Coraz bardziej realna staje się wizja świata, w którym praca jest towarem deficytowym i dostępnym tylko dla wybranych. Dziś robimy wszystko, aby ułatwić sobie życie i ograniczyć pracę. Jeśli osiągniemy sukces, to zredukujemy pracę do zera. I nie będzie w tym nic dziwnego, ponieważ ludzka praca jest droga i narażona na błędy. Rynek pracy jest przeregulowany - koszty ubezpieczeń i podatków, zakazy, płaca minimalna, itd. Politycy, związki zawodowe czy też sami pracownicy swoimi decyzjami i działaniami zachęcają firmy do pełnej automatyzacji prostych czynności i procesów. W sytuacji, w której nie można znaleźć pracowników bezobsługowe stacjonarne sklepy Amazona, autonomiczne taksówki Ubera czy też robo-asystentki Google Duplex staną się coraz bardziej popularne i dostępne. Ciągle wielu uważa, że jest to wciąż odległa przyszłość. A to jest już za rogiem. Ostatnio można było przeczytać, że duża firma produkująca tapety będzie wynajmować piętra w swoim niedawno wybudowanym w Polsce biurowcu. Dlaczego? Ponieważ zautomatyzowali cały proces produkcji i mogli zredukować załogę o 40%. Na wejściu pojawia się papier i farba, na wyjściu są paczki gotowe do wysłania do sklepów. Żadnego człowieka na całej linii oprócz utrzymaniowców ruchu i kontrolerów.
Przeanalizowaliśmy najpopularniejsze strony opisujące przyszłość rynku pracy, aby odpowiedzieć na pytanie z tytułu.
Will Robot Take My Job
Dane i analizy pochodzą z przygotowanego w 2013 r. przez Carla Benedikta Freya i Michaela A. Osborne'a The Future of Employment: How susceptible are jobs to computerisation?. Analizowali rynek Stanów Zjednoczonych.
- Analityk ma tylko 0,65% "szans" na automatyzację.
- Programiści systemów oraz testerzy mają 13% ryzyko na automatyzację.
- Programiści komputerowi mają aż 48% prawdopodobieństwo automatyzacji.
Rozdzielenie zawodów programistycznych wydaje się być dość nienaturalne, ale w opisach możemy znaleźć uzasadnienie, że programiści systemowi budują bardziej złożone systemy (na warstwie systemu operacyjnego), a komputerowi - proste aplikacje.
Na stronie "Will Robot Take My Job" nie znajdziemy zawodu "software tester" - znajdziemy wiele miejsc z zawodami pokrewnymi testerom. To, co pojawia się jako trend to fakt, że większe szanse na utrzymanie zatrudnienia mają osoby z inżynierskim przygotowaniem i wykonujące specjalistyczne prace.
Replaced by robot!?
Na tej stronie znajdziemy te same dane co powyżej, ale zaktualizowane i inaczej zinterpretowane.
- Analityk biznesowy ma 0,65% ryzyka na automatyzację.
- Tester oprogramowania ma 4,2% szans na automatyzację.
- Programiści Java, .Net czy aplikacji internetowych mają 48% szans na automatyzację.
BBC
W tym zestawieniu znajdziemy te same dane, ale przeniesione na rynek brytyjski.
- Analitycy biznesowi mają 1% szansy na zautomatyzowanie.
- Testerzy mają 3% szans na automatyzację.
- Programiści mają 8% szans na automatyzację.
Wnioski
-
To tylko jeden raport. Nie ma się co martwić... Czy na pewno? Jest to jedna z najszerzej komentowanych i niekrytykowanych analiz rynku pracy przyszłości.
-
Postanowiłeś uczyć dziecka programowania, aby zapewnić mu pracę w przyszłości? Może powinieneś przemyśleć to jeszcze raz? Analiza biznesowa wydaje się być bezpieczniejszym obszarem.
-
Prace polegające na umiejętnościach analitycznych, negocjacjach i pomocy innym w osiąganiu ich celów mają większą szansę na dłuższe przetrwanie na rynku. Jeśli do tego masz oryginalne pomysły, to masz szansę na jeszcze dłuższe zachowanie pracy.
-
Od wielu lat ostrzegamy (lub straszymy) przed końcem rynku pracy jaki znamy:
- http://testerzy.pl/baza-wiedzy/10-dobrych-rad-przed-apokalipsa-rynku-pracy
- http://testerzy.pl/baza-wiedzy/technologia-niszczy-miejsca-pracy
- http://testerzy.pl/baza-wiedzy/czy-peknie-informatyczna-testerska-banka
- http://testerzy.pl/baza-wiedzy/kto-przetrwa-pekniecie-informatycznej-testerskiej-banki
- http://testerzy.pl/baza-wiedzy/ostatnio-zawod-na-swiecie
W ostatniej z publikacji wieszczyliśmy, że ostatnim zawodem będzie programista maszyn. Czy może się jednak okazać, że będzie to analityk?
Autor: Radek Smilgin