Testerzy jednymi z najgorzej opłacanych w branży

Testerzy jednymi z najgorzej opłacanych w branży
Jak pokazuje raport opublikowany przez nofluffjobs, zarobki testerów są znacząco niższe w porównaniu do innych ról w IT. Stanowią około 50% tego, ile zarabiają najwyżej cenieni specjaliści.

Zarobki na umowie B2B

Na 15 analizowanych ról mediany zarobków testerów (kwoty netto) zajmują 12-ste miejsce, a pensje są porównywalne z PM-ami. Lepiej od testerów zarabiają administratorzy, programiści, analitycy biznesowi, specjaliści od danych. Na pierwszym miejscu znajdują się specjaliści od bezpieczeństwa.

zarobki-it-mediana-b2b.png

Zarobki na umowie B2B

Testerzy są drugą najgorzej opłacaną rolą w IT, zaraz przed grupami wsparcia. Co prawda zarobki sięgają kwoty 12 000 PLN, ale jest to kwota brutto, czyli przed odliczeniem podatków i składek. Specjaliści od bezpieczeństwa i w tej kategorii wygrywają.

zarobki-it-mediana-uop.png

Trend pokazuje, że osoby na umowach B2B zarabiają lepiej niż na umowie o pracę (zestawienie kwot netto na B2B i brutto na UoP).

zarobki-it-mediana-qa.png

Zapotrzebowanie na testerów

Portal nofluffjobs zanotował 30% wzrost liczby ofert dla testerów. Dotyczy to jednak głównie osób z kompetencjami w automatyzacji oraz znajomością takich technologii jak Selenium, Java i SQL. Na popularności zyskują takie kompetencje jak Python, Rest i Postman.

zarobki-it-liczba-ofert-qa.png

Jak przeprowadzono badania

Raport powstał na bazie 26 189 ofert pracy opublikowanych w serwisie nofluffjobs.com w okresie między 1 stycznia 2020 a 31 grudnia 2020. Jeśli nie wskazano inaczej, dane podane w raporcie pochodzą wprost ze statystyk mierzonych za pomocą narzędzia Google Analytics lub innych narzędzi wewnętrznych.

Źródła:
https://nofluffjobs.com/blog/rynek-it-w-polsce-w-2020-roku-czego-dowiesz-sie-z-najnowszego-raportu-no-fluff-jobs/

To powinno Cię zainteresować