Co słychać u testerów wg Raportu z Badania Społeczności IT 2024?

Co słychać u testerów wg Raportu z Badania Społeczności IT 2024?
Dostępne są już wyniki 6. edycji "Raportu z Badania Społeczności IT", który co roku organizuje Bulldogjob. Jakie wnioski mogą wyciągnąć z nich testerzy? Radek Smilgin z naszej redakcji został poproszony o komentarz do wyników.

Z oficjalnej informacji opublikowanej przez Bulldogjob wynika, że ankiety wypełniło niemalże 5500 osób, a finalnie przeanalizowano 4873 z nich. To co prawda próba znacznie mniejsza niż w przypadku zeszłorocznej odsłony, ale mimo wszystko analiza ankiet może przynieść nam dość ciekawe wnioski. 

Specjalizacje i poziomy doświadczenia – dane ogólne

W ankiecie udział wzięło 716 testerów i jest to druga co do wielkości grupa zawodowa w IT.

specjalizacje-w-it-ogolne.png

Przeważającą większość odpowiedzi w badaniu udzieliły osoby o poziomie mid/regular i stanowili oni ponad 42% wszystkich ankietowanych. Juniorów mamy sporo mniej, niż seniorów (o prawie 3% mniej, niż w zeszłym roku). Nowy poziom „stażysta/ka” może być dla nas dowodem tego, że do IT/testowania wciąż próbuje dostać się sporo chętnych, choć nie każdy może od razu „wskoczyć” na stanowisko juniora. 

poziom-doswiadczenia-ogolne.png

Testerzy / QA w Raporcie

Jak co roku, Raport podzielony został także na konkretne specjalizacje. Najliczniejszą podspecjalizacją wśród ankietowanych testerów są testerzy manualni – 36%. Drugą co do wielkości grupą są QA (30%); testerzy automatyzujący znaleźli się w tym roku na trzecim miejscu (27,5%) a najmniej liczną grupą okazali się analitycy (0,7%).

podspecjalizacje-testerzy-raport-2024.png

Poziom doświadczenia

Przyglądając się konkretnej specjalizacji testerów oprogramowania, widzimy lekkie zmiany w porównaniu do ogólnych wyników Raportu. W tym przypadku znów znacząco przeważają midzi, których powoli doganiają juniorzy, będący drugą największą grupą pod względem doświadczenia. Jest ich jednak mniej, niż wykazał to Raport z roku 2023 (21,7% w porównaniu do 26% z roku poprzedniego). Tutaj także lekko ponad 1% odpowiadających to stażyści, rozpoczynający swoją przygodę z testowaniem. Łącznie mamy więc prawie 23% testerów z doświadczeniem poniżej 1,6 lat w branży.

poziom-doswiadczenia-testerzy-raport-2024.png

Zarobki a typ stanowiska

Przeanalizujmy teraz średnie zarobki w odniesieniu do typu stanowiska, na wszystkich poziomach doświadczenia. Na UoP najwięcej zarabiają managerowie, pentesterzy i liderzy. Analitycy w tym roku znaleźli się poza podium, ale nadal przeganiają testerów automatyzujących, QA i testerów manualnych.

zarobki-a-typ-stanowiska-wszystkie-poziomy-uop-raport-2024.pngW przypadku kontraktów B2B sytuacja wygląda już nieco inaczej. W czołówce nadal znajdziemy kierowników i liderów, ale tym razem dołączyli do nich automatycy, spychając na dalsze pozycje pentesterów. Na ostatnim miejscu znaleźli się analitycy, których wyprzedzili nawet testerzy manualni. 

zarobki-a-typ-stanowiska-wszystkie-poziomy-b2b-raport-2024.pngW Raporcie znajdziemy też dane o zarobkach dla poszczególnych ról i obowiązków. Dla ułatwienia umieszczamy je w tabeli poniżej:

Średnie zarobki na poszczególnych poziomach doświadczenia dla UoP:

# JUNIOR MID SENIOR
Tester automatyzujący 6 133 PLN 8 397 PLN 11 171 PLN
QA 5 173 PLN 7 536 PLN 10 949 PLN
Tester manualny 4 814 PLN 6 419 PLN 8 638 PLN

I dla B2B*

# MID SENIOR
Tester automatyzujący 17 678 PLN 24 615 PLN
QA 15 162 PLN 24 407 PLN
Tester manualny 11 888 PLN 19 382 PLN

*) Dla juniorów uwzględnione zostały zarobki na podstawie UZ lub UoD wynoszące 5 357 PLN.

Metody testowania wykorzystywane w pracy i frameworki 

Lekkie zmiany nastąpiły w najczęściej używanych metodach testowania wśród testerów manualnych. W tym roku najczęściej wskazywaną metodą było przechodzenie scenariuszy testowych, a pozostałe miejsca w pierwszej trójce zajęły testowanie eksploracyjne i testowanie na podstawie specyfikacji. Warto wspomnieć, że to ta ostatnia metoda wysunęła się na prowadzenie wśród testerów automatyzujących. 

metody-testowania-manual-tester-raport-2024.pngAutorzy Raportu zapytali również o to, które narzędzia i frameworki używane są do testowania. Okazuje się, że testerzy automatyzujący znów najchętniej sięgają po Selenium, dość szybko doganianego jednak przez Postmana, który w tym roku „wygryzł” z drugiej pozycji Cypressa.

narzędzia-i-frameworki-automation-raport-2024.pngZ całością Raportu z Badania Społeczności IT 2024 zapoznacie się tutaj

testerzy.pl po raz kolejny są partnerami raportu.
 

Źródła:
https://bulldogjob.pl/it-report/2024/tester-qa

To powinno Cię zainteresować