Testerzy odpowiadają testerom 15: Praca dyplomowa z testowania automatycznego

Testerzy odpowiadają testerom 15: Praca dyplomowa z testowania automatycznego
Temat wyboru pracy dyplomowej często pojawia się w mailach od czytelników. Dziś pytanie o proces testowania manualnego i automatycznego.

Pytanie od Bartka: "Pracuje jako Web Front-End tester i myślę nad napisaniem pracy inżynierskiej traktującej o procesie testowania, testach manualnych/automatycznych. [...] Szukam ciekawego tematu do opracowania, jakie narzędzia testowe, techniki moglibyście polecić? Na czym skupić pracę inżynierską? Jakieś sugestie, tematy za którymi mógłbym zacząć się rozglądać?
Na marginesie dodam, że projektuję testy do sporego portalu [...], może zainteresować się możliwością wykorzystania tegoż portalu do testów?"

 

Temat automatyzacji jest nośny i jednocześnie relatywnie prosty jeśli ma się dostęp do ciekawej aplikacji, czas oraz chęć do automatyzowania. Wyborów można dokonać kilka.

Najprostszy: "Analiza możliwości automatyzacji oprogramowania portalu Y w oparciu o narzędzia dostępne na rynku" - gdzie można przeanalizować skuteczność automatyzacji różnych narzędzi.

Optymalny: "Testowanie automatyczne portalu Y w oparciu o narzędzie X" - gdzie wymagane będzie przygotowanie całego frameworku automatycznego dla aplikacji.

Trudny: "Analiza opłacalności testowania automatyczne w oparciu o narzędzie X dla portalu Y" - gdzie można pokazać czy bardziej opłaca się automatyzować czy może testować ręcznie. Można w nim uwzględnić opłacalność i skuteczność testów automatycznych w dłuższym okresie czasu badań.

 

Co do definicji "narzędzie X", dużo zależy od kompetencji automatyzującego. Przykładowo, jeśli nie kodujesz to wyborem może być Selenium IDE lub Sikuli (choć realnie pożądane byłoby nauczenie się języka kodowania). Świetnym startem może być nauczenie się Pythona. Jeżeli kodujesz w Java to narzędzie Selenium Webdriver, jeśli w Ruby to WATIR itd. Można też wykorzystać rozwiązania komercyjne i dostępne ich wersje darmowe / edukacyjne, ale należy zwrócić uwagę na długość dostępu do licencji. Przykładowo TestComplete ma 30 dniowe ograniczenie.
 

To powinno Cię zainteresować