekt informatyczny minimum. Usuwamy projektowanie umieszczając je w planowaniu, gdzie specyfikacja weryfikacji funkcji zamknie się na poziomie opisu samej funkcji.

 

 

Część z tych czynności nie będzie miała prostego (zadaniowego) mapowania na rozbudowany proces, ale będzie miała znacznie większą skuteczność w osiąganiu celu. Ma również ograniczenia związane z ilością specyfikacji, a co za tym idzie ze zubożeniem komunikacji, ograniczoną kontrolą czy trudniejszym transferem wiedzy.

Pozostaje pytanie o to, czy istnieje dalsza redukcja. Dalej mamy już tylko testowanie ad-hocowe, bez przygotowania, z mało efektywnym raportowaniem i nieskutecznością w ocenie jakości.

 

Czy rozbudowany proces będzie domeną dużych organizacji pracujących zgodnie z modelami kaskadowymi (w tym z modelem V)? Niekoniecznie. Czynności rozbudowanego procesu można zmapować również na zwinne projekty. Można zrobić to w bardzo prosty sposób, przesuwając podstawowe czynności planowania i retrospektywy poza iteracje, a monitorowanie i kontrolę przerzucając nie na managera, a na zespół. Duże organizacje mogę używać również metody przeskalowanej do minimum, korzystając z doświadczenia pracowników i zbudowanego w organizacji zaufania co do sumienności wykonywanej pracy.

 

W kolejnej części zapraszam na skalowanie czasu w testowaniu.

 

Radek Smilgin

 

6716

Powiązane szkolenia

05-06
czerwca
2023
Jarosław Hryszko
online
Praktyka testowania
1 750PLN
Testowanie aplikacji internetowych
12
Wolnych miejsc
Rezerwuj
06-07
marca
2023
Arnika Hryszko
online
Praktyka testowania
1 770PLN
Testowanie użyteczności
9
Wolnych miejsc
Rezerwuj
20-21
kwietnia
2023
Rafał Stańczak
online
Dobre praktyki testowania
1 700PLN
Testowanie w metodykach Agile
12
Wolnych miejsc
Rezerwuj
23-24
marca
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Praktyka testowania
1 770PLN
Testowanie aplikacji mobilnych - Android
9
Wolnych miejsc
Rezerwuj
12-13
czerwca
2023
Krzysztof Skarbiński
online
Automatyzacja testowania
1 800PLN
Testowanie REST API dla początkujących w języku python
10
Wolnych miejsc
Rezerwuj
27-28
lutego
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Języki programowania dla testerów
1 800PLN
JavaScript dla testerów oprogramowania
9
Wolnych miejsc
Rezerwuj
24-26
kwietnia
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Praktyka testowania
3 000PLN
Tester gier
11
Wolnych miejsc
Rezerwuj
13
marca
2023
-09
kwietnia
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Automatyzacja testowania
5 500PLN
Praktyka automatyzacji testowania
5
Wolnych miejsc
Rezerwuj

To powinno Cię zainteresować