Drogie testowanie

Drogie testowanie
Początek pandemii przyniósł obniżkę cen w testowaniu. Zdalne szkolenia były tańsze w organizacji, a i egzaminy dzięki proctoringowi online można było przecenić. Również usługi testerskie, dzięki temu, że nie było kosztów dojazdu do klienta, można było zaoferować po niższych stawkach. Niestety w powietrzu wyczuwalne jest ciśnienie na znaczną podwyżkę cen.

Choć  w pierwszych miesiącach niepewności związanych z COVID 19 cały sektor usług IT odczuł tąpnięcie, to wiele strat zostało odpracowanych z końcem 2020 r. Stało się to między innymi, dzięki przeniesieniu komunikacji do sieci. Również niepewność rynku nie zachęcała do gwałtownych ruchów cenowych. Kolejny lockdown w 2021 r. nie powinien powodować zwyżek cen. Niestety seria decyzji politycznych i ekonomicznych, które miały miejsce przed pandemią i w jej trakcie, spowodowały konieczność podnoszenia cen. Do głównych zaliczymy:

  • galopująca inflacja – podwyżki cen produktów i usług na całym rynku to łatwiejsze uzasadnienie własnych podwyżek,
  • zwiększenie kosztów pracy – większe obciążenia pracodawców przekładają się na wyższe koszty świadczonych przez nich usług,
  • podwyżki cen energii elektrycznej – prąd w IT jest podstawowym zasobem, jego wysoka cena to również wyższe koszty usług,
  • bardzo słaba złotówka, a co za tym idzie - drogi dolar i euro, przekładają się na wyższe ceny zakupu usług z zagranicy.

Wszystko to może spowodować, że również w testowaniu ceny mogą wkrótce poszybować. Już dziś dla Polski droższe są wszystkie usługi kupowane za walutę (w tym również egzaminy). Prawdopodobne jest, że ceny szkoleń czeka korekta w górę, spowodowana wyższymi kosztami organizacji i prowadzenia. Niestety na horyzoncie nie widać żadnego światełka nadziei, które mogłoby odwrócić ten negatywny scenariusz.

Powiązane usługi

To powinno Cię zainteresować