Aleksandra Kunysz, "Kierunek jakość. Jak unikać błędów w projekcie"

Aleksandra Kunysz, "Kierunek jakość. Jak unikać błędów w projekcie"
Niedługo na rynku pojawi się książka Oli Kunysz o jakości w projektach. Aktualnie dostępna w przedsprzedaży.

Opis

Jakość została zdefiniowana już w starożytności. Platon określał ją jako pewien stopień doskonałości. I tu nic się nie zmieniło ― im bliższy ideału produkt, tym wyższa jego jakość. Problem w tym, że każdy postrzega ów ideał nieco inaczej. Na gruncie programistycznym wysoka jakość może oznaczać co innego dla project managera, a co innego dla developera odpowiedzialnego za warstwę frontendu. Jeszcze inaczej do tematu podejdzie klient. W dużym projekcie, nad którym pracuje wiele osób, podejście do tej kwestii bywa kompletnie różne od tego w niewielkim projekcie, za który odpowiedzialny jest zespół trzyosobowy. Do tego dochodzą zmieniające się trendy. Wzorce projektowe, które były słuszne dwa, trzy lata temu i gwarantowały wówczas wysoką jakość uzyskanego oprogramowania, dziś mogą się okazać nieprzydatne.

Czy zatem nie istnieją uniwersalne wzorce ani normy jakości projektów w IT? Oczywiście, że istnieją. Aleksandra Kunysz, dla której propagowanie wiedzy na temat jakości stanowi życiową pasję, dzieli się nimi w tej książce. Przygląda się w niej wszystkim czynnikom, które mają wpływ na ostateczny produkt, czyli zamówione oprogramowanie. Zwraca oczywiście uwagę na sprawy techniczne, ale przede wszystkim podkreśla rolę czynnika ludzkiego: cechy osobowe klienta, przedstawicieli firm negocjujących warunki, członków zespołów projektowych itd. Ponieważ wyjściowo wygląda to zwykle tak, że ile osób, tyle pomysłów na jakość. A rzecz w tym, by uwspólnić oczekiwania i ― co za tym idzie ― uzyskany rezultat.

O autorce

Aleksandra Kunysz ― w branży IT działa od kilkunastu lat. Doświadczenie zdobywała w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Pracowała w wielu międzynarodowych projektach ― od telekomunikacji, przez ubezpieczenia, po e-commerce. Pomaga pisać lepsze testy. Tematyką jakości zajmuje się w stworzonej i prowadzonej przez siebie szkole testów, na Twitterze, YouTube i Instagramie. 

Spis treści

1. Definicja jakości

2. Zacznijmy od podstaw

3. Dialog

4. Wespół w zespół

5. Jakość z perspektywy programistów

6. Kod legacy

7. Utrzymywanie systemu

8. Kto odpowiada za jakość w projekcie?

9. Nauka na cudzych błędach

 

Stron: 168

Druk: oprawa miękka

 

Link do książki >>

Źródła:
https://helion.pl/view/2733I/kierunek-jakosc-jak-unikac-bledow-w-projekcie-aleksandra-kunysz,jaktob.htm

To powinno Cię zainteresować