W przesłanej do Redakcji wiadomości Pan Michał pyta:
Piszę do Państwa, ponieważ chciałbym się przekonać, czy nadawałbym się na testera oprogramowania, a mam pewne ku temu obawy. […] jako osoba w spektrum autyzmu (Zespół Aspergera) mam pewne problemy społeczne i nie wyobrażam sobie pracy, np. w obsłudze klienta. Potrzebuję jasnych komunikatów i konkretów w pracy. Mam też trudności organizacyjne. Za to mam analityczny umysł i interesuje mnie nauka […]. Uczyłem się też (poza angielskim) j. niemieckiego, hiszpańskiego i portugalskiego, którego naukę zamierzam kontynuować, więc może to też będzie moim atutem. Kuszącą rzeczą są zarobki i możliwość pracy zdalnej. Wprawdzie nie mam zbyt dużych oczekiwań finansowych, to jednak chciałbym podróżować, co sporo kosztuje. Mam nikłe pojęcie o testowaniu i programowaniu, ale chciałbym się wdrożyć w to pierwsze (co do programowania jestem mniej przekonany). Wiem, że osoby z Zespołem Aspergera często pracują w branży IT, co wydaje się obiecujące dla mnie.
[…] czy uważają Państwo, że nadawałbym się na testera i jak najlepiej zacząć?
Odpowiadamy
Z opisu, który otrzymaliśmy wynika, że masz wiele cech, które mogą czynić z Ciebie wartościowego testera – zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę umiejętności analityczne, zainteresowanie nauką, pasję do liczb i chęć nauki.
Jednak bez rozmowy nie jesteśmy w stanie określić czy nadawałbyś się do testowania. Każda osoba jest inna i każda ma mniejsze lub większe predyspozycje pracy w zawodzie.
Jak zacząć? Żeby skutecznie rozpocząć swoją przygodę z testowaniem oprogramowania, na początku trzeba poznać jego zasady i określić, czy jest to zawód dla Ciebie. Warto rozważyć podjęcie jednego (lub kilku) z poniższych kroków:
- Zaznajomienie się z podstawami testowania oprogramowania i narzędziami używanymi w tej dziedzinie. Można skorzystać z wielu dostępnych materiałów online (także w formach e-learningu), które pozwolą nabrać niezbędnej wiedzy.
- Praktyka i nabywanie doświadczenia. Rozpoczęcie pracy nad własnymi projektami, testowaniem ogólnodostępnych aplikacji albo uczestnictwo w projektach open-source pomoże zdobyć praktyczne doświadczenie I przekonać się, czy ten zawód jest dla Ciebie.
- Kontakt ze społecznością. Jeśli sytuacja na to pozwala - dołączenie do społeczności testerskiej, udział w konferencjach branżowych, w tym tych online.
- Czytanie blogów, oglądanie testerskich youtuberów i słuchanie podcastów związanych z testowaniem oprogramowania, dostarczy przydatnej wiedzy i być na bieżąco z nowinkami testerskimi.
Podsumowując, praca w testowaniu oprogramowania wydaje się oferować wiele korzyści zgodnych z Twoimi zainteresowaniami i umiejętnościami. Już sam proces nauki i rozwijania się w tej dziedzinie może być dla Ciebie fascynujący i stworzyć szansę na odkrywanie aspektów IT.
Na końcu musisz sobie odpowiedzieć, czy rzeczywiście chcesz pracować w tym zawodzie i rozpocząć poszukiwanie pracy.
Na przestrzeni lat pojawiło się wiele rodzajów różnych projektów, które angażują osoby w spektrum w branżę IT, dostarczając im poprawnie zdefiniowanych oczekiwań oraz sprzyjającego im środowiska pracy. Do przykładów takich przedsięwzięć możemy zaliczyć Specialisterne, którego twórcą jest Thorkil Sonne z Danii. Założona w 2004 roku firma początkowo zajmowała się testowaniem oprogramowania, a z biegiem czasu rozszerzyła swój zakres działania, aby zapewnić osobom w spektrum rozwijanie innych ich zdolności lub zainteresowań. Do grona klientów Specialisterne należą m.in. Microsoft czy Oracle. To ciekawe case study, które później powielano w wielu krajach.
