Połączenie UBS i Credit Suisse oznacza zwolnienia w IT w Polsce

Połączenie UBS i Credit Suisse oznacza zwolnienia w IT w Polsce
Oba szwajcarskie banki się łączą i oba mają wielu pracowników IT na rynku Wrocławskim. Redukcja zatrudnienia jest nieunikniona, ale będzie stopniowa i potrwa zapewne kilka lat.

Okres połączenia obu firm oraz ich systemów informatycznych potrwa, a w międzyczasie utrzymywane będą musiały być systemy zarówno UBS, jak i Credit Suisse. Oznacza to, że duża część pracowników będzie miała zagwarantowaną pracę. Oczywiście UBS, jako strona przejmująca upadającego konkurenta, ma tutaj przewagę decydowania, a co za tym idzie, jego pracownicy są uprzywilejowani w zachowaniu swoich miejsc pracy. Niestety również oni w czasie łączenia nie będą mogli liczyć na podwyżki, ponieważ pracodawca jest świadomy, że ma nadmiarową liczbę pracowników, których i tak w pewnym momencie będzie musiał zwolnić. 

Wiele osób odejdzie więc samo, a to oznacza, że na rynku pojawi się wielu specjalistów, co z kolei nie jest dobrą informacją ani dla nich samych (stawki mogą spaść), ani dla juniorów, którzy będą mieli mniejsze szanse na zatrudnienie. Nie warto w tej sytuacji podejmować drastycznych decyzji, ale poczekać na rozwinięcie się sytuacji. 

Co do obecnej sytuacji, CS komunikuje, że już zadeklarowane podwyżki i premie zostaną wypłacone: Będziemy nadal wypełniać nasze zobowiązania, a już zakomunikowane podwyżki wynagrodzeń będą nadal obowiązywać od kwietnia 2023 r. (...) Będziemy nadal przyznawać premię za wyniki w 2023 r. dla osób uprawnionych. Zobowiązujemy się do sprawiedliwego traktowania wszystkich pracowników, każdy plan premiowy będzie oparty zarówno na wynikach biznesowych, jak i indywidualnych – wynika z wewnętrznych komunikatów banku.

My z kolei będziemy się przyglądać tej sprawie.
 

Źródła:
https://www.credit-suisse.com/careers/en/locations/working-in-poland.html
https://www.ubs.com/global/en/careers/poland.html
https://www.money.pl/banki/zapadla-decyzja-w-sprawie-banku-credit-suisse-przejmie-go-najwiekszy-konkurent-6878239085816640a.html
https://www.money.pl/banki/wewnetrzne-notatki-credit-suisse-bank-uspokaja-pracownikow-6878389423041344a.html

Powiązane usługi

To powinno Cię zainteresować