W porządku, znajomość języków obcych może i nie jest absolutnym must-have w zawodzie testera oprogramowania, ale może znacznie ułatwić znalezienie pracy i pozwolić na udział w dużo ciekawszych projektach. W dobie mnogości kursów językowych szczególną uwagę przyciągają te, które kierowane są do konkretnych grup zawodowych. I tak jest z e-bookiem „Niemiecki dla testerów oprogramowania”.
Rynek niemiecki jest jednym z największych nie tylko w Europie, ale i na całym świecie biorąc pod uwagę nowoczesne technologie i innowacje. Znajomość języka niemieckiego gwarantuje swobodną komunikację z klientami, interesariuszami i partnerami biznesowymi, pozwala także rozwijać swoją karierę w krajach niemieckojęzycznych.
Już na samym wstępie e-booka czytamy:
Chociaż najpowszechniejszym w branży informatycznej (i nie tylko) językiem jest angielski, to jednak znajomość niemieckiego może znacznie ułatwić współpracę z firmami z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Może zdecydujesz się wyjechać, a może uda Ci się pracować zdalnie dla takiego niemieckojęzycznego zleceniodawcy. Mamy nadzieję, że niniejsza publikacja okaże się przydatna do realizacji tych i podobnych zamierzeń. Wszystko przed Tobą.
Publikację „Niemiecki dla testerów oprogramowania” stworzono na potrzeby jednej ze szkół językowych. Autorką jest Maria Chaniewska, tłumaczka techniczna mająca na swoim koncie dwa certyfikaty ISTQB® (Certyfikowany Tester Poziom Podstawowy i Tester AI).
Zacznijmy do liczb.
„Niemiecki dla testerów oprogramowania” to 55 stron, w których zawarte jest 415 polskich i 510 niemieckich haseł – pojęć testerskich, czasowniki z 3 formami gramatycznymi, rzeczowniki z rodzajnikami i liczbą mnogą, a także role zawodowe z ich odmianą na formę męską i żeńską.
Publikacja jest dobrze przemyślana i zorganizowana; jest wyraźnie podzielona na rozdziały i sekcje, co ułatwia poruszanie się po dokumencie. Całość to trzy tematyczne części omawiające słownictwo z zakresu:
- wprowadzenia do pracy w IT, gdzie znajdziemy omówienie m.in. rodzajów oprogramowania, modeli wytwarzania oprogramowania, zwinnych metod wytwarzania oprogramowania czy zespołu deweloperskiego
- teorii testowania, a w niej np. zapewnienie jakości, role w przeglądach, testowanie czarnoskrzynkowe i białoskrzynkowe, testowanie akceptacyjne czy doskonalenie procesów
- zagadnień praktycznych, w tym określanie wymagań, projektowanie systemu środowiska testowe, dokumentowanie defektów i automatyzacja testowania.
Każdy rozdział e-booka rozpoczyna się krótkim wprowadzeniem teoretycznym, po którym autorka przechodzi do tłumaczenia konkretnych, związanych z omawianą tematyką pojęć, które również przeplatane są teoretycznymi wstawkami.
Omawiana treść przedstawiona jest w sposób dość przystępny, co znacznie ułatwia zrozumienie całego materiału. Autorka skupia się na najważniejszych zwrotach w języku niemieckim, które są przydatne w pracy testera; znajdziemy tu specyficzne terminy techniczne czy konstrukcje gramatyczne. Do zawartych w publikacji rzeczowników przypisano rodzajniki i liczbę mnogą; sporym ułatwieniem są również formy męskie i żeńskie pojawiające się przy nazwach stanowisk.
Warto wspomnieć, że e-book został skonsultowany z innymi specjalistami zarówno z branży testowania, jak i językowej, możemy więc śmiało uznać, że jest to pozycja merytoryczna i godna zaufania. Na korzyść przemawia również fakt zaczerpnięcia słownictwa z najbardziej aktualnej wersji sylabusa ISTQB® Certyfikowany Tester Poziomu Podstawowego – 4.0, a także literatura znana już testerom, dostępna na jednej z ostatniej stron publikacji.
Dla kogo?
Kto może skorzystać z e-booka? Może on być przydatny nie tylko początkującym i tym trochę bardziej doświadczonym testerom, ale również analitykom, projektantom, programistom i administratorom, którzy znają język niemiecki na poziomie co najmniej A2 i chcą rozszerzyć swoje umiejętności komunikacyjne w języku niemieckim. Będzie to też dobry wybór zwłaszcza dla tych wszystkich, którzy planują rozpocząć pracę w niemieckojęzycznych projektach IT.
E-book czy glosariusz?
Publikację od oficjalnego glosariusza ISTQB® odróżnia kilka istotnych cech:
- do rzeczowników autorka dodała rodzajniki, do czasowników – formy czasu przeszłego
- treść ułożona jest tematycznie, więc nie trzeba tracić czasu na przeszukiwanie materiału w poszukiwaniu interesujących nas elementów
- materiał pełni rolę nie tylko słownika, ale też materiału edukacyjnego
- może przydać się nie tylko testerom, ale też innym osobom związanym z IT.
„Niemiecki dla testerów oprogramowania” to publikacja, która może znaleźć swoje miejsce na półce każdego testera oprogramowania pracującego lub aspirującego do pracy w międzynarodowym środowisku.
Jako testerzy.pl i patroni medialni e-booka polecamy go szczególnie tym, którzy chcą podnieść swoje kompetencje językowe w kontekście branży IT.
Publikacja w cenie 57 zł jest dostępna do kupienia pod tym adresem.