W Polsce projektem, który mocno wspiera osoby w spektrum w pracy w branży IT, jest asperIT. Fundacja za swój cel postawiła przede wszystkim aktywizowanie ich zawodowo. Sztandarowy projekt asperIT obejmuje cykl szkoleń, które pomagają podnieść kwalifikacje i zdobyć zatrudnienie w testowaniu, programowaniu, cyberbezpieczeństwie czy analizie danych. W rekrutacji do projektu mogą wziąć udział osoby z formalną diagnozą spektrum autyzmu lub będące w trakcie procesu diagnostycznego (w tym przypadku ważne jest, aby diagnoza została zakończona przed końcem terminu rekrutacji do projektu). Pomysłodawcy projektu zaznaczają jednak, że jest on skierowany do osób samodzielnych, świadomych swojej diagnozy i szukających pracy lub zmotywowanych do jej zmiany na taką, która będzie lepiej odpowiadać ich predyspozycjom i kompetencjom. Projekt asperIT jest bezpłatny dla jego uczestników.
Odrobina kontekstu
Termin „autyzm” reprezentuje kompleksowy zbiór zaburzeń rozwoju mózgu, objawiający się różnorodnymi trudnościami w interakcjach społecznych, komunikacji oraz sferze wyobraźni. Niemniej jednak, jednostki funkcjonujące w zakresie spektrum autyzmu, często wykazują się wyjątkowymi zdolnościami w obszarach wizualnych, muzycznych, matematycznych oraz artystycznych. Mimo potencjału wnoszenia istotnej wartości na rynek pracy, osoby te często napotykają różnorakie trudności w znalezieniu zatrudnienia.
Czym charakteryzują się osoby w spektrum autyzmu?
Dominującymi cechami osób w spektrum autyzmu są: intensywna koncentracja, doskonała pamięć oraz umiejętność rozpoznawania wzorców, czyli cechy cenione również u testerów oprogramowania. Wspólnym mianownikiem dla obu tych grup jest dbałość o szczegóły oraz mocne kompetencje techniczne, z tym że w przypadku osób w spektrum te umiejętności często nie są w pełni wykorzystywane. Wyzwaniem są również pojawiające się uprzedzenia, które niestety znacząco utrudniają znalezienie satysfakcjonującej pracy nawet dla wysoko funkcjonujących osób w spektrum autyzmu. Z drugiej strony, samotna praca techniczna (tak jak testowanie), może okazać się bardzo korzystna dla tych osób, które często odczuwają stres związany z wszelkiego rodzaju interakcjami społecznymi.
Zatrudnienie osób w spektrum autyzmu może przynieść firmom wiele korzyści. Oprócz wspomnianych wcześniej cech, ich wielką zaletą jest precyzyjność, zdolność do zapamiętywania i konsekwentnego stosowania metodologii, co może być bardzo wartościowe w procesie testowania.
Firmy decydujące się na zatrudnienie osób ze spektrum autyzmu w testowaniu oprogramowania powinny uwzględniać też indywidualne różnice między pracownikami oraz dobrze dostosowywać środowisko pracy do ich potrzeb. W przypadku tych firm, gdzie duży nacisk kładzie się na interakcje społeczne, ważne będzie zapewnienie osobom w spektrum spokojnego otoczenia, w którym będą mogły one wypełniać swoje obowiązki. Informowanie współpracowników o tym, że nowy pracownik jest osobą będącą w spektrum, może być dobrym pomysłem, jednak decyzję o tym należy podejmować indywidualnie, w wyniku otwartej dyskusji z zainteresowanym pracownikiem.
Jednak przede wszystkim kluczowe w takich przypadkach jest unikanie uogólnień i indywidualne podejście do każdej osoby w spektrum, biorąc pod uwagę ich unikalne talenty, zainteresowania i kompetencje.