Testerzy odpowiadają testerom 19 - Język skryptowy dla testera

Testerzy odpowiadają testerom 19 - Język skryptowy dla testera
Dziś odpowiadamy na pytanie: jakiego języka skryptowego powinien uczyć się tester oprogramowania i jak dobrze dobrać ten język?
 

Krzysiek pyta: "W artykule http://testerzy.pl/narzedzia/testerzy-odpowiadaja-testerom-3 wspominają Państwo, że warto (ale nie jest to konieczne) aby testerzy mieli jakieś pojęcie o programowaniu. Gdzieś w innym miejscu w internecie przeczytałem że warto aby takie osoby znały jakiś język skryptowy. Czy to jakiego się należy uczyć, zależy od firmy w której zatrudni się dany tester? Czy chodzi o znajomość jakiegokolwiek języka skryptowego? Np. czy koniecznie muszę się w tym celu uczyć Pythona, pomimo że nie odpowiada mi ten język, za to podoba mi się Ruby? Czy znajomość Rubiego może być wykorzystana w testowaniu oprogramowania?"

 

Odpowiedź: Generalnie każda dodatkowa umiejętność z obszaru technicznego z dużym prawdopodobieństwem zwiększa szanse na zatrudnienie jako tester oprogramowania lub zwiększenie wynagrodzenia. Dobra znajomość języka skryptowego nie jest tu wyjątkiem.

Każda firma ma swoją specyfikę, stosowane technologie i preferowane rozwiązania. Przy zatrudnieniu będą brane pod uwagę możliwości szybkiego zaadaptowania nowego pracownika do środowiska pracy. Tester powinien więc zastanowić się jaki język skryptowy:

  • jest aktualnie najpopularniejszy, czyli stosowany w możliwie największej ilości organizacji
  • wspiera możliwie najwięcej technologii, co świadczy o jego uniwersalnym użyciu
  • jest stabilny i w dłuższym okresie czasu nie odejdzie do lamusa. Inwestycja czasu i energii w naukę takiego języka może być marnotrawstwem.
 

W oparciu o wyniki analizy można znaleźć język, który da nam największą szansę na rozwój. Analizę taką można rozpocząć od forów i blogów testerskich, a później również przejrzeć aktualne ogłoszenia o pracę i zawarte w nich wymagania.

Znajomość jednego języka otwiera drzwi do szybkiego nauczenia się innych. Każdy język ma inną składnię i reguły, ale ogólnie są one dość podobne, a zasady pisania są dość uniwersalne. Rozwiązaniem nie jest jednak uczenie się dowolnego języka. Naukę trzeba poprzedzić opisanym wcześniej rozpoznaniem rynku.

Polecamy Pythona, bo to język z dużą historią i olbrzymią grupą miłośników, co gwarantuje wsparcie i rozwój języka w dłuższym czasie. Wszystkie "nowe" języki może (ale nie musi) czekać negatywna weryfikacja rynku, a co za tym idzie ich śmierć. Instytut Gartnera rekomenduje, aby stosować dane technologie jeśli przetrwają na rynku minimum 7 lat.

Ruby'emu przepowiadano już upadek, ale popularność takich rozwiązań jak Ruby on Rails czy WATIR raczej temu przeczy.

 

SPRAWDŹ TAKŻE
Testerzy odpowiadają testerom 18 
Testerzy odpowiadają testerom 17 
Testerzy odpowiadają testerom 16 
Testerzy odpowiadają testerom 15 
Testerzy odpowiadają testerom 14 
Testerzy odpowiadają testerom 13 
Testerzy odpowiadają testerom 12 
Testerzy odpowiadają testerom 11 

 

 

To powinno Cię zainteresować